Altın Fiyatındaki Düşüşler Alım Fırsatı mı? WisdomTree Açıklıyor!

Altın Fiyatındaki Düşüşler Alım Fırsatı mı? WisdomTree Açıklıyor!
Altın Fiyatındaki Düşüşler Alım Fırsatı mı? WisdomTree Açıklıyor!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın fiyatları 2.400 dolardan aşağı gelse de 2.330 dolardan destek buluyor. Bir piyasa stratejistine göre, parlak metal 2.400 dolar civarında sağlam bir direnç bulmuş olsa da, yatırımcılar yakın zamanda büyük bir düzeltme görmeyi beklememeli.

Merkez bankaları gördükleri her fiyat düşüşünde alım yapacaklar!

Doymak bilmeyen merkez bankası talebi altın piyasasını dönüştürerek değerli metale sağlam bir destek sağladı. WisdomTree Araştırma Müdürü Nitesh Shah, bu talebin bir süre daha güçlü kalmasını bekliyor. Shah, altın piyasasının bu ortamda ilginç bir formasyon oluşturacağını söylüyor. Analist, merkez bankalarının fiyatlarla çok fazla ilgilenmemelerine rağmen yine de stratejik alımlar yapacaklarını belirtiyor. Bu bağlamda analist, şu açıklamayı yapıyor:

Tahminimce gördükleri her fiyat düşüşünde alım yapacaklar. Belki yüksek fiyatlara tepki olarak alımları biraz yavaşlatmış olabilirler ama daha ucuz fiyatlar istiyorlarsa yıl sonundan önce şimdi alım yapmaları gerektiğini biliyorlar.

Altın Yatırımcılarının Gözü Bu Veride: Fiyatları Nasıl Etkileyecek?

Çinli tüketiciler neredeyse merkez bankaları kadar hızlı altın alıyor!

Nitesh Shah, merkez bankası talebinin yanı sıra Çinli yatırımcılardan gelen güçlü talebi de dikkate alıyor. Bireysel talebin, mevcut seviyelerde sağlam bir destek sağlayacağını söylüyor. Başka seçenekleri olmadığı için Çinli tüketicilerin neredeyse merkez bankaları kadar hızlı altın satın almasının şaşırtıcı olmadığını da sözlerine ekliyor. Analist, “Altın pahalı olsa bile, hisse senetleri ve konut piyasasından daha iyi gidiyor,” diyor.

İşte o zaman geldiğinde sel kapıları açılacak!

Nitesh Shah, yılın geri kalanında sarı metal üzerinde yükselişini sürdürüyor. Ancak, en azından şimdilik, daha geniş piyasanın tüm zamanların en yüksek seviyelerine başka bir koşuyu tetikleyecek bir katalizörden yoksun olduğunu da belirtiyor. Analist, Fed’in para politikası duruşunun yatırımcıları altın piyasasından uzak tuttuğunu açıklıyor.

Altın Durmak Bilmiyor: Piyasanın Odağında Neler Var?

Shah, Fed’in faiz oranlarını düşürmeye ve yeni bir gevşeme döngüsü başlatmaya hazır olduğu sinyalini verdiğinde sel kapılarının açılacağını öngörüyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, enflasyonun inatçı bir şekilde yüksek seyretmesi nedeniyle Fed şu ana kadar herhangi bir faiz indirimi sinyali vermekte isteksiz davrandı. CME FedWatch Tool’a göre, piyasalar faiz oranlarının yaz boyunca değişmeden kalmasını beklemiyor. Piyasalar Eylül ayında faiz indirimine 50/50 ihtimal veriyor.

Önce altın rallisi göreceğiz ve ardından gümüş gelecek!”

Fed yakın zamanda faiz indirimine hazır değil. Bununla birlikte, Shah gevşemenin yıl sonuna kadar başlamasını bekliyor. Shah, ABD ekonomisi yavaşladıkça merkez bankasının faiz oranlarını düşürmek zorunda kalacağını söylüyor. Ancak o zamana kadar altın fiyatları yeni bir konsolidasyon kanalında sıkışıp kalacak. Modellemesine göre, altının bu ortamda biraz zengin görünüme sahip olduğunu da belirtiyor. Shah’a göre piyasada çok fazla korku olduğunda altın güvenli liman varlığı olmaya devam eder. Bu doğrultuda analist, şunları söylüyor:

Gümüşün altın korelasyonundan kurtulması zor. Dolayısıyla altın korelasyonu fiyatları yönlendiren en baskın şey olacak. Faiz indirimleri fiyatların hareket etmesi için bir sonraki katalizör olacak. Bunun ardından, önce altın rallisi göreceğiz ve ardından gümüş de daha önce gördüğümüze benzer bir şekilde onu takip edecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Altın Fiyatındaki Düşüşler Alım Fırsatı mı? WisdomTree Açıklıyor!