Nakit Kral! FED Faiz Artıracak mı?

Nakit Kral! FED Faiz Artıracak mı?
Nakit Kral! FED Faiz Artıracak mı?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

FED faiz artıracak mı? Bu soruyu sormak bile abesle iştigal ediyor artık… Neredeyse bütün FED Başkanları aynı görüşte gibi. Yıl sonuna hatta Mart ayına kadar faiz artışlarına devam sinyalleri arka arkaya tüm FED Başkanlarından geliyor.

Bu arada ABD Merkez Bankasının yakından takip ettiği PCE enflasyonu da beklentilerin üzerinde gelmeye devam ediyor. Demek ki şahin tavır bir süre daha devam edecek.

Avrupa’da da durum farklı değil… Hatta işler biraz daha karışık bile diyebiliriz. Almanya başta olmak üzere Avrupa’nın her yerinde enflasyon hızla yükseliyor. Euro bölgesi enflasyonu çift hanede. Daha tehlikeli olansa üretici enflasyonu. Euro bölgesinde rekor üzerine rekor kırarak üretici enflasyonu yüzde 44 seviyesine dayandı. Demek ki bölgede tüketici enflasyonu da yükselmeye devam edecek.

ECB yani Avrupa Merkez Bankası faiz arttırma konusunda biraz geç kalmış gibi görünüyor. Gerçi geç kalmasa da Rusya Ukrayna savaşı nedeniyle yaşanan doğalgaz fiyat artışları Avrupa’nın belini bükmüş maliyet enflasyonunu patlatmıştı zaten. Anlayacağınız Avrupa faiz arttırsa da bu işin içinden kolay kolay çıkamayacak.

Paritede yaşanan geri çekilmenin de temelinde bu var zaten. Hızla yükselen enflasyonun çok gerisinde kalan faiz oranları.

Bir de İngiltere meselesi var elbet…

Orada da işler karışık ve sterlin tüm çabalara rağmen değer kaybediyor. Bu da bize gösteriyor ki bütün dünya en güvenli liman olarak doları görüyor. Gerek ABD tahvil faizlerinin cazibesi gerek benzerlerine göre görece çok daha yüksek olan ABD politika faizi sayesinde bu akış daha da hızlanacak gibi.

Bizim gibi gelişmekte olan ülkeler için ise tehlike çanları çalıyor. Tabi başta Türkiye için… Çünkü dış borcumuz çok yüksek ve çevrilmesi çok maliyetli. Bütçe sıkıntılı… Düşünsenize yılın ikinci bütçesi bile bitti. Ve en tehlikelisi ödemeler dengesi problemi. Dış ticaret açığı bu günden 85 milyar dolara dayandı. Anlayacağınız ihtiyaç çok ama gelen dolar yok.

Peki dünyada yaşanan bu gelişmeler uluslararası hisse senedi piyasalarını ve kripto para cephesini nasıl etkiliyor. Öncelikle borsalar istim üstünde. Goldman, BOFA gibi büyük finans aktörleri satışların daha yeni başladığını söylüyor. Tam bir nakite ve dolara hücum süreci yani.

Kriptoda ise Bitcoin’in hala 19 bin seviyelerinde kalıyor olması manidar. Sanki buralarda piyasa konsolide olmuş gibi. Piyasaya stablecoin girişinin olması da dikkat çekici. En ufak bir güzel haberle kıpırdanmalar buralarda bir taban arayışını işaret ediyor sanki. Ama elbette aceleci olmamak lazım. FED hala faiz arttırıyor ve bir süre daha arttırmaya devam edecek. Bu dönemde nakitte kalmak ve sotaya yatmak en akılcısı gibi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Nakit Kral! FED Faiz Artıracak mı?