Bitcoin ETF Verileri Ağızları Açık Bıraktı: İki Haftanın Rekoru!

Bitcoin ETF Verileri Ağızları Açık Bıraktı: İki Haftanın Rekoru!
Bitcoin ETF Verileri Ağızları Açık Bıraktı: İki Haftanın Rekoru!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para piyasasında rüzgârlar yön değiştirmiş gibi görünüyor. Bitcoin (BTC) kurumsal yatırımcılar arasında yeniden popülerlik kazanıyor. Bu yenilenen ilgi, spot Bitcoin borsa yatırım fonlarına (ETF’ler) yönelik ticaret faaliyetindeki artışa da yansıdı ve 15 Mayıs’ta iki haftanın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu olumlu değişim, aynı gün önemli ABD enflasyon verilerinin açıklanmasıyla aynı zamana denk geliyor. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verileri beklentileri karşıladı ve kurumsal yatırımcıların Bitcoin’e yönelik yükseliş duruşuna geri dönmesine yol açtı. Bu iyimserlik, ABD’deki spot Bitcoin ETF ürünlerine 303 milyon dolarlık önemli bir girişe dönüşerek 3 Mayıs’tan bu yana en yüksek seviyeye işaret etti.

Bitcoin ETF’lerine büyük giriş

Fidelity Digital Assets’in FBTC fonu, 15 Mayıs’ta 131 milyon dolarlık büyük bir giriş çekti. Böylece BTC ETF’leri arasında ön sıralarda yer aldı. Bu, fonun 26 Mart’tan bu yana en yüksek günlük girişini temsil ediyor. Yani yatırımcılardan gelen güçlü güven oyu anlamına geliyor. Bitwise Asset Management’ın BITB fonu da önemli bir gün geçirdi. Zira 86 milyon dolarlık giriş kaydetti. Böylece Mart ayının başından bu yana en iyi performansını kaydetti.

İlginç bir şekilde, Bitcoin ETF alanının bir diğer önemli oyuncusu olan BlackRock’ın IBIT fonu, dikkat çekiyor. Zira bu fon, art arda üçüncü işlem gününde sıfır giriş sağladı. Ancak uzmanlar, bunun endişe kaynağı olmadığını ve bunun fonun yatırım stratejisinin özel doğasına bağlandığını belirtiyor.

Millennium Management da yatırım yapmış

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) son başvurularında ilgi çekici bir gelişme ortaya çıktı. Yönetimi altında 64 milyar doların üzerinde varlığa sahip olan yatırım devi Millennium Management, 2 milyar dolar gibi şaşırtıcı bir değere sahip önemli bir spot Bitcoin ETF portföyünü açığa çıkararak piyasayı şaşırttı. Bu açıklama, ETF analistlerinin yalnızca bireysel yatırımcıların Bitcoin ETF’leri satın aldığı yönündeki anlatının artık doğru olmadığını söylemesine neden oldu.

Millenium’un portföyü, 844,2 milyon dolar IBIT, 806,7 milyon dolar FBTC ve 202 milyon dolar Grayscale GBTC dahil olmak üzere çeşitli Bitcoin ETF’lerindeki varlıklardan oluşuyor. Özellikle, hem IBIT hem de FBTC’de en büyük pozisyona sahipler. Bu da kripto para birimine yönelik yükseliş duruşlarını sağlamlaştırıyorlar. Bu haber, ETF’ler aracılığıyla Bitcoin pazarına açılmak isteyen geleneksel finans kurumlarının ve hedge fonlarının artan eğilimine katkıda bulunuyor.

BTC fiyatı, Bitcoin ETF verilerine olumlu tepki verdi

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere, ETF girişlerindeki artış, Bitcoin fiyatındaki önemli artışla aynı zamana denk geldi. Önde gelen kripto para birimi, son 24 saat içinde şaşırtıcı bir şekilde %7 artış gösterdi. Böylece 16 Mayıs’taki erken saatlerde 66.567 dolara ulaştı. Bu yazının yazıldığı sırada Bitcoin 65.900 dolar civarında seyrediyor. Yani bu da son iki haftadaki %15’lik artışı yansıtıyor. Üstelik tüm zamanların en yüksek seviyesinin sadece %10’unun yakınına getiriyor.

Bitcoin’i çevreleyen olumlu düşünce kısmen yakın zamanda açıklanan ABD enflasyon verilerine bağlanabilir. Nisan ayı TÜFE verileri %0,3 ile beklenenin altında geldi. Bu da enflasyonda potansiyel bir yavaşlamaya işaret etti. Bu haber yatırımcılar tarafından memnuniyetle karşılanmakta. Çünkü FED’in faiz oranlarını düşürme ve piyasaya daha fazla likidite enjekte etme olasılığını artırıyor. Bu tür eylemler genellikle kripto para birimleri gibi yüksek riskli varlıklara fayda sağlar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bitcoin ETF Verileri Ağızları Açık Bıraktı: İki Haftanın Rekoru!