Vitalik Buterin, Tartışmalı O Altcoin için Bağış Yaptı: Fiyat Zıpladı!

Vitalik Buterin, Tartışmalı O Altcoin için Bağış Yaptı: Fiyat Zıpladı!
Vitalik Buterin, Tartışmalı O Altcoin için Bağış Yaptı: Fiyat Zıpladı!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Tornado Cash geliştiricilerine desteğini bağış yaparak gösterdi. Buterin, Alexey Pertsev ve Roman Storm’un yasal savunmasını desteklemek için 30 ETH, yani yaklaşık 113.000 dolar bağışladı. Bu gelişmenin ardından Tornado Cash’in yerel tokeni TORN fiyatı dikey çıkış yaptı.

Vitalik Buterin, Tornado Cash geliştiricileri için bağış yaptı!

Etherscan verileri Buterin’in 30 Mayıs günü erken saatlerde merkezi olmayan bağış toplama platformu Juicebox’taki “Free Pertsev and Storm” savunma fonuna bağışta bulunduğunu gösteriyor. Fon, basın saatine göre 2,2 milyon dolar değerinde 591 ETH toplamış durumda. Buterin’in bağışı aslında çok da şaşırtıcı değil. Çünkü, Ethereum mucidi kripto gizlilik araçlarının önde gelen bir savunucusu. Ayrıca, Vitalik Buterin bu tür platformların tutarlı bir kullanıcısı olmaya devam ediyor.

Bu gelişmenin ardından TORN fiyatı gün içi seyrettiği 2,73 dolar seviyesinden 3,17 dolar sıçradı. Token daha sonra irtifa kaybetse de sakin piyasaya göre daha iyi performans sergiliyor. Yazı sırasında TORN, günlük bazda %7,6 artışla 2,97 dolardan işlem görüyordu.

TORN günlük fiyat grafiği. Kaynak: CoinMarketCap

Tornado Cash geliştiricilerinin yasal sorunları

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, geçtiğimiz yıl Tornado Cash gizlilik protokolü geliştiricileri Pertsev ve Storm, kripto mikseri ile olan ilişkileri nedeniyle yasal sorunlarla karşı karşıya kaldı. Bu ayın başlarında bir Hollanda mahkemesi, Temmuz 2019 ile Ağustos 2022 arasında Tornado Cash kripto karıştırıcısı aracılığıyla yaklaşık 1,2 milyar dolar akladığı gerekçesiyle Pertsev’i 64 ay hapis cezasına çarptırdı. Ancak, geliştirici Hollanda’daki s-Hertogenbosch Temyiz Mahkemesi’ndeki karara itiraz etti. Benzer şekilde, Storm 2023’ten beri ABD’de gözaltında. Ayrıca, duruşmasının Eylül ayında yapılması planlanıyor.

Bu arada Vitalik Buterin’in bağışı, Tornado Cash ve geliştiricileri için sembolik öneme sahip. Çünkü, bu hamle projenin kripto topluluğu içindeki artan desteğini yansıtıyor. Geçtiğimiz ay, üç Blockchain savunuculuk grubu, Storm’u savunmak için amicus curiae özetleri sundu. Ayrıca, suçlamaları reddetme çabalarını desteklediler.

Vitalik Buterin

Kripto dünyasından destek devam ediyor!

Ayrıca, ABD’li milletvekilleri Senatörler Cynthia Lummis ve Ron Wyden da Adalet Bakanlığı’nın (DOJ) para transferi yapan işletme tanımını Tornado Cash gibi gözetim dışı kripto varlık yazılım hizmetlerini de kapsayacak şekilde genişletme girişimine karşı çıktı. Bu tür geniş tanımların inovasyonu engelleyeceğini ileri sürdüler. Ayrıca, DOJ’un hukukun üstünlüğüne olan saygısına olan güveni sarsacağını belirttiler.

Ek olarak, birkaç kripto projesi geliştiricileri desteklemek için teklifler hazırlıyor. Optimism, Aave, MakerDAO, YearnFi, Alchemix ve Uniswap forumlarında potansiyel bağışlar hakkında tartışmalar devam ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Vitalik Buterin, Tartışmalı O Altcoin için Bağış Yaptı: Fiyat Zıpladı!