Binance’deki Bu Altcoin, Keskin Bir Piyasa Değeri Düşüşü Görüyor!

Binance’deki Bu Altcoin, Keskin Bir Piyasa Değeri Düşüşü Görüyor!
Binance’deki Bu Altcoin, Keskin Bir Piyasa Değeri Düşüşü Görüyor!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Binance borsasının borç ödeme gücüne ilişkin süregelen endişeler, kripto sektörünün artan düzenlemeleri ve şüpheli kullanım durumları, BUSD’nin piyasa kapitalizasyonunu aşındırıyor. Kripto uzmanı Kyle White, altcoin projesi için bu durumun arka planını inceliyor.

BUSD, son haftalarda büyük bir kullanım düşüşü gördü

Kripto para piyasasındaki stablecoin’ler, değişken endüstride ABD dolarına sabitlenmiş tokenler sağlamaya yardımcı olur. Boğa piyasalarında, yatırımcılar daha değişken varlıklara akın ettikçe, stablecoin’lerin piyasa kapitalizasyonu azalma eğilimindedir. Ayrıca, ayı piyasalarında, yatırımcılar düşük oynaklığa sahip stablecoin’lere sığınır ve böylece piyasa değerlerini artırır. 26 Ocak’ta Tether (USDT), USD Coin (USDC), Binance USD (BUSD) ve Dai (DAI) gibi stablecoin’lerin toplam piyasa değeri 131 milyar doların üzerinde.

Stablecoin arz hakimiyeti / Kaynak: Glassnode

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, stablecoin’ler kriptonun geleceği için o kadar önemli ki, saygın bir analitik ajansı olan Moody’s, bazı yatırımcıların stablecoin’lerle ilgili spekülasyonlarını ve korkularını azaltmaya yardımcı olabilecek bir puanlama sistemi geliştirmeyi planlıyor. Stablecoin şeffaflığının eksikliği nedeniyle yaşanan bu korku, en iyi stablecoin’lerden biri olan BUSD’nin son haftalarda büyük bir kullanım düşüşü görmesine yol açtı. BUSD’u etkileyen faktörleri inceleyelim.

Altcoin piyasa değeri büyük bir darbe aldı

BUSD piyasa değeri 30 Eylül 2022’de büyük bir artışa tanık olurken, bu kazançlar Binance borsasını USDC sahiplerini zorla kendi stablecoin’iyle takas etme kararından geldi. Ancak, o zamandan beri bu kazanımlar buharlaştı. O sırada, otomatik dönüşümler USDC’nin piyasa değerinden 3 milyar dolar düşürdü. BUSD’nin piyasa değeri, ilk olarak Ocak 2023’te ortaya çıkan, dolara sabitlenmiş tokenlerin yönetimiyle ilgili sorunlar nedeniyle düşmeye devam etti. Binance, stablecoin’in tam olarak desteklenmediği yönündeki raporları geri çekerken, yatırımcıların korkuları büyük bir çıkışa yol açtı.

Blockchain analitiği sağlayıcısı Nansen’e göre, BUSD’nin dolaşımdaki arzı 25 Ocak’ta 15,4 milyar dolara düştü. Düşüş, önceki haftaya göre 1 milyar dolarlık ve Aralık 2022’ye kıyasla 2 milyar dolarlık bir düşüşü temsil ediyor.

Altcoin
Stablecoin piyasa değeri / Kaynak: Nansen

En son düşüş, altcoin piyasa değeri düşüşünü 22 milyar dolara çıkardı. Ayrıca Binance, kurumsal varlıkları raporlarda birleştirerek teminat rezervlerindeki dijital varlıkların miktarını yanlış beyan ettikten sonra endişeli yatırımcılar Binance’ten para çekmeye koştu.

Altcoin projesinin giriş mücadelesi

Bitcoin (BTC)’nin fiyatı son zamanlarda olduğu gibi yükselirken, yatırımcılar diğer varlıklar için satış yaptıkça stablecoin’ler genellikle girişte bir düşüş görür. Stablecoin’lere olan talebi ölçmenin bir yolu, borsa girişlerine bakmaktır. Analitik firması CryptoQuant’a göre:

Daha yüksek değer, bir kerede çok para yatıran yatırımcıların son zamanlarda arttığını gösteriyor. Stablecoin için değer artışı satın alma baskısını gösterir.

Bu, negatif sayıların satın alma baskısında bir düşüş gösterdiği anlamına gelir. Tüm stablecoin’ler daha düşük talep veya giriş görürken, BUSD yaklaşık 3 kat daha fazla girişe tanık oldu.

Altcoin
BUSD’ye karşı tüm stablecoin’lerin girişi / Kaynak: CryptoQuant

Piyasalar yükselmeye devam ettikçe ve BUSD ile ilgili sorular devam ettikçe, talepteki büyük düşüş devam edebilir.

BUSD’nin çoğunluğu Binance borsasında

Stablecoin’ler, altcoin’lerle ticaret paritelerinde kullanıldıklarında talepte bir artış görürler. Ticari kullanım örneği, hem merkezi borsalarda (CEX) hem de merkezi olmayan borsalarda (DEX) çalışır. BUSD’yi çevreleyen endişe verici bir istatistik, ana borsası Binance dışında stablecoin kullanımının olmaması. BUSD cinsinden 13,8 milyar dolar Binance’te bulunurken, bir sonraki en yakın sayı Crypto.com’da BUSD cinsinden 32,6 milyon dolar. Crypto.com, BUSD için en büyük ikinci borsa olabilirken, USDC, BUSD’nin rakamlarını gölgede bırakan 582 milyon dolarla CEX’teki en büyük stablecoin.

Altcoin
BUSD’ye göre sıralanan borsalardaki stablecoin’ler / Kaynak: Nansen

BUSD’ye olan talepteki büyük düşüşün ardından kullanım durumlarının olmaması, trend uzun bir süre devam ederse piyasa değeri için iyiye işaret değil. Bu iki olumsuzluk, SWIFT’in Binance’te 100.000 doların altındaki dolar transferlerini yasaklamak için son hamlesiyle birleştiğinde, stablecoin’in büyük ters rüzgarlarla karşılaşmaya devam edebileceğini gösteriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Binance’deki Bu Altcoin, Keskin Bir Piyasa Değeri Düşüşü Görüyor!