Reklamı kapat

Ethereum 3 Yaşında!

Osman Kuzucu
Osman Kuzucu 30 Temmuz 2018
0 görüntülenme

Kripto dünyasında akıllı kontrat ve ERC20 tokenları ile bilinen Ethereum 3. yıl dönümünü kutluyor. 2015 yılının 30 Temmuz’unda ilk bloğu oluşturulan Ethereum bu gün itibarı ile üç yaşını doldurdu ve üç yıl içerisinde çok büyük ilerlemeler katetti.

Ethereum ICO Fiyatı 30 Sent’di!

Ethereum ilk tanıtıldığında fikir kripto dünyası için çok yeniydi ve akıllı kontrat sistemini belki de kripto dünyasında bu denli yaygınlaştıran Ethereum yatırımcılar için önemli bir projeydi. Ethereum genesis bloğu oluşturulmadan önce ICO evresinde yaklaşık olarak 1 Ether 30 sent olacak şekilde yatırım toplamıştı. Ancak bu dönemde özellikle Bitcoin fanatikleri tarafından Ethereum’un dolandırıcılık ürünü olduğu ve iş yapmayacak bir proje olduğu söylentileri yayılmıştı.

Günümüzde ise bir Ether’in değeri yaklaşık olarak 2200 Türk lirası civarında. Yani ICO döneminde almış olsaydınız bu gün paranızı yaklaşık olarak 150’ye katlayacaktınız. 3 sene gibi kısa bir sürede yatırımının 150 katını getirmeyi başaran Ethereum’un ilerleyen yıllarda çok daha değerli hâle gelmesi bekleniyor.

Topluluk İkiye Ayrılmıştı

Ethereum çıktığı günden bu güne dek topluluk tarafından geliştirilen ve ilerleyen bir proje. Ethereum’un mucidi olan Vitalik Buterin her ne kadar projenin sahibi gibi gözükse de işler aslında böyle ilerlemiyor. Ethereum’a gelecek herhangi bir güncelleme geliştiriciler tarafından toplantıda tartışılıyor ve gerekli görülürse topluluğun oylarıyla karar alınıyor. Bunun en büyük örneği ise 2016 yılında yaşanan Ethereum Classic’in ortaya çıktığı hard fork.

2016 yılında yaşanan DAO saldırısından sonra topluluk ikiye ayrılmıştı. Bir grup “Ethereum bu şekilde devam etmeli” derken diğer grup bu saldırının geriye alınmasını ve sorunun çözülmesini istediği için Ethereum ağı ikiye bölünmüş oldu. Ethereum’un değişmemesi gerektiğini düşünenler “Ethereum Classic” adını alarak yollarına devam ederken sorunun çözülmesini isteyen büyük grup “Ethereum” adını taşımaya devam etti.

PoS Kapıda

Günümüzde ise Ethereum ağı hâlâ aktif olarak geliştirilmeye devam ediyor ve Ethereum Proof of Work ile işleyen ağ modelini kademeli olarak Proof of Stake‘e geçirmeyi planlıyor. Geçtiğimiz aylarda geliştiriciler güncellemenin çok da uzak olmadığını söylese de bir çok kripto uzmanına göre bu güncelleme en erken 2018 sonlarına doğru gerçekleşecek.

Ethereum’un Proof of Stake’e geçmesinden sonra ekran kartı madencilerinin ne yapacağı ise büyük bir tartışma konusu. Ancak bir çok kripto tutkununa göre Ethereum PoS sistemine geçtiğinde çok büyük değer kazanacak ve enerji israfının önüne geçeceği için favori koin olacak.

Bu noktada fiyat hakkında bir şey söylemek pek mümkün olmasa da Ethereum’un ilerleyen yıllarda çok daha büyük projelerle karşımıza çıkacağı ortada.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Yatırım Şirketi 2019 Bitcoin Fiyat Öngörüsünü Açıkladı Kripto para yatırımları tüm dünyanın ilgisini çekmisken lider kripto para birimi Bitcoin’in gelecekteki fiyat değeri büyük bir merak konusu olmaya devam ediyor. Bitcoin’le ilgili fiyat tahminleri hakkında dünya çapında her gün yeni gelişmelere tanık olurken, yatırım şirketi Pantera...
İmge Açıkbaş 30 Temmuz 2018