FED Tutanakları Açıklanıyor! 8 Altın Analisti, Sıradakini Açıkladı!

Vural Erkan
Vural Erkan 4 hafta önce
805 görüntülenme
FED Tutanakları Açıklanıyor! 8 Altın Analisti, Sıradakini Açıkladı!

Altın fiyatları, dolardaki gerilemenin desteğiyle Çarşamba günü yükseldi. Bununla birlikte yatırımcılar, Fed’in sıkılaştırma patikasına ilişkin ipuçları sunabilecek Aralık ayı Fed Tutanakları için beklemede kalıyor. Bu bekleyişin ortasında analistler piyasayı yorumluyor ve tahminlerini paylaşıyor.

“Fed tutanakları, dolar ve altın fiyatını etkileyecek”

Spot altın, basın zamanında %0,78 artışla 1.853 dolardan işlem görüyordu. ABD altın vadeli işlemleri ise %0,82 artışla 1.862 dolara yükseldi. Dolar endeksi (DXY) Salı günü iki haftanın en yüksek seviyesine çıktıktan sonra %0,4 düştü. Daha zayıf bir dolar, külçeyi diğer döviz sahipleri için daha ucuz hale getiriyor.

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere Fed’in 13-14 Aralık politika toplantısı tutanakları  bugün TSİ 22:00’da açıklanacak. Fed, her biri 75 bps’lik dört ardışık artışın ardından Aralık ayında oranları 50 bps artırmıştı. Geojit Financial Services emtia araştırma başkanı Hareesh V., şu değerlendirmeyi yapıyor:

Fed tutanakları muhtemelen politika kararları hakkında bir fikir verecek. Dolayısıyla bu da dolar ve altını etkileyecek. Devam eden durgunluk endişeleri ve jeopolitik gerilimler, 2023’te altının güvenli liman cazibesini muhtemelen artıracak. Fed politikaları gevşetmeye başladığında altına daha fazla giriş olma şansı var.

Fed tutanakları

“Fed tutanakları bunu işaret ederse, altın için alan yaratır”

ActivTrades kıdemli analisti Ricardo Evangelista, tutanakların Fed’in hız artışlarını yavaşlatmayı ve yürüyüş döngüsünü daha düşük bir oranda bitirmeyi düşündüğünü ortaya çıkarması halinde, altın fiyatında daha fazla artış için alan yaratacağını ifade ediyor.

OANDA’nın kıdemli analisti Edward Moya’ya göre, durgunluğa girebilecek bir ekonomi, Fed’in faiz artırım yoluna ilişkin belirsizlik ve jeopolitik risklerle, yatırımcılar biraz temkinli. Bu yüzden analist, altının oldukça çekici göründüğünü söylüyor.

“Sarı metal, yılın büyük bölümünde bu civarda işlem görecek”

Altın, enflasyona karşı bir önlem olarak görülüyor. Ancak artan faizler getiri sağlamayan varlığın çekiciliğini azaltıyor. Kurumsal danışmanlık şirketi AirGuide’ın direktörü Michael Langford, kısa vadeli beklentinin, altının 1.880 dolara yükseleceği ve yılın büyük bölümünde genel olarak 1.800 dolar civarında işlem göreceği yönünde olduğunu söylüyor.

Fed tutanakları

“Değerli metaller, bu yüzden spekülatif girişleri çekiyor”

Analistler, altın ve gümüş fiyatlarının son zamanlarda değerli metallere yönelik görünümün belirgin şekilde iyileşmesiyle Salı günü ayların en yüksek gün içi seviyelerine ulaştığını söylüyor. BullionVault araştırma direktörü Adrian Ash, Salı yorumunda şu hususların altını çiziyor:

Altın ve gümüş 2023’e tipik bir Yeni Yıl artışıyla başladı. Ayrıca, traderlar zayıf büyüme, yüksek enflasyon ve kötüleşen jeopolitik görünüm bekliyor. Bunlar, daha geniş finansal piyasalardaki korku ve şüphe nedeniyle değerli metallerin spekülatif girişleri çektiği anlamına geliyor.

Net alıcıların net satıcılar üzerindeki dengesini ölçen BullionVault’un Altın Yatırımcı Endeksi, BullionVault’taki tüm kullanıcıların bir oranını oluşturuyor. Bu endeks, Aralık ayında 11 ayın en düşük seviyesi olan 53,3’e geriledi. Adrian Ash, değerli metallerin 2023 stagflasyon konsensüsü için bariz bir ticaret sunduğunu söylüyor. Bununla birlikte, fiziksel alıcılar ve borsa yatırım fonu varlıklarının Yeni Yıl’ın başlangıcında geri çekilmesiyle şimdiye kadar yalnızca türevler giriş gösterdi.

Fed tutanakları

“Merkez bankası alımları başka bir faktör olabilir”

Traderlar, daha düşük Hazine getirilerine odaklanırken, değerli metal fiyatları güçlenen ABD dolarına rağmen yükseldi. Bu arada, Çin Halk Bankası tarafından yapılan alımlar, traderlar arasında bazı merkez bankalarının altına ayrılan rezervlerinin payını artırabileceğine dair umut uyandırdı. XM’de kıdemli yatırım analisti Marios Hadjikyriacos, şu yorumu yapıyor:

Çin Halk Bankası’nın altın rezervlerini artırmaya başladığına dair geçen ay çıkan raporların ardından merkez bankası alımları başka bir faktör olabilir.

“Dolar ve altın hareketinde bir şeyler pes etmesi gerekiyor”

Emtia Araştırma Grubu’nun kurucusu Edward Meir, Marex için yazdığı yorumda, dolardaki güç göz önüne alındığında altın ve gümüşteki artışların “şaşırtıcı” olduğunu söylüyor. Bu bağlamda Meir, şu açıklamayı yapıyor:

ABD Hazine piyasasının dolar dostu olmadığı göz önüne alındığında, olağandışı dolar ve altın hareketinde bir şeylerin pes etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca, altın satışlarının aksine ilk düşecek olanın dolar olacağından şüpheleniyoruz.

Spot altın 1.850 doları vurdu – sırada ne var?

Teknik analist Jonathan Da Silva, altının teknik görünümüne ilişkin olarak şu seviyelere dikkat çekiyor. 16 Aralık Cuma günü, altın 1.775 dolardan işlem görüyordu ve o zaman dipten alım yapılmasını önerdik. Dün gece spot altın 1.849.99 doları gördü. Yorumumu düzenli bir şekilde okuduysanız, son birkaç aydır 1.850 doların göründüğünü biliyorsunuzdur.

Altın için sırada ne var? Bir olasılık olarak, 1.850 dolarda bir miktar direnç ve 1.820 dolar ile 1.850 dolar arasında bir aralığın gelişmesini bekliyorum. Kâr almanın yanlış bir şey olmadığını unutmayın. Ancak boğaların kendi taraflarında olduğunu da aklınızda tutun. Aşağıdaki günlük grafiğin gösterdiği gibi, stokastik RSI daha yükseğe çıkabilir. Ayrıca, genişletilmiş bir hareket, fiyatı hızla 1880 dolara çıkarabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Reuters
  • Marketwatch
  • Kitco

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Gelişme Kripto Para Şirketi Kapanıyor
Sıcak Gelişme: Bu Kripto Para Şirketi Kapanıyor! Raporlara göre, geçen yıl 1,5 milyar dolara satın alınmaya yaklaşan bir kripto para ödeme şirketi, faaliyetlerine son vermeye hazırlanıyor. Terra ve FTX krizleriyle birleşen geniş piyasa gerilemesi, mücadele eden bazı şirketler arasında sarsıntıya yol açıyor. Wyre, kripto...
Buğra Çağlar 4 hafta önce