Ünlü Altın Tahmincisinden Büyük Uyarı: 2 Ay İçinde…

Ünlü Altın Tahmincisinden Büyük Uyarı: 2 Ay İçinde...
Ünlü Altın Tahmincisinden Büyük Uyarı: 2 Ay İçinde...
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fed’den bir pivot beklentisiyle ons altın fiyatları geçen hafta yukarı yönlü güçlü bir hamle yaptı. Ancak, ABD büyüme verilerinin güçlü gelmesi, ibreyi tekrar şahin Fed yönüne çevirdi. Böylece sarı metal, haftayı düşüşle kapattı. Bu arada Dolar/TL kuru 18,6 TL seviyesinde sabitlendiği için gram altın fiyatları, ons’u takip ediyor. Piyasa uzmanı İslam Memiş, gelişmeleri değerlendirdi ve tahminlerini paylaştı.

Memiş, Euro/Dolar paritesinde bir toparlanma bekliyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın piyasası bir belirsizlik ortamında yön bulmaya çalışıyor. Bütün gözler, Federal Reserve’in atacağı adımlara kilitlenmiş durumda. Wall Street Journal’ın Fed’in yavaşlayacağına dair haberi üzerine kıymetli metal yukarı yönlü bir hamle yaptı. Ancak, haftanın ikinci yarısında gelen veriler agresif Fed’i işaret edince momentumunu kaybetti ve düştü.

Bu arada, dolar endeksi (DXY), tarihi zirvelere çıktıktan sonra gevşemeye başladı. Bu doğrultuda DXY, 109,5 ile yaklaşık bir aylık dönemin en düşük seviyesini gördü. Piyasa uzmanı İslam Memiş, 0,96’ya kadar gerileyen Euro/dolar paritesinde bir toparlanma bekliyor. Bu hareketin muhtemelen 1,02 ve 1,03 bandına kadar olacağını öngörüyor. Ayrıca, bu toparlanmanın kısa süre içerisinde olacağını söylüyor. Bu bağlamda değerlendirmesinde devam eden Memiş, şu açıklamayı yapıyor:

Fed’in gelecek hafta açıklayacağı Fed Fon Oranı kararını piyasalar zaten fiyatladı. Piyasalar, 75 bps’lik bir artırım bekliyor. Ancak, Fed Başkanı Jerome Powell ve ECB Christine Legarde’nin açıklamaları önemli. Yine enflasyonu bastıracaklarını ve her şeyin normale döneceğini söyleyip piyasalara hoş görünecekler. Doğal olarak bunlara inanmıyorum. Dünyada yeşil enflasyon diye bir şey yok. Ancak, değer bazlı bakarsak dolar bazında bir gerileme mümkün.

Altın

“Altın fiyatında Kasım ayında yeniden rekorları görmemiz mümkün”

Piyasa uzmanı İslam Memiş, daha sonra altın fiyatlarına ilişkin görüşlerini paylaşıyor. Memiş’e göre, sarı metal dip seviyelerin test etti. Bununla birlikte Memiş, gram altın için önemli diğer bacak Dolar/TL kurunu da ele alıyor. Uzman, ekran kuru ile Kapalı Çarşı piyasası arasındaki farkın kapandığını söylüyor. Bunu, talepteki düşüşe bağlıyor. İslam Memiş, ons cephesinde ise farklı uçlarda tahminler olduğunu belirtiyor. Buradan hareketle, kendi öngörüsünü paylaşıyor:

Altın, dip seviyeler test etti. Ons altında 1.500 doları bekleyen de var, 2.200 doları bekleyen de. Gram altın, yeniden 1.000 TL’nin üzerinde. Kasım ayında yeniden rekorları görmemiz mümkün.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Ünlü Altın Tahmincisinden Büyük Uyarı: 2 Ay İçinde…