Coinbase Açıkladı! FTX’in Kripto Satışı Bu Gelişmeye Neden Olacak

Coinbase Açıkladı! FTX'in Kripto Satışı Bu Gelişmeye Neden Olacak
Coinbase Açıkladı! FTX'in Kripto Satışı Bu Gelişmeye Neden Olacak
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yakın tarihli bir araştırma raporunda Coinbase, kripto piyasasına yönelik olarak önemli bir durumu açıklığa kavuşturuyor. Buna göre iflas eden borsa FTX tarafından tutulan tokenlerin yaklaşan satışının bir piyasa şokuna neden olma ihtimalinin düşük olduğu konusunda güvence veriyor. Rapora göre, bu istikrar ve kontrol hissine katkıda bulunan birkaç temel faktör var.

Coinbase raporu: Piyasa selini önlemek için kontrollü tasfiyeler

Önemli bir faktör FTX’in varlıklarının tasfiyesine yönelik kontrollü yaklaşım. Coinbase raporunda ilk aşamada tasfiyelerin haftada 50 milyon dolarla sınırlandırılacağı belirtiliyor. Bu temkinli yaklaşım, piyasaya ani ve ezici bir token akışının önlenmesine yardımcı olacak. Süreç devam ettikçe, FTX borçlularını temsil eden komitelerin onayını bekleyen sınır kademeli olarak haftada 100 milyon dolara yükselecek. Haftada maksimum 200 milyon dolara kadar daha fazla artış potansiyeli vardır.

FTX’in yaklaşık 1,16 milyar dolarlık Solana’sı (SOL) var. Ayrıca 560 milyon dolarlık Bitcoin (BTC), 192 milyon dolarlık Ethereum’u (ETH) var. Diğer taraftan 1,49 milyar dolarlık farklı tokenlerden oluşan çeşitli token portföyü satışın bir parçası olacak. Bu hamle, FTX’in yakın tarihli bir mahkeme kararının zorunlu kıldığı şekilde alacaklılara geri ödeme yapmak için varlıklarından yararlanmasına olanak tanıyor.

‘İçeriden Bilgilendirilmiş’ tokenlar için sıkı kontroller

Coinbase raporunda ayrıca, içeriden kişilerle ilişkili belirli tokenlerin satışı için “sıkı kontrollerin” varlığı da vurgulanıyor. Buna göre bu tokenler, süreci denetlemekten sorumlu komitelere 10 gün önceden bildirimde bulunulmasını gerektirerek ekstra bir gözetim ve şeffaflık katmanı ekliyor.

Token kilitleme süreleri ve riskten korunma da raporda yer alıyor. Buna göre Coinbase özellikle, FTX’in solana varlıklarının önemli bir kısmına dikkat çekiyor. Tokenin hak ediş programına uygun olarak 2025 yılına kadar kilitli. Bu sınırlama, tokenlerin piyasaya sürülmesini daha da kontrollü hale getiriyor. Ayrıca FTX, komite onayını aldıktan sonra önemli bir imkana sahip. Bitcoin, ETH ve diğer token satışlarını bir yatırım danışmanı aracılığıyla hedge etme fırsatına sahip.

Caoinbase araştırması ferahlatıyor

Genel olarak Coinbase raporu kontrollü tasfiyeler, çeşitlendirilmiş holdingler ve gözetim önlemleriyle birlikte yapılandırılmış yaklaşımın, FTX’in iflas işlemleri sırasında token satışlarından kaynaklanan kripto para piyasasında ani şokları önleyeceğini öne sürüyor.

Diğer taraftan Coinbase raporunun olumlu olduğu aşikar. Buna göre varlıkların bir anda satılmayacak olması önemli. Zamana yayılan satış süreci elbette sağlıklı bir duruma işaret ediyor. Kriptokoin.com olarak baktığımızda Coinbase raporuyla beklentilerin sürecin kolay olduğuna işaret ettiğini söyleyebiliriz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da,Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın.

Coinbase Açıkladı! FTX’in Kripto Satışı Bu Gelişmeye Neden Olacak