FTX Skandalının 1. Yılı: İşte En Son Gelişmeler!

FTX Skandalının 1. Yılı: İşte En Son Gelişmeler!
FTX Skandalının 1. Yılı: İşte En Son Gelişmeler!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

FTX borsasının 11 Kasım 2022’de iflas etmesinin ardından yaşanan dramatik bir gelişmeyle, kurucu Sam Bankman-Fried, yedi suçlamadan hızlı bir şekilde mahkum edilmesinin ardından 110 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kaldı. Etkinliğiyle dikkat çeken federal dava, kripto borsasının 8 milyar dolarlık dolandırıcılığının boyutunu ortaya çıkardı. Yüz binlerce mağdurun potansiyel tazminat beklentisi içinde kalmasına neden oldu. İşte FTX ekosistemindeki en son gelişmeler…

FTX skandalının üzerinden 1 yıl geçti

Enron davasındaki göreviyle tanınan iflas uzmanı John J. Ray III, FTX kullanıcılarının fonlarının geri kazanılmasına yönelik mevcut çabalara öncülük ederken, varlık iadesinin zaman çizelgesi ve kapsamı belirsizliğini koruyor. FTX destanı, ABD’li finansal düzenleyicilerin hızla gelişen kripto endüstrisine ayak uydurma becerilerindeki önemli boşlukları ortaya koyuyor. 2023’te kripto düzenlemesi beklentisine rağmen, Kongre henüz önemli bir mevzuat geçirmedi. Buna karşılık SEC ve CFTC, Coinbase, Kraken ve Binance gibi büyük borsalara karşı yaptırımları yoğunlaştırdı.

Usta Analistten Ralli Yapan Bu Altcoin İçin Uyarı Geldi!

FTX’in potansiyel olarak yeniden faaliyete geçmesine ilişkin söylentiler, alacaklıların varlıklarını yeniden kurulan borsada bir hisseye dönüştürmesini içeren tartışmalarla birlikte dönüp duruyor. Bununla birlikte, karar hala belirsiz. BTC ve altcoin borsası için gerekli sermayenin kaynağı konusunda iç tartışmalar devam ediyor.

Bybit’e dava

FTX’in iflas masasının son hamleleri de dikkat çekti. Borsa ByBit, yatırım kolu Mirana ve çeşitli yöneticiler aleyhine dava açtı. FTX’in çöküşünden hemen önce çekildiği iddia edilen 1 milyar dolarlık fon ve kriptonun geri alınmasını talep etti. Dava, ByBit’in “VIP” erişimini ve FTX personeli ile olan bağlarını kullandığını öne sürdü. Böylece önemli para çekme işlemlerine öncelik verdiği ve FTX’in kurtarma çabalarını engellediği iddialarını ortaya koyuyor.

FTX Tasfiyeye Devam Ediyor: Sırada Bu Varlıklar Var!

Davaya göre FTX, ByBit’i eylemin 11. Bölüm iflasındaki otomatik durdurmayı ihlal ettiği konusunda bilgilendirdi. Buna rağmen, ByBit yöneticileriyle bağlantılı görünen oylarla “topluluk oylaması” geçti. Özellikle, beşinci en büyük oy, David Toh tarafından yönetilen bir Mirana iştiraki olan Mirana Ventures olarak tanımlanan “dtoh.eth” cüzdanından geldi.

Yeni borsa çalışmaları

Ayrıca, aralarında eski avukat Can Sun’ın da bulunduğu eski FTX yöneticileri harekete geçti. Zira Dubai’de Backpack Exchange adlı yeni bir kripto para borsasının kurulmasına öncülük ediyorlar. Müşteri fonlarını güvence altına almaya odaklanan girişim, fon güvenliğini sağlamak için çok taraflı hesaplamayı (MPC) entegre eden bir kendi kendine saklama çözümü kullanıyor. Sun, Ferrante ve Zhang, FTX sonrası kripto ortamında güven ve şeffaflığı vurgulamak istiyor. Bunun için FTX’te öğrenilen derslerden yararlanıyor.

Haftaya İzlenecek 6 Altcoin ve Kritik Seviyeler Açıklandı!

Şu anda beta aşamasında olan Backpack Exchange, FTX’in çöküşünün ardından bir alternatif sunmakta. Zira WSJ’ye göre bu ayın sonunda daha geniş bir lansman için hazırlanıyor. Düzenleyici belirsizlikler devam ederken, kripto endüstrisi güveni yeniden kazanmak için şeffaflığa duyulan ihtiyaçla boğuşuyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın.

FTX Skandalının 1. Yılı: İşte En Son Gelişmeler!