Commerzbank: Altın, Aralık ve 2023’te Bu Seviyelerde Olacak!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa’nın en büyük ikinci bankası olan Commerzbank, Altın fiyat tahminlerini güncelledi. Almanya merkezli banka, değerli metal için yıl sonu fiyat hedefini düşürdü. Bununla birlikte, mevcut piyasa koşullarında altının oldukça iyi performans gösterdiğini de ekledi.

FED kararları, emtia piyasalarını etkisi altına aldı

Değerli metal, bir süredir keskin bir düşüş eğiliminde. Ayrıca, son zamanlarda ons başına 1.800 doların üzerinde herhangi bir kazanç elde edemedi. Bu nedenle, üçüncü çeyrek birçok altın yatırımcısı için hayal kırıklığı yarattı. Fiyat, ABD dolarının ivme kazanması ve ülkedeki faiz oranlarının artması nedeniyle düşüyor. Buna rağmen, Commerzbank değerli metal analisti Carsten Fritsch, mevcut ortamda fiyat hareketinin beklenenden çok daha iyi olduğunu söyledi.

Altın fiyatları düştü. Ancak FED, olağanüstü bir sıkılaştırma döngüsüne girerken fiyatlar ilk desteği 1.700 dolar civarında tuttu. Şimdiye kadar ABD merkez bankasının faiz oranlarını %2,25 artırmasına ve reel getirileri yükseltmesine tanık olduk. FED’in yaptığı bu hamleler ABD dolarını 20 yılın en yüksek seviyesine çıkardı. Öyle ki dolar, 2002’den bugüne ilk defa eurodan daha değerli hale geldi. Altındaki son düşüşe rağmen, değerli metal emtialar arasında en iyi performans gösteren varlıklar arasında yer alıyor:

“Altın şu anda yılın başındaki seviyenin %4,5 altında işlem görüyor. ABD tahvilleri söz konusu olduğunda, T-Note geleceği referans olarak kullanılırsa, getirilerdeki keskin artış nedeniyle karşılık gelen kayıp %9,5’e tekabül ediyor. Hisse senedi piyasaları, MSCI World tarafından ölçüldüğü gibi, yılın başından bu yana yaklaşık %14 kaybetti. Bitcoin fiyatı %50’den bile fazla düştü.”

“Altın, Aralık ve 2023’te bu seviyelerde”

Alman bankası altın piyasasında bir miktar dirençli güç görüyor. Ancak, yılın geri kalanı için altın fiyat tahminlerini düşürmeye devam ediyor. Rapora göre Commerzbank, altın fiyatlarının yılı ons başına 1.800 dolar civarında kapatacağını tahmin ediyor. Fritsch, “Kısa vadede altının yeniden baskı altına girmesi mümkün. Çünkü ABD Merkez Bankası yıl sonuna kadar faiz oranlarını artırma sinyali veriyor” dedi. Ancak Commerzbank altından tamamen vazgeçmiyor. 

Banka, toparlanma beklemek için biraz erken olduğunu ifade etti. Ancak 2023’ün başında daha yüksek fiyat potansiyeli gördüklerini de ekledi. Fritsch, “Faiz artırım döngüsünün sona erdiği belli olur olmaz altın fiyat yükselmeye başlamalı” dedi. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere Commerzbank, 2023’te altın fiyatlarının ons başına 2.000 dolara ulaşacağını tahmin ediyordu. Ancak, yeni rapora göre ons başına 1.900 dolar olacağını tahmin ediyorlar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Commerzbank: Altın, Aralık ve 2023’te Bu Seviyelerde Olacak!