CFTC, Binance İddianamesinden Bu 3 Coine ‘Emtia’ Dedi!

CFTC, Binance İddianamesinden Bu 3 Coine 'Emtia' Dedi!
CFTC, Binance İddianamesinden Bu 3 Coine 'Emtia' Dedi!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para piyasası yeni olaylarla karşı karşıya gelmeye devam ediyor. Yeni raporlar, ABD Emtia ve Vadeli İşlemler Komisyonu’nun (CFTC), dev kripto para borsası Binance’e işlem ihlalleri yaptığı yönünde dava açtığını ortaya koydu! CFTC, bu 3 coin için “emtia” kelimesini kullandı! İşte detaylar…

CFTC, Binance üzerinde bulunan bu 3 coin için “emtia” sözlerini kullandı!

Kripto para piyasasına meydana gelen yeni olaylarla beraber varlıklara ve borsalara olan güven günden güne sarsılıyor. Illinois Kuzey Bölgesi Bölge Mahkemesinde CFTC tarafından açılan bir dava, Binance ve CEO’su CZ’yi, ABD’de emtia olarak tanınmasına rağmen BTC ETH, LTC, USDT ve BUSD gibi coin’ler için türev ticaret operasyonu yürüttüğü suçlamalarıyla karşı karşıya bıraktı.

Bununla beraber CFTC, iddianamesinde Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Litecoin (LTC) gibi dijital varlıkların emtia olduğunu açıklığa kavuşturarak ABD düzenleyici kurumları arasındaki farklı bakış açılarını vurguladı.

Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere CFTC, kripto para birimlerini 2014’ten bu yana emtia olarak sınıflandırıyor. Ancak CFTC’nin bu tutumu, Bitcoin’i yalnızca menkul kıymet olarak kabul etmeyen Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) duruşuyla çelişiyor. Düzenleyici bakış açılarındaki bu farklılık, kripto para piyasasında kafa karışıklığı ve belirsizlik yarattı. Kripto para piyasası büyümeye devam ettikçe, net bir düzenleyici rehberliğin olmaması, kripto para birimi firmalarının faaliyet göstermesini ve yatırımcıların bu alanı kullanmasını zorlaştırıyor.

Binance aleyhindeki iddianameye yanıt olarak Coinbase CIO’su Brett Tejpaul, bir menkul kıymetin emtia da olabileceğini yorumlayarak “emtia olabilecek menkul kıymetler var ve menkul kıymet olabilecek emtialar var” dedi. Uzmanlara göre bu ayrım çok önemli çünkü emtialar CFTC tarafından düzenlenirken menkul kıymetler SEC’in düzenleyici gözetimine tabidir.

“Piyasalarda çok fazla netlik eksikliği var!”

Kripto para birimlerinin düzenleyici muamelesini çevreleyen netlik eksikliği, bazı şirketlerin ihtiyatlı davranmasına neden oldu. Örneğin, Coinbase kısa süre önce SEC’den bir uyarı aldıktan sonra hazırladıkları bir borç verme ürününü piyasa sürmekten vazgeçerek geri çekti. SEC, önerilen ürünün bir menkul kıymet olduğunu ve bu nedenle 1933 tarihli Menkul Kıymetler Yasası uyarınca tescil edilmesi gerektiğini savundu. Coinbase, bunun bir kripto para ödünç verme ürünü olduğunu ve bu nedenle CFTC tarafından düzenlenmesi gerektiğini belirterek bu nitelendirmeye karşı çıktı.

Coinbase Altcoin Borsada Listelenebilir

Bu olay, kripto para birimlerini düzenlemenin karmaşıklığını ve düzenleyici kurumların işbirliği yapma ve tutarlı bir çerçeve geliştirme ihtiyacını vurgulamaktadır. Mevcut düzenleyici manzara, kripto para birimi alanındaki inovasyonu ve yatırımı caydırabilecek kafa karışıklığına ve belirsizliğe neden oluyor.

Uzmanlara göre piyasa düzenleyicilerinin, yatırımcıları ve kullanıcıları korurken yeniliği teşvik eden bir düzenleyici çerçeve oluşturmak için birlikte çalışması gerekiyor. Bu durumun gerçekleşmesi halinde kripto para piyasasının büyümesi ve daha da olgun hale gelmesi için gereken netlik ve kesinlik sağlanacaktır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

CFTC, Binance İddianamesinden Bu 3 Coine ‘Emtia’ Dedi!