Bitcoin Fiyatı Neden Düşüyor? Sırada Neler Var? Analistler Açıkladı

Piyasa Çökerken Bu 2 Borsaya Altcoin Yağdı!
Piyasa Çökerken Bu 2 Borsaya Altcoin Yağdı!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz hafta, başta Bitcoin fiyatı (BTC) olmak üzere kripto para piyasası için çılgın bir yolculuk oldu. Fiyatlar 13 Nisan Cumartesi günü %10’un üzerinde düşüş göstererek kripto ekosistemine şok dalgaları gönderdi. Bu dramatik düşüş, Bitcoin’in volatilitesi ve geleneksel pazarlar ve jeopolitik olaylarla olan ilişkisi hakkındaki tartışmaları yeniden alevlendirdi.

Jeopolitik gelişmeler piyasayı etkiliyor

Kazanın kesin nedeni belirsizliğini korurken, birçok analist İran ile İsrail arasında artan gerilime işaret ediyor. İsrail’in Suriye’deki bir İran konsolosluğuna düzenlediği iddia edilen saldırının ardından İran’ın İsrail’e insansız hava aracı saldırısı düzenlediğine ilişkin haberler, piyasanın gerilemesiyle aynı zamana denk geldi. Bu jeopolitik belirsizlik, yatırımcıları daha güvenli limanlara yönlendirerek Bitcoin gibi riskli varlıklarda satışlara neden oldu. Ancak piyasa düzeltmesine muhtemelen başka faktörler de katkı sağladı:

  • Opsiyonların sona ermesi: Büyük Bitcoin opsiyon sözleşmelerinin Cuma günü sona ermesi, kritikti. Zira uzmanlara göre riski yönetmek için satış baskısını tetikleme riski var.
  • Halving öncesi gerginlikler: Yaklaşan Bitcoin halving’iyle bazı yatırımcılar, harekete geçti. Zira önceki halving olaylarından önce gözlemlenen tarihi fiyat düşüşlerini öngörüyorlar. Böylece yatırımcılar, temkinli bir yaklaşım benimsiyor gibi duruyor.
  • Makroekonomik kaygılar: Artan enflasyon ve merkez bankalarının olası faiz artırımları, yatırımcıların kripto para birimleri gibi riskli varlıklara olan iştahını azaltabilir.
  • Teknik grafik zayıflığı: Bitcoin’in fiyat grafiğinin teknik analizi, bazı yatırımcıların bir düzeltme beklemesine neden olan güvenlik açıklarına işaret etmiş olabilir.
Hafta Sonu, O 24 Altcoin İçin Yoğun: İşte Olacakların Listesi!

Tasfiyeler ve panik satışları devam ediyor

Piyasanın çöküşü, çeşitli kripto para birimlerinde 2 milyar doların üzerinde tasfiyeye neden oldu. Buna, Bitcoin fiyatının yükseleceğini düşünen yatırımcıların uzun pozisyonlarının önemli bir kısmı da dahil. Panik satışları fiyat düşüşünü daha da şiddetlendirerek Bitcoin’i 60.660 dolara kadar düşürdü. Analistler Bitcoin’in kısa vadeli ve uzun vadeli görünümü konusunda bölünmüş durumda. Rekt Capital gibi bazıları, bunun mevcut boğa döngüsünü yavaşlatmak ve onu tarihsel eğilimlere daha yakın hale getirmek için gereken geçici bir geri çekilme olduğuna inanmakta.

Benjamin Cowen gibi diğerleri ise piyasanın daha önceki sürdürülemez kazanımları düzeltmeye çalıştığını öne sürüyor. Ancak tasfiyelerin kademeli etkilere neden olabileceği Merkezi Olmayan Finans (DeFi) sektörü üzerindeki potansiyel etkisine ilişkin endişeler devam ediyor. Volatiliteye rağmen bazı yatırımcılar, özellikle de balinalar (büyük hissedarlar), Bitcoin’i indirimli satın alma fırsatını değerlendiriyor. Bu “dipten satın alma” stratejisi, Bitcoin’in potansiyeline olan uzun vadeli inancı yansıtıyor. Ancak pek çok kişi piyasa göstergeleri daha net bir tablo çizene kadar temkinli davranmayı sürdürüyor.

Bitcoin ve O Altcoinler Kan Kaybediyor: Milyonluk Tasfiye Tetiklendi!

Bitcoin fiyatı ile altcoinler de düştü

ETH fiyatı %9 daha düşerek fiyatı 3.000 doların altına çekti. Bu, SOL, XRP, ADA, DOGE, SHIB ve diğer altcoinlerin düşüşlerinin %20-50’ye kadar artmasına neden oldu. ETHBTC 2021’deki 0,46 seviyelerine düşerken analist Benjamin Cowen, ETH/BTC’nin bu yaz dibe vurabileceğini öngörüyor. Son döngüde ETHBTC, desteği kırdıktan sonra ilk faiz indiriminin ardından dibe vurdu. Ardından “2 ay boyunca aralıksız düştü, sonra dip yaptı.” dedi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın. 

Bitcoin Fiyatı Neden Düşüyor? Sırada Neler Var? Analistler Açıkladı