4 Analist: Altın Fiyatının Sıradaki 3 Seviyesi Bunlar!

4 Analist: Altın Fiyatının Sıradaki 3 Seviyesi Bunlar!
4 Analist: Altın Fiyatının Sıradaki 3 Seviyesi Bunlar!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dolar rallisindeki bir kırılma külçe üzerindeki baskıyı hafifletti. Bunun ardından altın, önceki seansta gördüğü dokuz ayın en düşük seviyesinden Perşembe günü yükseldi. Ancak analistler rahatlamanın geçici olacağı konusunda uyarıyorlar.

Matt Simpson: Dip alıcıları, düşen bir bıçağı yakalamaya çalışıyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, dolar Çarşamba günü 20 yılın en yüksek seviyelerine ulaştı. Daha sonra yaklaşık %0,2 gerileyerek dolar fiyatlandırılmış külçeye destek verdi. Spot altın, basın zamanında %0,14 artışla 1.741 dolardan işlem görüyordu. ABD altın vadeli işlemleri ise %0,2 artışla 1.740 dolara yükseldi. City Index kıdemli piyasa analisti Matt Simpson, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Momentum güneyi işaret ederken, dip alıcılar düşen bir bıçağı etkili bir şekilde yakalamaya çalışıyorlar. 1.721 dolar ve 1.700 dolar, boğaların kumar oynamayı düşünmesi için potansiyel destek seviyeleri. Ancak dolar zirveye ulaşana kadar, muhtemelen bir kumardır.

Altın

Ilya Spivak: Altın fiyatının, düşüş için yeri var

Bir önceki seansta dolardaki güçlenme, külçeyi %1,9 kadar iterek 1.731 dolara düşürdü. Böylece sarı metal, 30 Eylül’den bu yana en düşük seviyesini gördü. DailyFX döviz stratejisti Ilya Spivak, şu tahminlerini paylaşıyor:

Altının, bu düşüşüne devam etmek için yeri var. Altının 1.715 dolardan desteğin üzerine düşmesi durumunda 1.700 doların altına, yaklaşık 1.680 dolar civarına düşmesi mümkün.

Suki Cooper: Altın, riskten kaçınma hissiyatına yenik düştü

Bu arada Federal rezerve’in 14-15 Haziran Çarşamba günü yaptığı politika toplantısının tutanakları yayımlandı. Tutanaklara göre, kötüleşen bir enflasyon durumu Fed yetkililerini aşırı derecede faiz artırımı etrafında toplanmaya sevk etti. Fed tutanakları, katılımcıların bu ayın ilerleyen günlerinde 50 veya 75 baz puanlık artışı haklı çıkardığını gösterdi.

Bununla birlikte altın fiyatları, geçen ay dalgalıydı. Kötüleşen ekonomik görünüm ve yükselen doların ağırlığı altını bir aralığa sıkıştırdı. Bu nedenle değerli metal, yeni bir katalizör bekliyordu. Daha yüksek faiz oranları ve tahvil faizleri, getirisi olmayan külçeyi elde tutmanın fırsat maliyetini yükseltiyor. Standard Chartered analisti Suki Cooper, piyasadaki gelişmeleri şu şekilde yorumluyor:

Altının tepkisi, Temmuz ayında bir başka keskin faiz artırımı olasılığının artmasıyla fiyatlamaya başladığı için oldukça sessiz kaldı. Son seanslarda altın, dolar fayda sağladığı için riskten kaçınma hissiyatına yenik düştü.

Altın

Tai Wong: Altında kalıcı bir yükseliş için yumuşak TÜFE verisi lazım

Yükselen enflasyonla mücadele için yapılan faiz artışları, faiz getirmeyen külçeyi elde tutmanın fırsat maliyetini yükseltiyor. New York merkezli bağımsız bir metal traderı olan Tai Wong, gelişmeleri şu şekilde yorumluyor:

Daha da kısıtlayıcı bir duruş öneren şahin Fed tutanakları metal piyasaları için hiçbir rahatlama sağlamadı. Bordrolar yumuşaksa kısa vadeli bir ralli mümkün. Bununla birlikte, altın için kalıcı bir yükseliş için önümüzdeki hafta daha yumuşak bir ABD TÜFE verisi lazım. Bu, Fed’i başka bir büyük sıkılaştırma voleybolu başlatmaktan geri çekmek için gerekli.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

4 Analist: Altın Fiyatının Sıradaki 3 Seviyesi Bunlar!