CME Bitcoin Vadelilerinde Rekor İndirim! Bu Ne Demek?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türev işlem trader’ları, bu ay son yeni verilere kıyasla belirgin şekilde daha muhafazakar hale geldi. Bitcoin (BTC) vadeli işlemleri, türev trader’ları arasındaki duyarlılık kötüleştikçe rekor indirimler görmeye başlıyor. 23 Ağustos’ta yayınlanan en son özel raporunda, analiz şirketi Arcane Research, BTC vadeli işlem katılımcılarının moralinin endişe verici bir resmini çizdi.

CME Bitcoin vadeli işlemleri rekor indirim görüyor

Bitcoin vadeli işlemler bazında Haziran’ın en düşük seviyelerine geri döndü. O zamandan beri bir makro dip olarak tutulan Haziran ayındaki BTC fiyat düşüşü sırasındaki ilk şoktan sonra, Bitcoin türevleri aynı olmadı. İlk sıçramadan sonra, metrikler düşüş eğilimi gösteriyor ve bu ay rekorlar kırıyor.

Vadeli işlem bazı (vadeli işlem sözleşmesi fiyatları ile Bitcoin spot fiyatı arasındaki fark) sadece Haziran ayında 17.600 dolara düşüş sırasında görülen en düşük seviyelere geri döndü. Hareket, geçen hafta BTC/USD’deki ani satış sayesinde geldi. Bu da 21.000 doların altında birden fazla ziyaretle sonuçlandı. Arcane analistleri, “genel olarak, mevcut vadeli işlem bazı, yalnızca Haziran çöküşü sırasında kısa bir süre yaşanan seviyelerde oturuyor” diyor. Analistler, verilerin “vadeli işlem tüccarları arasında çok düşüş eğiliminin göstergesi olduğunu” da sözlerine ekliyor.

Daha cesaret kırıcı rakamlar, CME Group’un ön ay vadeli işlem sözleşmesi fiyatından geliyor. Sözleşmeler, Temmuz 2021’den önceki en düşük seviyeleri geride bıraktılar. Şimdi spot fiyata şuana kadarki en büyük indirimleriyle işlem görüyorlar. Rapor şöyle devam ediyor:

Genel olarak, CME’nin vadeli işlemleri son iki ayda iskontolu işlem görme eğilimindeydi, ancak pazarın Ağustos başındaki gücü sırasında kısa süreli sağlam bir toparlanma gördü.

Arcane analistler, türev piyasasındaki “yapısal etkilerin” davranışı açıklamanın bir yolunu bulabileceğini savunuyorlar. Ancak “kötüleşen likidite veya genel risk azaltmanın” her ikisinin de hala bir risk olduğunu söylüyorlar:

BTC türevleri kısa süreli bir sıkışma için olgunlaşmış bir iklime işaret edebilirken, küresel piyasa kargaşasının yanı sıra dalgalı ticaret aralığı, muhafazakar konumlandırma ve spot piyasada kademeli birikim lehine konuşuyor.

GBTC rekor seviyelere yakın seyrediyor

ABD düzenleyicileri Haziran ayında bir Bitcoin spot fiyat borsa yatırım fonu (ETF) başvurusunu reddetti. Bunun ardından, bu arada en büyük kurumsal Bitcoin yatırım aracı mücadele etmeye devam ediyor. Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), hala Bitcoin spot fiyatına %30’dan fazla indirimle işlem görüyor. Kriptokoin.com olarak aktardığımız en son veriler, bir kez premium olan GBTC indirimini %32,5 olarak belirledi. İndirim, kısa bir süreliğine %34’ü geçtiği Haziran ayında da rekorlar kırdı.

Yatırımcı ve araştırmacı Jeroen Blokland için, bir trend değişikliğinin işaretleri belirsizliğini koruyor. Analiste göre:

“Fiziksel” Bitcoin ETF’lerinin bir noktada onaylanmasını bekliyorum. Son SEC kararından sonra, bu yakın görünmüyor, ancak vadeli ETF’lerin (aynı zamanda) kendi tehditleri var

Blokland, kurumsal yatırımcıların GBTC dışındaki BTC risk seçeneklerini “büyük ölçüde” tercih ettiğini söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

CME Bitcoin Vadelilerinde Rekor İndirim! Bu Ne Demek?