XRP
XRP
$0.46 +0.80
Bitcoin
Bitcoin
$19.599 +2.74
Dogecoin
Dogecoin
$0.06 +1.02
Ethereum
Ethereum
$1.323 +3.26
Cronos
Cronos
$0.11 -0.52
Cardano
Cardano
$0.43 +1.05
Decentraland
Decentraland
$0.7 +2.33
Polkadot
Polkadot
$6.38 +3.10

FED Tutanakları Geliyor: Altın, BTC ve SHIB Nasıl Etkilenecek?

0 görüntülenme
FED Tutanakları: Altın, BTC ve SHIB Nasıl Etkilenecek?

Yeni FED tutanakları geliyor. Tutanakların bugün, Türkiye saati ile 21:00’da yayınlanması bekleniyor. Bahsi geçen tutanaklar, 26-27 Temmuz tarihlerinde gerçekleşen FED toplantısını içeriyor. Bu nedenle, kripto para ve hisse senetleri gibi riskli varlıkların yanı sıra altın gibi emtialarda da bir miktar geri çekilme mevcut. Peki tutanaklar yayınladığında, altın, BTC, SHIB ve altcoinler nasıl etkilenecek?

Altının durumu

Çin’in ekonomik verileri, zayıf bir ekonomiye işaret etti. Bunun üzerine yatırımcılar, yeniden dolara yöneldi. Doların güç kazanması tarihi olarak altın fiyatlarını olumsuz etkiler. Bu nedenle, yatırımcıların dolara dönüşü değerli metalin değerinde bir düşüşe neden oldu. Yani altın, Çin’de ortaya çıkan verilerin zincirleme reaksiyonu sonucunda bir ayın en büyük değer kaybını yaşadı. Bunun ardından yatay fiyat hareketine başladı ve hâlâ bu şekilde ilerliyor. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, ons altının değeri 1780 dolar civarında seyrediyor.

Aslında spot biriminden altının değeri, 4 haftadır yükselişteydi. Ancak doların güç kazanmasının ardından düşüşe geçti. Küresel ortama baktığımızda, ABD, hızlı bir soğuma sinyali veriyor. Ülkede gayrimenkul sektörüne güvende bir düşüş de var. ABD’deki olumsuz durum, Çin’deki zayıf ekonomi verileriyle birleşti. Bunun sonucunda, küresel bir resesyon riski, yatırımcıları dolara yönlendirdi. Çin ekonomisinin zayıflaması ve FED’in faiz artırımı kararları altını olumsuz etkilerken, dolara fayda sağlıyor.

Altın FED tutanaklarını bekliyor

Altın, bu akşam saat 21:00’da yayınlanması beklenen FED tutanaklarını bekliyor. FED’in Temmuz toplantısına yönelik detayları içeren tutanaklar sonraki kararlar için önemli. Buna göre FED’in Eylül ayında faiz artışını ne ölçüde yapacağını belirleme konusunda kilit öneme sahip. Tutanaklar yayınlanmadan önce, “kâhin” unvanıyla anılan bir analist, FED hakkında konuştu. Analist, FED’in 2023 bitene kadar faiz indirimine gideceği yönündeki tahminleri “hayalperestlik” olarak tanımladı. ABD Merkez Bankasının faiz artışları, altın, Bitcoin, SHIB ve altcoinleri olumsuz etkilemeye devam edecek gibi duruyor.

Bitcoin fiyatında oynaklık artıyor

Piyasalar FED tutanaklarına odaklanırken, Bitcoin, SHIB ve altcoinler de bundan nasibini alıyor. Bitcoin fiyatında oynaklık artıyor. Lider kripto para birimi bu sabah, 24.400 dolar seviyesini gördü. Ancak ardından düştü ve son 1 saatte %3’ün üzerinde kan kaybetti. Böylece, 23.700 dolar bandına geri döndü. Tutanaklarda FED’in Eylül toplantısına yönelik faiz artırımı sinyalleri görmemiz mümkün. Ancak bir süpriz çıkmadığı sürece tutanakların fazla etkilenmeyeceği yönündeki beklentisi ağır basıyor. Eğer, enflasyonda artış sinyali veren bir veri çıkarsa, Bitcoin ve doğal olarak SHIB ve altcoinlerde düşüş görmemiz mümkün.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

NYC Yetkilisi, Bitcoin ve Bu Altcoin'den Yüklüce Aldı!
NYC Yetkilisi, Bitcoin ve Bu Altcoin’den Yüklüce Aldı! Tüm dünya Bitcoin (BTC) kervanına atladı. Kripto sektörü, bu yıl yaygın bir şekilde benimsenmeye tanık oldu. Hükümet yetkilileri tarafından yoğun bir şekilde eleştirilen BTC, kısa sürede birçok kişi için ödeme aracı haline geldi. New York Belediye Başkanı Eric Adams, sektöre...
Misafir Yazar 2 ay önce