Reklamı kapat

Artık Blokzincir Tabanlı Bir Din Var!

Mert Kaya
Mert Kaya 5 Haziran 2018
0 görüntülenme

Blokzincir‘in gereğinden fazla alanda kullanılmaya başlandığını hissettiniz mi? Blokzinciri saçma sapan şeylerle birleştirmenin dahiyane bir fikirmiş gibi piyasaya sürüldüğüne her geçen gün daha fazla şahit oluyoruz, değil mi? Sizlere bugüne kadarki bütün bildiğiniz ‘tuhaf’ blokzincir projelerini unutturacak bir haberimiz var: artık Ethereum Blokzinciri üzerine kurulmuş bir din var!

Bu ‘dinin’ kurucusu Matt Liston. Kendisi Augur’un eski CEO’su. Liston’un Augur’dan ayrılması da sancılı bir süreç olarak geçmişti; kendisi işverenine karşı 152 Milyon Dolar’lık bir dava da açmış durumda.

Liston’un blokzincir dininin adı 0xΩ. Evet 0xΩ. Nasıl okunduğundan emin olmasak da sıfır x omega şeklinde okunduğunu tahmin ediyoruz. Liston bu ‘dini’ New York City’de New Museum’daki etkinlikte tanıttı. Katılımcılara 0xΩ’nın flame paper’ının (alev kağıdı) 40 kopyasını dağıtan Liston, burada 0xΩ’nın işlevlerini anlattı.

Liston Forbes’un raporuna göre etkinlikte şunları söyledi:

“Bu inanç setlerinin daha hızlı bir şekilde güncellenmesine olanak sağlayan ve inanan bütün herkes arasındaki ilişkiyi demokratikleştirmeyi hedefleyen dini bir çerçevedir…”

Bu blokzincirin kurulmasındaki temel amaç, insanların yönetilmesi için bir inanca gerek duyulmasının ortadan kalkması. Günümüzde büyük dinlerde inanç ve kararlar Papa gibi üst düzey insanlar tarafından inananlara aktarılmak suretiyle belirleniyor. Sıradan insanların din üzerinde yapabileceği etki çok az; hatta bazı dinlerde hiç yok.

Ancak 0xΩ farklı bir şekilde işliyor. Bu dinin üyeleri blokzincir üzerindeki dini yazıları -flame paper dahil- istedikleri ölçüde değiştirebiliyor.

Ayrıca blokzincirde karar mekanizmasında üyeler anlaşamazsa bir “hard fork” oluşturulduğunu biliyoruz. Aynı şekilde 0xΩ dini de hard fork ile iki farklı dine ayrılabiliyor.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bitcoin Borsası Bitfinex Hackerların Saldırısını Atlattı! ABD merkezli Bitcoin ve altcoin borsası Bitfinex iki kez kullanıma kapalı kalmak zorunda kaldığı DDoS saldırısından sorunsuz kurtulmayı başardı. Operasyonlar Normale Döndü Kripto para borsasının bloğunda belirtildiği üzere iki saate yakın süren atak sonrası tüm işlemler normale...
Serkan Eser 5 Haziran 2018