100 BPS Fed Faiz Artışı, Bitcoin ve Altcoin’ler İçin Ne Demek?

Vural Erkan
Vural Erkan 13 Temmuz 2022
18 görüntülenme
100 BPS Fed Faiz Artışı, Bitcoin ve Altcoin'ler İçin Ne Demek?

Yatırımcıların merakla beklediği ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verileri sonunda geldi. Verilere göre, Haziran ayı ABD TÜFE %9,1’e yükseldi. Beklentilerin üzerinde gelen TÜFE’deki artış, ilk tepkide Bitcoin başta olmak üzere geniş kripto para piyasasında bir tasfiye hareketine neden oldu. Bitcoin (BTC) fiyatını ve detaylı piyasa verilerini buradan görebilirsiniz.

ABD TÜFE verileri çok sıcak, kripto piyasası ısındı

Görünen o ki, fiyat baskıları Fed’i bu ayın sonunda faiz artırımı konusunda büyük adımlar atmaya zorlayacak. Fed’in 75 baz puanlık artışına artık kesin gözüyle bakılıyor. Ancak, son verilerle 100 baz puan da masada. CME’nin FedWatch aracı, 27 Temmuz’daki Fed toplantısında 100 baz puanlık faiz artırımı olasılığını gösteriyor.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, Haziran ayı için %9,1’lik bir TÜFE açıkladı. Bu, ABD’de son 40 yılda görülen en yüksek enflasyon. Bunun ardından ilk tepki olarak kripto fiyatları büyük ölçüde düştü. Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) fiyatları sırasıyla 18.990 dolar ve 1019 doları gördü.

Bitcoin

Bitcoin ve altcoin piyasası tekrar çökme riski altında mı?

Öte yandan, artan enflasyonun üst üste dördüncü ayı olması nedeniyle durgunluk korkusu da artıyor. Mevcut senaryo, 27 Temmuz’da Fed’in 75 baz puanlık faiz artırımını teyit ediyor. Ancak asıl endişe, 100 baz puanlık faiz artırımı olasılığının artması. CME’nin FedWatch aracı, %45 olasılık 75 bps ve %55 olasılık 100 bps gösterir.

Bitcoin ve altcoin’ler, düşüş koşulları ve likidite krizi nedeniyle zaten baskı altında. Bu nedenle kripto piyasasının, yükselen faiz oranları sonucunda önemli ölçüde düşmesi mümkün. Nitekim, son aylarda dünya çapındaki merkez bankalarının faiz artırımı, yatırımcıların kripto ve hisse senetlerine olan ilgisini azalttı. Kripto paralar son birkaç çeyrektir hisse senetlerini yakından takip ediyor. Yatırımcılar makroekonomik riske maruz kalmalarını azalttıkça, hisse senetleriyle birlikte kriptoyu da satıyorlar.

Goldman Sachs tarafından Çarşamba günü yayınlanan bir anket, küçük işletme sahiplerinin %93’ünün ABD’nin önümüzdeki altı ay içinde resesyona gireceğini düşündüğünü ortaya koydu. Bank of America ekonomistleri, ‘bu yıl hafif bir durgunluk’ nedeniyle bireysel ve kurumsal yatırımcılardan bir geri çekilme görülmesinin muhtemel olduğunu söylüyor.

Faiz artışı ve durgunluk korkusu ortasında tasfiyeler artıyor

Bu arada, küresel kripto piyasası değeri, en son TÜFE raporundan sonra 867,54 milyar dolara geriledi. Uzmanlara göre, kripto fiyatlarındaki artış, traderlar ve kurumsal yatırımcılar tarafından yapılan short satışlar nedeniyle sahte. Çünkü kurumsal yatırımcılar, enflasyon verileri öncesinde BTC’de short pozisyonlar alıyordu. Toplam kripto tasfiyesi 250 milyon doların üzerine çıktı. Ayrıca, Ethereum ve Bitcoin son 24 saatte 88 milyon ve 87 milyon tasfiyeye tanık oldu.

Bitcoin (BTC) short’ları ve long’ları / Kaynak: Coinglass

MLIV Pulse anketine göre, ankete katılan Wall Street uzmanlarının %60’ı, yükselen enflasyon nedeniyle BTC’nin 10.000 dolara düşebileceğini düşünüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Analist: Gözünüz Bu 3 Metaverse Coin'de Olsun!
Analist: Gözünüz Bu 3 Metaverse Coin’de Olsun! Düşen kripto para piyasasına rağmen, metaverse token’leri oldukça popüler olmaya devam ediyor. Hepimiz Decentraland, The Sandbox ve ApeCoin’in Otherside’ı gibi en yüksek değerli Metaverse projelerine aşinayız. Bununla birlikte kripto uzmanı Paul Brabus, Temmuz 2022’de izlenmesi gereken 5...
Vural Erkan 14 Temmuz 2022