Tahminleri Çıkabilen Altın Tahmincisi: 2-3 Hafta Sonra…

Tahminleri Çıkabilen Altın Tahmincisi: 2-3 Hafta Sonra…
Tahminleri Çıkabilen Altın Tahmincisi: 2-3 Hafta Sonra…
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Haftanın son işlem gününde hem ons hem gram altın fiyatı hafif bir artış yaşıyor. Uluslararası piyasalarda spot altın fiyatı yüzde 1 artışla ons başına 1.635,71 dolardan işlem gördü. Sarı metal bu hafta şimdiye kadar yüzde 0.4 kaybetti. Gram altın ise yüzde 1.2’lik bir yükseliş ile 987 liradan el değiştiriyor. Bu sırada Altın ve Para Piyasaları İslam Memiş piyasaya dair en son yorumlarını açıkladı.

İslam Memiş, altın için beklentilerini paylaştı

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi, 2021’in son haftalarında yaşanan volatiliteyi ve gram altının düşüş yaşayacağını doğru tahmin etmesiyle bilinen İslam Memiş, değerli metal için yeni açıklamalar yaptı. Memiş, değerlendirmelerinde, ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırımına işaret etti. Memiş, FED’in 75 baz puanlık faiz artışının beklendiğini belirtti. Ancak faiz oranının açıklanmasının ardından FED Başkanı Jerome Powell konuşma yaptı. Memiş’e göre Powell’ın açıklamaları “piyasayı ters köşe yaptı”.

“Felaket Yaklaşıyor” Credit Suisse: Altın İçin Bu Seviyeler Geliyor!

Powell’ın konuşmasının ardından piyasalarda ters düşüşler olduğunu söyleyen Memiş, doların yeniden değer kazandığına işaret etti. Ancak altın ve gümüş gibi kıymetli metallerde sert düşüşler olduğunun altını çizdi. Aksine, Powell’ın konuşmasından önce, yani FED’in faiz kararını açıklamasından sonra altın ve gümüşte fiyat artışı vardı. Birçok uzman faiz artışının artık sonlanacağını düşünüyordu. Ancak Powell’ın faiz artırımına devam edeceğini söylemesi, beklenmedikti.

İslam Memiş, bu şekilde doların uluslararası piyasada tekrar değer kazandığına işaret etti. Örneğin ons altının 1.670 dolardan 1.600 dolara gerilediğine dikkat çekti. Ons altındaki düşüş, gram altını da etkiledi. FED kararının ardından 1.008 liraya çıkan gram altın, Powell açıklamaları sonucu 984 liraya düştü.

Altının değeri yükselecek mi?

İslam Memiş dolardan uzak durulması gerektiğinin altını çizerken şu anki düşük fiyatların altın alımı için uygun bir zamana işaret ettiğini söylüyor. Ancak kısa vadeli belirsizliklerin hala mevcut olması sebebiyle, kısa vadeli bir beklenti içine girilmemesi gerektiğini aktarıyor. Bunun yerine, 2023 hazırlığı yapmak gerektiğini aktarıyor. Şu anda altın alan bir yatırımcının, 2-3 hafta sonra büyük ihtimalle gram altının 1.000 liranın üzerine çıkışına tanık olacağını söylüyor.

Rakamlar Şaşırttı: Bu 5 Altın Fiyatı Tahminine Dikkat!

Bu nedenle yatırımcıların bugünleri fırsata çevirme olasılığına işaret ediyor. Son olarak uzman doları bir yatırım aracı olarak görmediğinden bahsederek, yatırım açısından dolara bakılmaması gerektiğini ima etti. Doların ödeme aracı olduğunun altını çizdi. Ayrıca hem uluslararası piyasalarda, hem de yurtiçi piyasada belirli bir limiti tamamladığını söylüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Tahminleri Çıkabilen Altın Tahmincisi: 2-3 Hafta Sonra…