FED Başkanı Konuşuyor: Altın, Bitcoin ve Dolar Etkilendi!

Vural Erkan
Vural Erkan 30 Kasım 2022
2.887 görüntülenme
FED Başkanı Konuşuyor: Altın, Bitcoin ve Dolar Etkilendi!

Fed başkanı Jerome Powell bugün, daha yüksek bir nihai oran konusunda uyarıda bulunduğu 2 Kasım’daki karar sonrası basın toplantısından bu yana ilk yorumlarını yaptı. Powell’ın konuşmasına altın ve Bitcoin fiyatları olumlu tepki vererek yükseldi. Bununla birlikte dolar endeksi (DXY) ilk tepkide 107’nin altına düştü.

Jerome Powell’ın konuşması altın, Bitcoin ve doları nasıl etkiledi?

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Fed başkanı Jerome Powell, bugün merakla beklenen konuşmasını yaptı. Konuşma gelen olarak güvercin olarak algılandı. Güvercin yorumlarının bir sonucu olarak, Fed politika faizine bağlı vadeli işlemler, Aralık’ta 50bp’lik bir artış için %75’lik bir şansa karşılık %25’lik bir 75bp’lik bir artışa işaret ediyor.

Konuşmanın ardından altın ve kripto piyasalarda ilk tepki yükseliş yönünde oldu. Spot altın fiyatları, gün içinde gerilerken, basın zamanında %0,87 artışla 1.765 dolara yükseldi. Ayrıca kripto para piyasası da pozitif yönde ayrıştı. Lider kripto Bitcoin (BTC), %3,7 artışla yeniden 17 bin dolar seviyesinin üzerine çıktı. Lider altcoin Ethereum ise %6 artışla 1.300 dolara yaklaştı.

Bununla birlikte, dolar endeksi (DXY), konuşmanın ilk yayınlanmasında 107 alanından düşerek 106,70’in altını test etti. Bugünkü düşük seviyesi 106,29’un üzerinde kalmaya devam ediyor. Ancak 28 Eylül’de 20 yılın zirvesi olan 114,78’in altında. Yatırımcılar Fed’in gelecek yılın başlarında en yüksek orana ulaşmasını beklerken dolar, Eylül 2010’dan bu yana en büyük aylık kaybı yolunda ilerliyor.

Altın

Fed başkanı Jerome Powell’ın konuşmasından öne çıkanlar

Bu arada, 2 Kasım’daki tutanaklardan bu yana piyasalar, Fed’in mesajını şekillendiren diğer Fed yetkililerine odaklandı. Çünkü, FOMC açıklaması bir pivota işaret ediyor gibiydi. Ancak, Başkan Powell basın toplantısı sırasında bu tür bir pivot kavramına karşı çıktı. Fed başkanı Jerome Powell konuşmasında öne çıkan başlıklar şu şekilde:

 • Faiz artırımlarını ılımlı bir hızda yapmak mantıklı. Bunun zamanı Aralık toplantısında gelebilir.
 • ‘Yeterince kısıtlayıcı’ politikaya doğru önemli ilerleme kaydettik. Ancak, ele alınacak daha çok zemin var.
 • ‘Bana öyle geliyor ki’ oranlar nihayetinde politika yapıcıların Eylül’de düşündüklerinden ‘biraz daha yüksek’ olacak.
 • Politikayı ‘bir süre’ kısıtlayıcı seviyede tutması muhtemel. Tarih, erken gevşetme politikasına karşı güçlü bir şekilde uyarıyor.
 • Fiyat istikrarını yeniden sağlamak için kat etmemiz gereken uzun bir yol var. Bu yüzden, iş bitene kadar burada kalacağız.
 • Enflasyon çok yüksek olmaya devam ediyor. Bununla birlikte, Ekim enflasyon verileri ‘hoş geldin sürpriz’ oldu. Ancak, enflasyonun aslında düşüşte olduğunu kabul etmek için ‘önemli ölçüde daha fazla kanıt’ gerekiyor.
 • PCE fiyat endeksinin Ekim ayına kadar olan 12 ayda %6 arttığını tahmin ediyoruz. Ayrıca, Çekirdek PCE %5 arttı.
 • Enflasyonun önündeki yol ‘oldukça belirsiz’.
 • Ekonomik aktivitedeki büyüme uzun vadeli eğilimin oldukça altına yavaşladı. Dolayısıyla, bunun sürdürülmesi gerekiyor.
 • Mal enflasyonunun yenildiğini ilan etmek için çok erken. Ancak eğilim devam ederse, mal fiyatları önümüzdeki aylarda genel enflasyon üzerinde aşağı yönlü baskı uygulamaya başlaması gerekiyor.
 • Kiralama eğilimleri devam ederse, konut hizmetleri enflasyonunun önümüzdeki yıl düşmeye başlaması mümkün.

Jerome Powell, iş gücü piyasasına yoğunlaştı

 • Şimdiye kadar emek talebinde, ücret artışında yalnızca ‘geçici’ ılımlılık işaretleri gördük.
 • İşgücü piyasası dengesini yeniden sağlamak için işgücü talebindeki artışta ılımlılık gerekiyor.
 • Fiyat istikrarı ekonominin temeli olan beslenmenin sorumluluğudur.
 • İşgücü piyasasındaki bozulma göz önüne alındığında, doğal işsizlik oranını tespit etmek zor.
 • Enflasyonun ilk artışı ücretlerle ilgili değil. Ancak ücretler ileriye dönük olarak önemli olacak.
 • Muhtemelen şu anda üretkenlik için verilen ayarlamaların %1,5 ile 2 üzerinde.
 • Bugünkü JOLTS verileri, işçi talebi ve arzı arasında devam eden bir dengesizlik olduğunu gösteriyor.
 • İşgücünü tekrar dengeye getirmek için talebin ılımlı hale getirmek gerekiyor.
 • Çoğu işçi için artık ücretlerdeki artışlar enflasyonla dengeleniyor.
 • Bugünkü JOLTS verileri aşağı yukarı beklentilerle uyumluydu. Ayrıca, açılışlardaki düşüş olumluydu.
 • İstihdam piyasasının açık pozisyonlardaki düşüş yoluyla dengeye dönebileceği bir olasılık, henüz söylemek için erken.
 • İşgücü piyasasındaki bozulma göz önüne alındığında, doğal işsizlik oranını tespit etmek zor.
 • Bu durumda Fed, açık pozisyon sayısına karşı işsiz sayısının önemli olduğunu düşünmeye devam ediyor.
 • Arz esnekliği hakkındaki sorular, Fed’in düşündüğü önemli bir dizi konu.
 • Fed’in arz kesintilerini ‘inceleyebildiği’ olmuştur. Ancak, devam edip etmeyeceğinden emin değilim.
 • Fed’in arz koşulları değişse bile tutturması gereken %2’lik bir enflasyon hedefi var.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
 • Fxstreet

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Binance'deki Bu Altcoin Fiyatını Üçe Katladı: Sonra...
Binance’deki Bu Altcoin Fiyatını Üçe Katladı: Sonra… Kripto para piyasasında hareket bitmiyor, bitecek gibi de görünmüyor. Bugün dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’in de listesinde olan bir altcoin şaşırtıcı fiyat hareketleri gösterdi. Altcoin fiyatı önce 3x yaptı, ardından dibe daldı. Bununla birlikte, fiyat...
Vural Erkan 30 Kasım 2022