Sıcak Gelişme: Bu Altcoin Hacklendi! Fiyat Çöktü

shutterstock 7720394711
shutterstock 7720394711
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin’in derin düşüşü nedeniyle piyasa kanlıyken, altcoin projesi Vee Finance (VEE), daha yeni Avalanche’da piyasaya sürülmesine rağmen aniden platformun saldırıya uğradığını duyurdu.  Altcoin fiyatı, hack nedeniyle değerinin %55’ten fazlasını kaybetti. Detaylara birlikte bakalım…

Altcoin projesi Vee Finance (VEE) hacklendi! Fiyat çakıldı

Vee Finance (VEE), Avalanche‘da piyasaya sürülmesinden sadece birkaç gün sonra saldırıya uğradı. Bundan sonra, ilgili taraflar bu hack’in kaybını 35 milyon dolar olarak tahmin etmek için hızlı davrandılar. Hackerlar henüz parayı dağıtmanın bir yolunu bulamadılar. Daha sonra yayınlanan duyuruda Vee Finance, toplam hasar miktarının 8.804.7 ETH ve 213.93 BTC olduğunu söyledi. 

Platform, vadeli işlem sözleşmelerini dondurdu ve kullanıcıları korumak için para yatırmayı ve borçlanmayı durdurdu. Vee Finance, çalınan parayı geri almak için bilgisayar korsanıyla iletişime geçtiğini doğruladı. VEE tokeni, hack bilgisi yayınlandıktan sonra hızla düştü ve 24 saat öncesine kıyasla değerinin %55’ten fazlasını kaybetti.

Kripto para projesi işlemleri askıya aldı

Özellikle Vee Finance, Avalanche (AVAX) ağı üzerinde oldukça yeni bir yield farming platformudur. Proje, Slowmist ve Certik tarafından denetlendi ve 14 Eylül 2021’de ana ağa kavuştu. Yeni bir proje olmasına rağmen Vee Finance, tüm Avalanche ekosisteminin gücü sayesinde belirli başarılar elde etti. Projenin TVL’si sadece iki gün önce 300 milyon dolara ulaştı ve VEE’yi, BenQi Finance’in (QI) hemen arkasında, Avalanche ağındaki en yüksek 2. TVL’ye sahip borç verme/borç alma platformu haline getirdi.

VEE fiyatı | Kaynak: CoinMarketCap

Son hack saldırısıyla VEE, Avalanche sisteminin bilgisayar korsanları tarafından ziyaret edilen ikinci platformudur. Kriptokoin.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, Zabu Finance (ZABU) bir saldırıda 3,2 milyon dolar kaybetti. Zabu Finance, 13 Eylül 2021’de Avalanche ekosistemindeki ilk büyük hack oldu. Şu anda VEE Finance, daha fazla kullanıcının varlıklarının güvenliğini sağlamak için platform sözleşmelerini askıya aldı ve mevduat ve ödünç alma işlevini askıya aldı. Ekip konuya yönelik şu açıklamada bulundu:

VEE ekibi, olayı daha da netleştirmek için aktif olarak çalışıyor ve varlıkları kurtarmak için saldırganla iletişim kurmaya devam edecek. Bu olayı ciddiye alıyor ve ele alıyoruz ve VEE Finance kullanıcılarının çıkarlarını korumak için elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Sosyal medya ve topluluk duyurularımız aracılığıyla sizi bu konuda bilgilendireceğiz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sıcak Gelişme: Bu Altcoin Hacklendi! Fiyat Çöktü