Ethereum 3 Yaşında!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto dünyasında akıllı kontrat ve ERC20 tokenları ile bilinen Ethereum 3. yıl dönümünü kutluyor. 2015 yılının 30 Temmuz’unda ilk bloğu oluşturulan Ethereum bu gün itibarı ile üç yaşını doldurdu ve üç yıl içerisinde çok büyük ilerlemeler katetti.

Ethereum ICO Fiyatı 30 Sent’di!

Ethereum ilk tanıtıldığında fikir kripto dünyası için çok yeniydi ve akıllı kontrat sistemini belki de kripto dünyasında bu denli yaygınlaştıran Ethereum yatırımcılar için önemli bir projeydi. Ethereum genesis bloğu oluşturulmadan önce ICO evresinde yaklaşık olarak 1 Ether 30 sent olacak şekilde yatırım toplamıştı. Ancak bu dönemde özellikle Bitcoin fanatikleri tarafından Ethereum’un dolandırıcılık ürünü olduğu ve iş yapmayacak bir proje olduğu söylentileri yayılmıştı.

Günümüzde ise bir Ether’in değeri yaklaşık olarak 2200 Türk lirası civarında. Yani ICO döneminde almış olsaydınız bu gün paranızı yaklaşık olarak 150’ye katlayacaktınız. 3 sene gibi kısa bir sürede yatırımının 150 katını getirmeyi başaran Ethereum’un ilerleyen yıllarda çok daha değerli hâle gelmesi bekleniyor.

Topluluk İkiye Ayrılmıştı

Ethereum çıktığı günden bu güne dek topluluk tarafından geliştirilen ve ilerleyen bir proje. Ethereum’un mucidi olan Vitalik Buterin her ne kadar projenin sahibi gibi gözükse de işler aslında böyle ilerlemiyor. Ethereum’a gelecek herhangi bir güncelleme geliştiriciler tarafından toplantıda tartışılıyor ve gerekli görülürse topluluğun oylarıyla karar alınıyor. Bunun en büyük örneği ise 2016 yılında yaşanan Ethereum Classic’in ortaya çıktığı hard fork.

2016 yılında yaşanan DAO saldırısından sonra topluluk ikiye ayrılmıştı. Bir grup “Ethereum bu şekilde devam etmeli” derken diğer grup bu saldırının geriye alınmasını ve sorunun çözülmesini istediği için Ethereum ağı ikiye bölünmüş oldu. Ethereum’un değişmemesi gerektiğini düşünenler “Ethereum Classic” adını alarak yollarına devam ederken sorunun çözülmesini isteyen büyük grup “Ethereum” adını taşımaya devam etti.

PoS Kapıda

Günümüzde ise Ethereum ağı hâlâ aktif olarak geliştirilmeye devam ediyor ve Ethereum Proof of Work ile işleyen ağ modelini kademeli olarak Proof of Stake‘e geçirmeyi planlıyor. Geçtiğimiz aylarda geliştiriciler güncellemenin çok da uzak olmadığını söylese de bir çok kripto uzmanına göre bu güncelleme en erken 2018 sonlarına doğru gerçekleşecek.

Ethereum’un Proof of Stake’e geçmesinden sonra ekran kartı madencilerinin ne yapacağı ise büyük bir tartışma konusu. Ancak bir çok kripto tutkununa göre Ethereum PoS sistemine geçtiğinde çok büyük değer kazanacak ve enerji israfının önüne geçeceği için favori koin olacak.

Bu noktada fiyat hakkında bir şey söylemek pek mümkün olmasa da Ethereum’un ilerleyen yıllarda çok daha büyük projelerle karşımıza çıkacağı ortada.

Ethereum 3 Yaşında!