15 Wall Street Analisti: Altın Haftaya O Rakamlarda Olabilir!

Vural Erkan
Vural Erkan 9 Temmuz 2022
0 görüntülenme
15 Wall Street Analisti: Altın Haftaya O Rakamlarda Olabilir!

Altın fiyatlarındaki %4’lük düşüşle piyasa, iki aydaki en kötü haftalık performansını kaydetti. Analistlere göre, altın fiyatlarının önümüzdeki hafta kısa vadeli bir sıçrama görmesi mümkün. Ancak duyarlılık depresif kalmaya devam ediyor.

“Altın fiyatında bir düzeltme olması mümkün”

En son Kitco News Haftalık Altın Anketi’ne göre, piyasa analistleri fiyat hareketini önemli ölçüde aşırı satış olarak görüyor. Aynı zamanda, değerli metal piyasalarındaki karışık hava, yakın zamanda önemli bir toparlanmaya işaret etmiyor. Yatırımcılar, Fed’in artan enflasyon baskılarını yatıştırmak için agresif bir şekilde faiz oranlarını artırmaya devam etmesini bekliyor. Bu yüzden, bu hafta altın için zor geçti. CME FedWatch Tool’a göre, piyasalar bu ayın sonunda 75 baz puanlık bir hareketi neredeyse tamamen fiyatladı.

Bazı analistlere göre, Fed’in agresif duruşu ABD dolarını 20 yılın en yüksek seviyesine çıkardı. Bu da tek başına altın fiyatlarını 1.730 dolarda uzun vadeli desteği test etmeye zorladı. Piyasada önemli bir düşüş hissi olsa da, bazı analistler yakın vadede bir sıçrama beklediklerini söylüyorlar. Moor Analytics’in kurucusu Michael Moor, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Altın genel olarak düşüş eğiliminde. Ancak aşağıda önemli olası tükenme seviyelerine yaklaşıyor. Bunun da bir yükseliş düzeltmesini/eğilimini tetiklemesi mümkün. Birden fazla düşüş oluşumunun altına girdik. Ancak muhtemelen yükseklerden aşağı doğru son yapısal gerginlikteyiz.

Altın

“Altının, ABD doları karşısında mücadele etmeye devam etmesi olası”

SIA Wealth Management baş piyasa stratejisti Colin Cieszynski de, altında en azından kısa vadeli bir sıçrama potansiyeli gördüğünü söylüyor. Stratejist, bunu şu şekilde açıklıyor:

Altındaki son düşüş, esas olarak teknik olarak aşırı genişleyen ABD dolarındaki bir ralliden kaynaklandı. Altın için RSI aşırı satıldı. Bu nedenle, altının kısa vadeli bir sıçrama yapması olası. Bununla birlikte, ABD’ye savunma cenneti arayan çok fazla sermaye hareket ediyor. Bu yüzden altın, ABD doları karşısında mücadele etmeye devam edebilir.

Cieszynski, altının ABD doları karşısında mücadele edebileceğini, ancak diğer büyük küresel para birimlerine karşı güçlü olmaya devam ettiğini de sözlerine ekliyor.

Altın anketi sonuçları ne gösteriyor?

Bu hafta 15 Wall Street analisti Kitco News’in altın anketine katıldı. Katılımcılar arasında, altı analist veya %40, yakın vadede altın konusunda iyimser. Aynı zamanda, beş analist veya %33, altın karşısında düşüş eğiliminde. Dört analist veya %27 ise, gelecek hafta değerli metalde tarafsız kaldı.

XAU

Bu arada, çevrimiçi Main Street anketlerinde 484 oy kullanıldı. Bunların 204’ü veya %42’si altının önümüzdeki hafta yükselmesini bekliyor. 183’ü veya %38’i daha düşük olacağını tahmin ediyor. Geri kalan 97 seçmen veya %20’si ise yakın vadede tarafsız kaldı. Bireysel yatırımcılar arasındaki duyarlılık düşük kalmaya devam ediyor. Bununla birlikte, katılım oranı da düşük. Bu da bu değişken ortamda değerli metalin çok az ilgi gördüğünün bir göstergesi.

“Sarı metal için büyük resim hala düşüşte”

Altının yakın vadede daha aşağı hareket etme şansı olsa da, bazı analistler piyasada hala sağlam destek olduğunu söylüyorlar. Blue Line Vadeli İşlemleri baş piyasa stratejisti Phillip Streible, çok sayıda kayıtsız long pozisyon piyasadan ayrıldığı için satışların bir teslimiyet hareketi olarak görülebileceğini belirtiyor. Bu bağlamda stratejist, şu yorumu yapıyor:

Bu hafta çok fazla yağ kesildi. Piyasada o kadar çok satıcı olduğunu düşünmüyoruz. Fiyatların 1.700 doların çok altına düşeceğini öngörmüyorum.

Altın

Bununla birlikte, satış baskısında bir kırılma olsa bile diğer analistler önemli ölçüde düşüş eğiliminde. Michael Moor ise şu seviyelere dikkat çekiyor:

Altın için büyük resim hala düşüşte. Ancak geri dönmekte zorlanıyorum. 1.650 doları arıyorum. Bu da 1.200 dolara geri dönen büyük bir çift tepenin yaka çizgisi olacak.

Altın

Altının parlaklığını geri kazanması mümkün mü?

Birçok analist için, altın parlaklığını geri kazanacaksa, piyasanın ABD para politikasında bir değişiklik görmesi gerekiyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Fed’in Temmuzda 75 baz puanlık hareketi kesin gibi. Bu nedenle Fed’in duruşu, altın için zorlu bir rüzgar olmaya devam ediyor.

Bazı analistler ve ekonomistler, ekonominin geçen ay 372.000 iş yarattığını gösteren son istihdam raporunun, faiz indirimini sağlamlaştırdığını kaydediyor. Ayrıca piyasa, Fed’in faiz oranlarını yükseltmeye devam ederken yumuşak bir iniş gerçekleştirebileceğine dair bir umut görüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bu 5 Olay Bitcoin Ayı Piyasasını Bitirebilir
Bu 5 Olay Bitcoin, SHIB ve Altcoin Ayı Piyasasını Bitirebilir! Bitcoin, SHIB ve altcoin piyasaları zorlanıyor, ancak gemiyi tersine çevirebilecek önemli olaylar var. Analist Jordan Finneseth, ayı piyasasına son verecek 5 olayı listeliyor. Başarılı Ethereum Merge Son beş yılın en çok beklenen gelişmelerinden biri, Ethereum ağının PoS’a...
Buğra Çağlar 9 Temmuz 2022