4 Analistten Tahmin: Altın Fiyatı, Bu Seviyelerin Yolunda!

THMB fire test gold
THMB fire test gold
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın fiyatı Perşembe günü ABD Merkez Bankası’ndan gelen faiz artırımı sinyalinin getiri getirmeyen külçenin cazibesini azaltmasıyla düştü, ancak dolardaki gerileme metalin düşüşünü sınırladı. Spot altın, yazım itibariyle 1.771 dolardan işlem görüyor. Peki, analistler ne diyor?

Analist: Bu gelişme altın fiyatı için gerçekten kötü olacak

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Fed’in politika toplantısından elde edilen yeni tahminler, yetkililerin yarısının enflasyonun ısınmasına tepki olarak gelecek yıl faiz oranlarını artırmaya hazır olduğunu gösterdi. IG Market analisti Kyle Rodda, “Herkes bu enflasyon baskılarının ne kadar kalıcı olduğuna ve Fed’in karşılık olarak Fed fon oranını artırmakta daha hızlı olması gerekip gerekmediğine odaklanacak… Faiz artışlarından bahsetmeye başladığımızda, altın fiyatları için gerçekten kötü olacak,” ifadelerini kullandı.

2 Ünlü Yönetici, Altın Öngörüleriyle Şaşırttı: Hepsini Sattık!

Altın genellikle daha yüksek enflasyona karşı bir korunma olarak kabul edilir, ancak Fed’in faiz artırımı, faiz ödemeyen altını elde tutmanın fırsat maliyetini artıracaktır. Fed Başkanı Jerome Powell, Eylül ayına kadar ABD’deki istihdam artışı “makul derecede güçlü” olduğu sürece, merkez bankasının Kasım ayı politika toplantısından sonra varlık alımlarını geri çekmeye başlayabileceğini söyledi.

Hangi seviyeler yeniden görülebilir?

Metals Focus’ta Güney Asya için kıdemli araştırma danışmanı olan Harshal Barot, altının Çin Evergrande çevresindeki gelişmeler ve ABD’de potansiyel olarak bir miktar piyasa volatilitesine neden olabilecek bir borç tavanı tartışmasıyla bu seviyelerde destek bulabileceğini söyledi.

Altın Bozgunu Mu? İşte Çarpıcı Tahmin ve Olabilecekler

Reuters teknik analisti Wang Tao’ya göre, teknik cephede, spot altın Çarşamba günkü düşüşün bu seviyeden sıçramanın tamamlandığını teyit etmesiyle 20 Eylül’ün düşük seviyesi 1.741,86 doları tekrar ziyaret edebilir.

Steve Hanke, Çin’in Evergrande krizine işaret etti

Johns Hopkins Üniversitesi uygulamalı ekonomi profesörü Steve Hanke, küresel emtia kompleksinin de Çin’deki Evergrande krizinden etkileneceğini söyledi. Hanke, Evergrande’nin çöküşünün Çin’de büyümenin yavaşlaması anlamına geleceğini söyledi ve metallerin aşağıdaki gibi etkileneceğini ekledi:

Bunun Çin ekonomisi üzerinde büyük bir etkisi olacaksa, ülke talep açısından büyük olduğu için metal piyasası üzerinde bir etkisi olacaktır. Çin yavaşlarsa, bu, ana metallere olan talebin yavaşlayacağı ve fiyat artışlarının eskisi gibi bir yükseliş durumunda devam etmeyeceği anlamına geliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

4 Analistten Tahmin: Altın Fiyatı, Bu Seviyelerin Yolunda!