Dev Kripto Para Fonunda Hack Alarmı: Milyonlarca Dolar Çalındı!

Dev Kripto Para Fonunda Hack Alarmı: Milyonlarca Dolar Çalındı!
Dev Kripto Para Fonunda Hack Alarmı: Milyonlarca Dolar Çalındı!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Konuya aşina kaynaklara göre, önde gelen kripto para yatırım şirketi BlockTower Capital, saldırı yaşadı. Şirket, dolandırıcıların ana hedge fonunu kısmen tükettiği yakın tarihli bir saldırının etkisinde kaldı. Bu olay, kripto alanının siber saldırılara karşı giderek artan savunmasızlığının altını çiziyor.

Kripto para yatırım şirketine hack şoku

BlockTower henüz resmi bir açıklama yayınlamadığı için hackle ilgili ayrıntılar hala kısıtlı. Bloomberg’e anonim olarak konuşan şirkete yakın kaynaklar, olayı ortaya çıkarttı. Zira saldırganların güvenlik açıklarından yararlanmayı başardıklarını belirtti. Ayrıca PitchBook verilerine göre şu anda 1,7 milyar doların üzerinde olan BlockTower’ın toplam Yönetim Altındaki Varlıklarının (AUM) bir kısmını ele geçirmeyi başardıklarını ortaya çıkardı.

Bugün, O 17 Altcoin İçin Kritik: İşte Olacakların Listesi!

Saldırının ardından BlockTower hızlı bir şekilde harekete geçti. Blockchain adli tıp analistleri, ihlalin doğasını araştırmak ve çalınan fonların izini sürmek üzere görevlendirildi. Şirket ayrıca önemli ortaklarını da olayla ilgili bilgilendirdi. Bu BlockTower’ın zorluklarla karşılaştığı ilk olay değil. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere 2023 yılında firma, söz konusu stratejideki yatırım fırsatlarının azalması nedeniyle 100 milyon doları aşan “piyasadan bağımsız” kripto fonunu kapatmak zorunda kaldı.

Hack olayları yine artıyor

BlockTower hack’i, kripto para birimi endüstrisinde artan siber saldırı eğilimine katkıda bulunmakta. Sektördeki hacker’lar arasında, ünlü Kuzey Koreli bilgisayar korsanlığı grubu Lazarus Group öne çıkıyor. Bu grup, çalınan fonları aklamak için genellikle Tornado Cash gibi kripto karıştırma hizmetlerini kullanmakta. Karıştırma hizmeti yüzünden takip etmek mümkün olmasa da, çok sayıda olayla ilişkili idi.

Bu Kripto Para Borsası Saldırıya Uğradı: Bu 3 Altcoin Çalındı!

Daha geçen hafta, bir dolandırıcı 71 milyon doların üzerinde WBTC tokeni ele geçirdi. Ancak çalınan fonlar daha sonra iade edildi. Yakın zamanda gerçekleşen bir başka darbe de dikkat çekti. Zira önde gelen Bahreyn kripto para borsası “Rain”, 29 Nisan 2024’te hack kurbanı oldu. Hack, Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Solana (SOL) ve Ripple’da 14,8 milyon dolarlık kayıpla son buldu. Bu ihlal, Rain’in platformundaki şüpheli etkinliği işaretleyen ZachXBT’nin tespitiyle ortaya çıktı. Blockchain güvenlik uzmanı, sonuçta saldırının keşfedilmesine yol açtı.

Sağlam siber güvenlik önlemleri alınmalı

Kripto varlıklar genel olarak benimsenmeye devam ettikçe, sağlam siber güvenlik önlemleri yatırımcı fonlarının korunmasında büyük önem taşıyor. Sektörün, siber tehditlere karşı etkili karşı önlemler geliştirmek ve uygulamak için borsalar, güvenlik firmaları ve düzenleyici kurumlar arasındaki işbirliğine öncelik vermesi gerekiyor. Öte yandan yatırımcılar, kripto para varlıklarını saklayacakları platformları seçerken gerekli özeni göstermeli ve olası dolandırıcılık ve kimlik avı girişimlerine karşı dikkatli olmalıdır.

DOT Coin, BTC ve Bu 3’üne Giren Kurumsal Para, Bu 4’ünden Çıkıyor!

Kripto saldırılarının sıklığı ve karmaşıklığının artmasıyla birlikte, güvenliğe öncelik verme ve daha sağlam ve dayanıklı bir kripto varlık ekosistemi oluşturmak için birlikte çalışma sorumluluğu hem sektör liderlerine hem de bireysel yatırımcılara düşüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Dev Kripto Para Fonunda Hack Alarmı: Milyonlarca Dolar Çalındı!