ICO İncelemesi : Cryptyk

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto paralar değer kaybederek yılın en düşük seviyelerine gerilemişken farklı projelere yatırım yapmayı düşünen ya da farklı projelere ilgi duyanlar için Cryptyk projesini sizler için inceledik.

Cryptyk Nedir?

Cryptyk eşsiz ve merkeziyetsiz bir siber güvenlik ve bulut depolama platformu olarak karşımıza çıkıyor. Projenin esas odak noktası bulut bilişimin güvenliğini sağlamak ve karşılaşılabilecek 5 farklı atak türüne (dışarıdan, içeriden, virüse dayalı, operasyonel ve gözetleme tehlikeleri) karşı koruma sağlıyor. Blockchain ve bulut bilişiminin bir araya gelmesi ile Cryptyk Token (CTK) kullanarak çalışan platform kendi kendine gelişen bir ekosistem oluşturmayı hedefliyor.

Platform şu anda Ethereum üzerinde çalışacak şekilde tasarlanmış olsa da geliştirici ekip diğer blokzincir platformlarına da entegre edilebilecek bir ürün çıkartmayı hedefliyor. Yani ortaya çıkacak son ürün Ethereum yerine farklı bir blokzincirde de çalışabilir.

Cryptyk projesinin en önemli özelliği de tamamen çalışan ve test edilmiş bir ürüne sahip olmaları. Bir çok kripto projesi veya ICO yatırım toplama aşamasında çalışan bir ürün ile kullanıcıların karşısına çıkamazken Cryptyk projesi her yatırımcıya 0.1 sent (0.001 USD) karşılığında 2GB bulut depolama alanını deneme imkanı sunuyor.

Proje hakkında bazı bilgiler

1) Cryptyk bilgili ve donanımlı bir ekip tarafından geliştiriliyor. Ayrıca siber güvenlik alanında yetkili kişiler de projeye danışmanlık desteği veriyor

2) Proje şimdiden partnerlik anlaşmaları yapmış ve partnerler arasında IBM de bulunuyor.

3) Pek çok ICO inceleme platformu tarafından yüksek not alan proje güvenilir gözüküyor. İnceleme yapan platformlar arasında Investing.com da bulunuyor.

4) Token satışı tamamlandıktan sonra tokenlar Orderbook, RenGenX ve Bancor platformlarında listelenecek.

5) Toplamda 750 milyon CTK oluşturulacak ve bu sayı sabit kalacak. Ayrıca satış esnasında yeterli yatırım toplanamazsa satılamayan CTKlar yok edilecek, böylelikle toplam token sayısı 750 milyonun da altına inebilecek.

6) Diğer ICOların aksine Cryptyk koine ait teknik detayları içeren bir raporun yanında iş modeli ve yatırım yönetimi ile ilgili de white paper yayınladı. Bu raporlar geliştiricilerin şeffaf bir iş modeli benimsediğini gösteriyor.

7) CTK tokenlar ERC-20 ile uyumlu ve Ethereum adreslerinde saklanabiliyor.

8) Proje tamamiyle çalışan ürünü 2019’un ikinci çeyreğinde tüm kullanıcılarla buluşturmayı hedefliyor.

Sonuç

Proje hakkında farklı kaynaklardan yaptığım araştırmalar sonucunda projenin güvenilir ve değerlendirilmesi gereken bir ürün olduğunu gördüm. Ancak tabii ki her şey çok güzel demek doğru olmaz. Özellikle ekibin yapmış olduğu “çalışan ürünümüz var ve üç ay boyunca test edildi” ifadesi ve arından “çalışan ürün tüm kullanıcılara 2019’un ikinci çeyreğinde sunulacak” ifadesi dikkat çekiyor. Halihazırda çalışan bir ürünü kapalı demo ile 80 kişi/kurum’un test etmiş olması bir soru işareti.

Ayrıca projenin hedef kitlesi yalnızca kurum ve kuruluşlar. Yani eğer ki erken yatırımcılardan birisi değilseniz projeyi test etmek veya kullanmak imkansız olacak diyebiliriz. Ancak proje güzel bir ekibe ve teknolojiye sahip olduğu için ürün geliştirme esnasında bir sorun çıkmadığı takdirde müşteri bulmakta zorlanmayacaktır. Ürünü kullanan kurum/kuruluş sayısının artması da tabii ki erken yatırımcıların elinde bulunan CTK tokenların değer kazanması anlamına gelecek.

ICO ve ön satış esnasında diğer projelere göre şeffaf davranan ekip burada benden tam not aldı diyebilirim. Özellikle yatırımdan gelen gelirin nerede ve nasıl kullanılacağı, proje geliştirme için ne kadar harcama yapılacağı ve önümüzdeki yıllar için nasıl bir yol izleneceği açıkça belirtilmiş. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken bir nokta daha var. Örnek olarak diğer kriptolara yapılacak bir yatırım bir kaç ay gibi kısa bir sürede iyi gelir getirebilme ihtimaline sahip. Cryptyk ise burada diğer kripto yatırımlarından ayrılıyor. Her ne kadar satış bittikten hemen sonra CTK tokenların ticareti başlayacak olsa da geliştirici ekip 2020 yılına kadar büyük oranda kâr beklemiyor. Tabii ki projenin satış sonrasında yapacağı partnerlik anlaşmaları tüm bu denklemi değiştirebilir ancak Cryptyk projesine yatırım yapacak birinin en az 2 yıl beklemek gerektiğini unutmamalı.

Kripto Koin ICO Puanı : 7/10

ICO’ya buradaki linkten katılabilirsiniz.

Meraklılar için teknik detaylar

  • 250 milyon CTK (25 milyon dolar değerinde) iki aşamalı olarak satılacak. Buradan gelen gelir ürün geliştirme ve şirket gelişimine ayrılacak.
  • 250 milyon CTK kâr amacı gütmeyen müşteri denemeleri ve açık kaynak kodlu projeler geliştirmek için ayrılacak
  • 250 milyon CTK yönetim kurulu ve takım için ayrılacak. Ancak ekip bu tokenlara sahip olmak için en az 4 yıl boyunca projede çalışmak zorunda olacak.

Ön satış ABD için 30 martda, diğer yatırımcılar için 18 haziranda başladı. Şimdiye kadar 3,782,205 Amerikan Doları değerinde CTK satıldı. 26 eylülde ise halka arz başlayacak ve 31 ekime kadar sürecek.

Ön satış için minimum yatırım miktarı 5,000 Amerikan Doları. Ödeme BTC veya ETH ile yapılabiliyor. Yatırımcılar KYC kimlik doğrulamasını tamamlamak zorunda.

Projenin akıllı kontratı etherscan üzerinden veya buradaki linkten incelenebilir.

ICO İncelemesi : Cryptyk

Yorumlar kapalı.