İşte Bu Hafta Bitcoin’i Fiyatlayacak 5 Önemli Olay!

4598
4598
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Heyecan verici bir hafta, Bitcoin (BTC)’in ATH seviyelerine yaklaşmasıyla ve ETF’lerin onaylanmasıyla devam ediyor. İşte bu hafta fiyatları fırlatabilecek 5 önemli olay…

Bitcoin fiyatında neler yaşandı?

Bitcoin fiyatı, 60.000 doların altına düştü ancak bir saat sürdü ve böylece ayılar hemen pes etmeyecekleri doğruladı. Sakın geçen hafta sonu ardından, 17 Ekim Pazar, sadece bir saat sonra BTC için bir canlanma gerçekleşmeden önce tipik bir düşük yaşandı. Bununla, Bitcoin sadece yükseliş yörüngesini korumakla kalmadı, aynı zamanda şimdiye kadarki en yüksek haftalık kapanışını da gerçekleştirdi – yaklaşık 61.500 dolar.

Bitcoin Fiyatı Tarih Yazdı: En Yüksek Haftalık Kapanış!

Analistler, piyasanın Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk Bitcoin borsasında işlem gören fonları (ETF) için olası bir alım satım başlangıcına hazırlanırken, volatilitenin neredeyse garanti olduğunu söylüyor. Yazının devamında, analist William Suberg’in analizleriyle bu hafta ileriye doğru bir adımı daha tetikleyebilecek 5 Bitcoin gelişmesine göz atıyoruz…

Bitcoin dip fiyattan 1 saatte toplandı

Bitcoin (BTC) fiyatı ATH seviyelerine koşmak için bir engele çarpmış gibi göründüğünde, yatırımcıları bir gece daha şaşırttı. Pazar günü geç saatlerde 60.000 dolar kaybettikten sonra boğaların BTC fiyatındaki zayıflık için zamanları yoktu ve BTC/USD 59.000 dolara bile ulaşmadan agresif bir satın alma çılgınlığına giriştiler.

Saatler sonra Bitcoin sadece 60.000 doların değil 62.000 doların üzerine çıktı ve yazı yazılırken orada kaldı. Bu bölüm, volatiliteye rağmen hala tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 61.500 dolar civarında olan Bitcoin’in haftalık kapanışını bile etkilemedi. Analist Rekt Capital, Pazartesi’yi özetleyerek şunları söyledi:

Tarihi Haftalık Kapanış, şimdi BTC’nin daha fazla yükseliş için iyi konumlandığı anlamına geliyor. BTC fiyat hareketinin bir sonraki aşaması, önceki boğa piyasası yıllarında 2013 ve 2017’de olduğundan daha değişken olacak.

Çeşitli analistler haftalık kapanış kilometre taşını kutlarken, yaklaşmakta olan ABD piyasası açılışı da heyecan katabilir. 18 Ekim Pazartesi, ABD düzenleyicilerinin onayıyla ilk Bitcoin ETF ürünlerinin piyasaya sürüldüğünü görebilirdi, çünkü bu BTC/USD tüm zamanların en yüksek seviyelerinden 3.000 dolardan az olduğu için geliyor. Türevler konusunda, borsalar arasındaki fonlama oranları da geçen haftadan bu yana soğuyarak, sürdürülebilir olmayan yükselişten endişe duyanlar için bir patlamaya yol açtı.

Bu hafta tamamen ETF’lerle ilgiliydi

Geçen hafta sonlarında ABD düzenleyici yeşil ışığı hakkında söylentiler dolaşmaya başladığında, Bitcoin fiyat hareketi ısındı ve analistlere göre bu hafta trendi devam ettirecek gibi görünüyor. Yıllarca reddedilen SEC, her ikisi de CME Group Bitcoin vadeli işlemlerine dayanan iki ETF ürününün piyasaya sürülmesine tanık olmaya hazırlanıyor.

Bugün Bitcoin İçin Büyük Gün! İşte Bilmeniz Gerekenler

Bunlar, temel varlıkları gerçek BTC olan ve analistlerin gerçek ilgi alanını oluşturan fiziksel Bitcoin ETF’leriyle ilgili gelecek ay başlayacak uzun bir karar verme sürecinden önce geliyor. Bu geleneksel ETF’lerin onaylanacağının garantisi yoktur ve piyasanın bir kez daha hayal kırıklığına uğrayabileceğine dair endişeler şimdiden bol miktarda bulunmaktadır. Bununla birlikte, karar verilecek birden fazla başvuru ile, SEC’den bir atılım için altı ay kaldı.

Grayscale , amiral gemisi Bitcoin fon ürününü bir ETF’ye dönüştürmek için başvuracağını onayladığı için, gelgitin kripto endüstrisinin lehine döneceğine dair iyimserlik bu hafta da devam ediyor.

Grayscale’in fonu Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), son haftalarda başlı başına bir konuşma konusu oldu ve kurumsal müşterilerin ETF lansmanına kadar ayaklarıyla oy kullanma korkusuyla BTC’yi tespit etmek için artan bir indirimle işlem gördü. Bazıları, vadeli işlemlere dayalı ETF’lerin tanım gereği uygun bir alternatif olarak işlev görmeyeceğine dikkat çekerken, ilkinin daha yüksek ücretleri rekabet avantajı tartışmasının bir örneğidir. Maliyetler için piyasa takipçisi Holger Zschaepitz şunları söylüyor:

Bu tablo, Bitcoin satın almanın neden Bitcoin Future ETF’den daha iyi olduğunu gösteriyor. Yatırımcılar için yeni Bitcoin ETF’leri, doğrudan kripto para birimi satın almaktan daha maliyetli olabilir. Bitcoin Future, 2017’de Bitcoin Future’ın başlamasından bu yana 30 puan düşük performans gösterdi.

Kripto ticaret şirketi QCP Capital, Cuma günü Telegram kanal abonelerine bir genelgede şunları söyledi:

Başlangıç ​​olarak, çoğu kurumsal oyuncunun CME vadeli işlemlerine doğrudan erişimi var. Tipik olarak, vadeli işlemler yerine ETF ticareti yapmayı seçmelerinin ana nedeni, vadeli işlem maliyetlerinden (spot fiyata karşı) izleme hatasından veya contangodan veya geriye dönük fiyattan sapmalardan kaçınmak olacaktır. Dolayısıyla, CME vadeli işlemlerine dayalı ETF’ye sahip olmak, ETF’lerin temel avantajını ortadan kaldırır; spot fiyatı mümkün olduğunca yakından takip edilir.

Yedinci artış için belirlenen zorluk

Bitcoin ağ temelleri bu hafta etkilemeye devam ediyor ve zorluk, paketi yönetiyor. Tartışmasız Bitcoin’in en temel özelliği, güçlenerek güçlenmesidir ve 19 Ekim Salı günü, art arda yedinci bir artışı mühürleyecek şekilde ayarlanmıştır. En son 2019 yılında meydana geldi. Bu artış, Haziran ayından bu yana ilk kez 20 trilyonun üzerine çıkmayı zorlaştıracak.

Bu, hash oranındaki bir miktar oynaklığa rağmen geliyor, tahminler şimdi bu ay 140 EH/s’yi aşan saniyede 123 exahash’a (EH/s) geri döndü. Bununla birlikte, genel yükseliş eğilimi hala bozulmamışken, ABD’nin artık Bitcoin madencilik gücünün aslan payı için bir yuva sağladığına dair haberler arasında endişeler çok az.

Arz şoku 2022’de Bitcoin için “iyi bir yıl” öngörüyor

Bitcoin fiyat tahminleri bu yılın 4. çeyreğinde nelerin mümkün olabileceğine odaklanırken, bazıları şimdiden daha uzağa bakıyor ve daha da fazla yükseliş sonucuna varmak için verileri kullanıyor. 2022 için pembe bir tablo çizen bir analist, veri kaynağı Woobull’un yaratıcısı ve Bitcoin piyasa döngüsü araştırması ile tanınan Willy Woo’dur. Hafta sonu boyunca Woo, Bitcoin’in artan kıtlığının, sürekli bir fiyat sıkışıklığı için olası bir yakıt olduğunu vurguladı.

Tarihsel olarak, arzın azalmasıyla birlikte arzın daha fazlasının satma planı olmayan hodlerların elinde kalmasının güçlü bir boğa sinyali oluşturduğuna dikkat çekti. “Uzun Vadeli Arz Şoku” metriği, Bitcoin’in tarihi boyunca böyle bir senaryonun birçok kez oynandığını açıkça gösteriyor. Woo Twitter takipçilerine “Bu grafiğin teknik adı ‘2022 iyi bir yıl olacak’” dedi.

Ayrıca, uzun vadeli sahipleri zaten BTC arzının rekora yakın bir oranını kontrol ediyor ve bu da kalan kripto paralar üzerindeki mücadelenin hiç olmadığı kadar hararetli olacağına dair beklentilere yol açıyor.

Bu, fiziksel bir ETF onaylandığında, Kasım ayında gerçekleşebilecek ve birkaç ay boyunca devam edebilecek bir şey olduğunda desteklenmelidir. Bu arada CryptoQuant tarafından takip edilen büyük borsalardaki BTC bakiyesi, Eylül ayındaki hızlı düşüşün ardından 2,4 milyon BTC’nin biraz altına yerleşti.

Bir sonraki Bitcoin ayı piyasası gelecek

Bu yılki olası Bitcoin fiyatı ve bunun ne kadar yüksek olabileceği konusunda çok fazla heyecan duyan bazı analistler, şimdiden dikkatlerini diğer tarafa, yani ayı piyasasına çeviriyorlar. Tarihsel olarak, hiçbir şey düz bir çizgide yükselmez ve Bitcoin de bir istisna değildir. Her yarılanma döngüsü, blok sübvansiyon yarılanmasından sonraki yıl bir fiyat zirvesi gördü ve ardından döngü ortası fiyat dibi geldi.

Birçok tanınmış piyasa katılımcısı, bu döngünün farklı olmayacağını iddia ediyor. Bu nedenle, fiyat zirvesini hem 2014 hem de 2018 ile uyumlu olarak uzun bir düşüş izleyecektir. Popüler Twitter analisti TechDev için bu taban, yine de bir öncekinden daha yüksek – 60.000 dolar kadar – olmalı, ancak süreç 2021 bitmeden önce başlamalıdır. TechDev hafta sonu takipçilerini uyardı:

Uzun bir döngü istiyorum. Kim yapmaz? Ancak makro PA-bilge gördüğüm hiçbir şey bunun olacağını göstermiyor. İndikatörlerinize dikkat edin. 2 haftalık RSI kanalı, RVI 92-93. Eğer vurulurlarsa, ben yokum. Yeni bir paradigma umuduyla onları görmezden gelin ve bunu yapmayanlar tarafından terk edilmeniz olasıdır.

Ekteki birkaç çizelgeden biri, Bitcoin’in iki haftalık zaman dilimlerindeki göreceli güç endeksinin her bir zirveyi nasıl düzgün bir şekilde yakaladığını düzgün bir şekilde gösterdi.

Diğer Twitter kişiliği Rekt Capital de benzer şekilde takipçilerine ve abonelerine kâr elde etme ihtiyacını hatırlatma fırsatı buldu. Analist şunları söyledi ve savundu.

İnsanlar BTC’nin bir daha asla -%80’lik bir Ayı Piyasası görmeyeceğini düşünüyor çünkü artık ana akım ve bir varlık için fazla olgunlaştı. Sadece aylar önce -%53’lük bir düzeltme olduğunu unutmayalım. Ortalama Ayı Piyasası -%84,5 derinlikte. Bu Boğa Piyasasından sonra bir tane olması çok muhtemel.

Bu Haber, Bitcoin Fiyatını 60.000 Dolara Gönderdi!

Pantera Capital CEO’su Dan Morehead, düşüşün diğerlerinden daha “sığ” olacağını iddia ederken, hafta sonu yine de ayı piyasası için iyimser bir tahmin üretti. Uzmanlara göre önlemler, Bitcoin için bile 2022’ye devam etme yolunda iyi zamanları izliyor. Bu ayın başlarında, stoktan akışa (S2F) dayalı Bitcoin fiyat tahmin modellerinin yaratıcısı PlanB, boğa koşusunun devam etmesi için en az altı ay kaldığını ilan etti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

İşte Bu Hafta Bitcoin’i Fiyatlayacak 5 Önemli Olay!