Bitcoin Fiyatı Dakikalar İçerisinde Düştü, Milyonlar Tasfiye Oldu! İşte Sebebi

Bitcoin Fiyatı Dakikalar İçerisinde Düştü, Milyonlar Tasfiye Oldu! İşte Sebebi
Bitcoin Fiyatı Dakikalar İçerisinde Düştü, Milyonlar Tasfiye Oldu! İşte Sebebi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin fiyatı, son 24 saatte %2 daha düşerek 68.500 doların altına geriledi. Bu düşüş, Çarşamba günü gerçekleştirilecek ve faiz oranları hakkındaki kararların açıklanacağı kritik FED toplantısı öncesinde piyasalarda yaşanan gerginlikten kaynaklanıyor.

Fed’in faiz tutumu kripto pazarı için kilit önem taşıyor

FED’in faiz oranları konusundaki tutumu, kripto para piyasasını önemli ölçüde etkiliyor. Avrupa Merkez Bankası ve Kanada Bankası geçtiğimiz hafta piyasaları şaşırtarak faiz indirimlerine gitti. Dolayısıyla güçlü işgücü verilerine dayanarak Fed’in daha şahin bir tutum izlemesi beklenmekte. Bu durum, Bitcoin ve diğer spekülatif varlıklar için sorun teşkil edebiliyor. Çünkü yükselen faiz oranları genellikle riskli yatırımları daha az çekici hale getiriyor.

Ortaya Çıktı: Kurumsal Yatırımcılar Bitcoin ve O 7 Altcoin’den Alıyor!

Mart ayında 73.798 dolarlık rekor seviyesine ulaşan Bitcoin, o zamandan beri yeni direnç seviyelerini aşmakta zorlanıyor. Önümüzdeki enflasyon verileri ve Fed’in politika görünümü, yatırımcıların ruh halini daha da bozabiliyor. Ayrıca bu uzun süreli yüksek faiz oranlarına ve kriptolar için zorlayıcı ortamın oluşmasına yol açabiliyor.

Bitcoin fiyatı için analist görüşleri

Analistler Bitcoin’in gelecekteki seyri konusunda fikir ayrılığına düştü. Önde gelen Bitcoin analistlerinden Willy Woo, şu anda daha zayıf madencilerin varlıklarını satmaya zorlandığı “madenci kapitülasyonu”nun yaşandığını öne sürüyor. Woo, bu sarsıntıdan sonra bir fiyat toparlanması öngörüyor. Ancak önemli bir fiyat artışı gerçekleşmeden önce vadeli piyasalarda spekülasyon faaliyetinde gözle görülür bir azalma olması gerektiğini vurguluyor.

Yaklaşan enflasyon verileri ve Fed’in Çarşamba günkü görünümü, kritik. Zira faiz oranlarının uzun bir süre yüksek kalacağı yönündeki endişeleri güçlendirebiliyor. Ayrıca kripto para birimleri gibi spekülatif varlıklar için zorlu bir ortam yaratabiliyor. Türev platformu Paradigm’in kurucu ortağı Anand Gomes, Bloomberg’e şunları söyledi:

Kriptoda hiçbir haber kötü haber değildir. Piyasa, ayakta kalabilmek için sürekli olarak yükseliş haberlerine ihtiyaç duyan bir bağımlı gibidir. Yani hiçbir direnç olmadığında, en az direncin yolu daha düşüktür.

Kripto piyasasında kan banyosu: Dev tasfiyeler

Ayı piyasası endişelerine ek olarak, uzun zamandır giriş dalgası yaşayan Bitcoin ETF’leri, dikkat çekti. Zira 10 Haziran’da ilk net çıkışlarını gerçekleştirerek yatırımcıların ruh halinde potansiyel bir değişime işaret etti. Genel kripto pazarı da bugün kasvetli bir tablo çiziyor. Ethereum (ETH) 3.600 doların altına düşerken, Solana, XRP ve meme coinler önemli fiyat düşüşleri yaşadı. Ancak Gnosis (GNO) ve Injective (INJ) gibi bazı istisnalar, düşüş eğilimine karşı direnç göstererek kazanç elde etti.

Devam eden satış dalgası, piyasada bir likidasyon dalgasına yol açtı. Uzmanlar, fiyat düşüşlerini “Fed toplantısı öncesinde büyük tasfiyelere” bağladı. Bitcoin’in fiyatı düşerken, son 24 saatte toplamda 93 milyon dolardan fazla tasfiye gerçekleşti, Bitcoin’in kendisi 14 milyon dolardan fazla likidasyonla liste başı oldu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bitcoin Fiyatı Dakikalar İçerisinde Düştü, Milyonlar Tasfiye Oldu! İşte Sebebi