6 Uzman Duyurdu: Altın Fiyatı İçin Yıl Sonu Tahminleri!

6 Uzman Duyurdu: Altın Fiyatı İçin Yıl Sonu Tahminleri!
6 Uzman Duyurdu: Altın Fiyatı İçin Yıl Sonu Tahminleri!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın fiyatı Cuma günü yaklaşık iki haftanın en yüksek seviyesine tırmandı. Böylece, yatırımcıların ABD merkez bankasının politika yolunu tartmasıyla birlikte zayıflayan doların desteğiyle sarı metal, Ocak ortasından bu yana en büyük haftalık yükselişini gerçekleştirme yolunda ilerliyor. Analistler gelişmeleri yorumluyor ve tahminlerini paylaşıyor.

“Bu durum, altın fiyatı için destekleyici olacaktır”

Spot altın, %0,6 artışla 20 Şubat’tan bu yana en yüksek seviyesi olan 1.847,00 dolara yükseldi. Fiyatlar hafta içinde şu ana kadar yaklaşık %2 artış kaydetti. ABD altın vadeli işlemleri ise %0,6 artışla 1.852,00 dolara yükseldi. Bu arada, ABD dolar endeksi (DXY), haftalık %0,5’lik bir düşüş gördü ve bu da dolarla fiyatlanan külçeyi off-shore alıcılar için daha cazip hale getiriyor.

Saxo Bank emtia stratejisi başkanı Ole Hansen, altının 1.800 dolar seviyeleri civarında iyi bir destek bulmayı başardığını ve 1.865 doların üzerinde bir kırılma olursa yeni talep olacağını söylüyor. Hansen’e göre, ekonomik verilerde herhangi bir zayıflık belirtisi görürsek ve bu, faiz artışı beklentilerinin düşmesine yol açarsa, bu altını destekleyecek.

Altın fiyatı

“Uzun vadede önemli altın fiyatı oynaklığı olacak”

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic Perşembe günü yaptığı açıklamada, yüksek ABD faiz oranlarının ekonomi üzerindeki etkisinin ciddi anlamda ancak bu baharda ‘etki etmeye’ başlayabileceğini söyledi. Bu, Fed’in ‘sabit’ çeyrek puanlık faiz artışlarına bağlı kalması için bir argüman.

Bu arada Perşembe günü yayınlanan veriler, işsizlik maaşı için yeni başvurularda bulunan Amerikalıların sayısının geçen hafta tekrar düştüğünü gösterdi. Bu da işgücü piyasasının gücünün devam ettiğine işaret ediyor. Fitch Solutions bir notta, uzun vadede önemli altın fiyatı oynaklığı beklediğini kaydetti.

“Dolarda sınırlı yukarı yönlü hareket öngörüyoruz”

Tastylive küresel makro başkanı Ilya Spivak, “Fedspeak faiz oranlarının daha da yükselebileceğini pekiştirirse, altın haftayı sıkıntılı bir şekilde kapatabilir” yorumunu yapıyor.

ANZ’deki analistler ise bir notta, “Altın fiyatı için bir arka rüzgar olan USD’de sınırlı yukarı yönlü hareket öngörüyoruz. Daha yüksek nihai oranlarla bile, USD’nin 2023’ün ikinci yarısında muhtemelen zayıflaması bekleniyor,” değerlendirmesini yapıyor.

Altın fiyatı

“Merkez bankalarının altın talebi geri döndü!”

SPI Asset Management’ın yönetici ortağı Stephen Innes, “Altın ABD doları güdümlü bir rejimde boğuluyor. Ancak jeopolitik risk priminin etkisiyle, yeniden enflasyonuna karşı bir çit olarak dip alıcılarını bulmaya devam ediyor,” yorumunu yapıyor.

BullionVault araştırma direktörü Adrian Ash, “Geçen yılın dik faiz artışlarını sindirmeye çalıştıktan sonra, finansal piyasalar 2023 için tekrar daha şahin bir bakış açısını yeniden fiyatlandırmak zorunda,” diyor. Bu doğrultuda Ash, şu değerlendirmeyi paylaşıyor:

Yine de, altın vadeli işlemleri hafta boyunca kazancını korudu. Borsada işlem gören fonlar küçük net çıkışlar görse bile kıymetli sarı metalin sağlam kalması, merkez bankası talebinin Yeni Yıl fiyat artışından sonra geri döndüğünü gösteriyor. Ayrıca, özellikle Çin’den gelen sağlam tüketici talebini de vurguluyor.

Altın fiyatı

Fed’i durmaya zorlayacak üç faktör var

Gold bülten editörü Brien Lundin, değerli metallerin fiyatlarındaki son artışı ‘cesaret verici’ buluyor. Bunun, Şubat ayındaki ciddi ayı hissiyatının en azından altın için azalabileceğinin bir işareti olduğunu belirtiyor. Bu bağlamda Lundin, şu açıklamayı yapıyor:

Sarkaç, Federal Reserve’in yaz aylarında iyi bir yürüyüş yapacağı inancıyla çok fazla sallandı. Fed’i hız haberi, haçlı seferini önümüzdeki hafta ‘çığlık atan’ derecede bir durmaya zorlayacak üç faktör var. Bunlar hisse senedi veya tahvil piyasalarında ‘kırılma’, yaklaşan durgunluk ve federal borcuna daha yüksek faiz oranlarında hizmet vermenin yükselen maliyetleri.

Lundin, bu yılki orijinal tezinin, geciken efektlerin devrilmesine izin vermek için ilk şansını arayan bir Fed’in bir ya da iki ay gecikebileceğini, ancak kesinlikle yıl ortasına kadar olmayacağını söylüyor. Ayrıca Lundin, “ABD enflasyon verilerinin Fed’in% 2 hedefine yakın enflasyon almadan duraklaması ve nihayetinde dönmesi gerektiği görüşümü destekliyor,” diyor. Lundin’e göre bu senaryo, daha ​​fazla Fed sıkılaştırması ve hala yüksek bir enflasyonla, diğer tüm varlık sınıflarından daha fazla boğa olacak.

“Altın sistemik riske karşı koruma sağlayabilir”

Société Générale’deki stratejistlere göre 2023, USD gücü için sonun başlangıcı olacak. Bu nedenle stratejistler, altın yatırımlarını büyük getiriler sağlayacağına inanıyor. Bu konudaki görüşlerini ise şu şekilde izah ediyorlar:

Altın sistemik riske karşı koruma sağlayabilir. USD’den uzaklaşarak yeniden dengelemeye devam edin. Altın, düşen USD’ye karşı güçlü bir koruma olacak. 2023, birkaç pivotun yılı olacak ve genel olarak 2022’den daha yüksek getiri bekliyoruz. Sabit gelirin (hem devlet hem de kredi) hisse senetlerinden daha iyi durumda olacağını öngörüyoruz.

“Makro zemin, altın fiyatı için destekleyici olmaya devam edecek”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, ABD Hazine tahvil getirilerindeki artış ve güçlenen USD, altın fiyatı üzerinde baskı yarattı. Ancak ANZ Bank stratejistleri, makro zeminin sarı metali desteklemeye devam ettiğini söylüyor. Bu görüşlerini ise stratejistler, şu şekilde açıklıyorlar:

Altın fiyatı, ABD faiz oranlarının yüksek kalmaya devam edeceğine dair artan beklentilerin baskı altına girmesiyle USD’ye taze destek verdi. Yükselen ABD verimleri, fırsat maliyetini artırdığı için verimsiz sarı metal üzerinde baskı oluşturdu. Fed’in duruşuna ilişkin piyasa beklentileri kısa vadede altınaa yön verecek gibi görünse de, Fed’in yürüyüş döngüsünü durdurması ve USD’nin düşüş trendini sürdürmesi ile makro zeminin altın için destekleyici olmaya devam edeceğini öngörüyoruz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

6 Uzman Duyurdu: Altın Fiyatı İçin Yıl Sonu Tahminleri!