Coinbase’den Bitcoin için Kritik Bir Hamle Geldi!

Coinbase’den Bitcoin için Kritik Bir Hamle Geldi!
Coinbase’den Bitcoin için Kritik Bir Hamle Geldi!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Önde gelen kripto borsası Coinbase, Lightning Network’ü entegre edeceğini duyurdu. Böylece, minimum ücretle neredeyse anında Bitcoin işlemlerine imkan sağlayacak. Lightspark ile ortaklık, milyonlarca kullanıcı için Lightning Network altyapısını optimize etmeyi amaçlıyor. Geciken benimsemeye rağmen, Lightning Network büyümeye devam ediyor ve yaklaşık 5.000 Bitcoin kapasitesine sahip.

Coinbase’den kritik Bitcoin hamlesi!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere piyasa kan banyosu yapıyor. Lider kripto Bitcoin 60 bin doları kaybetmemek için mücadele ediyor. Altcoinler ise daha derin kayıplara tanık oluyor. Bu olumsuz atmosferde, ABD’nin en büyük kripto borsası olan Coinbase’den Bitcoin hamlesi geldi. Borsa, bir katman 2 çözümü olan Lightning Network için resmi olarak destek ekledi. Böylece, daha hızlı ve daha ucuz Bitcoin işlemlerini mümkün hale getirecek. BU bağlamda Lightspark, şu paylaşımı yaptı:

Coinbase’in Lightspark tarafından desteklenen Bitcoin Lightning Network için destek sunmaya başladığını duyurmaktan heyecan duyuyoruz. Coinbase müşterileri, doğrudan Coinbase hesaplarından Lightning’de Bitcoin ile anında gönderebilir, alabilir veya ödeme yapabilir.

Bugün başlayan uygulama, borsanın yedi ay önce bu protokolü benimseyeceğini duyurmasının ardından geldi. Lightning Network, sıklıkla daha yavaş ve daha maliyetli olan geleneksel on-chain yöntemlerin aksine neredeyse anında, düşük maliyetli ödemeler sağlayarak Bitcoin’i daha kullanışlı hale getirmek üzere tasarlandı.

Coinbase’in hamlesinin kullanıcılar için faydaları

Entegrasyondan önce, Coinbase’deki Bitcoin işlemleri yalnızca on-chain işleniyordu. Bu da yaklaşık 10 dakika ila iki saat arsasında sürede gerçekleşiyordu. Sonuç olarak bu durum, ağın en yoğun olduğu dönemlerde yüksek ücretlerine yol açıyordu. Lightning Network, Bitcoin Blockchain’in üzerinde çalışır. Ayrıca, off-chain işlemleri gerçekleştirmek için çift yönlü ödeme kanallarını kullanır. Böylece minimum ücretlerle anında işlem hızlarına ulaşır.

Coinbase’in protokol uzmanı Viktor Bunin, yeni entegrasyonun Bitcoin’in dünya çapında kullanımını ve kullanılabilirliğini artıracağına ve kripto para ekosisteminde önemli bir gelişme olduğuna inanıyor. Lightning Network’teki ödemeler için Coinbase, saniyeler içinde yapılan gönderimler için %0,1’lik küçük bir ücret getirdi. Coinbase, para çekme limitlerini, işlem başına 2 dolar ücret sınırı ile 2.000 dolar olarak belirledi. Borsa bu önlemleri, geri bildirimlere ve ağ likiditesine göre bazı ayarlamaların yapılabileceği yüksek başarılı bir ödeme oranı elde etmek için aldı.

Bitcoin

Lightspark ile Coinbase Ortaklığı

Coinbase bu geçişi sağlamak amacıyla, PayPal ve Meta’daki önceki görevleriyle tanınan CEO David Marcus ile Lightning Network altyapısına odaklanan bir şirket olan Lightspark ile işbirliği yaptı. Bu ortaklık, Lightspark’ın kanal likidite yönetimi ve yönlendirme başarısını geliştirmeye odaklanıyor. Ayrıca, Coinbase’in güvenlik ve kullanıcı deneyimini geliştirme üzerinde çalıştığını gösteriyor. Marcus, bu ortaklığın çok kritik olduğunu söylüyor. Çünkü ülkelerdeki çok sayıda kullanıcının hızlı ve daha ucuz Bitcoin işlemlerinden yararlanmasını sağladığını vurguluyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Coinbase’den Bitcoin için Kritik Bir Hamle Geldi!