HSBC, TCMB Faiz Beklentisini Değiştirdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

HSBC tarafından yayımlanan bir rapora göre, Türkiye ekonomisiyle ilgili ekonomik yönetimden gelen son mesajlar, yabancı yatırımcıların TCMB para politikası beklentilerinde revizyonlara neden oluyor. Rapora göre, HSBC, yıl sonu politika faizi beklentisini yüzde 30’dan yüzde 32,5’e yükseltti.

Raporda Türkiye’nin yakın vadeli görünümünün son dört ayda önemli ölçüde iyileştiği belirtiliyor. Merkez Bankası’nın yeni ekibi para ve makro ihtiyati politikaları sıkılaştırırken, daha önce uygulanan bazı düzenleyici tedbirlerin gevşetilmeye başlandığı vurgulanıyor. Ayrıca, Temmuz ayında hükümetin depremin yeniden inşasına yönelik harcamaları finanse etmek için vergi oranlarını artırdığına dikkat çekiliyor. Bu önlemler sonucunda bütçenin Temmuz ve Ağustos aylarında fazla verdiği ve 12 aylık kümülatif açığın GSYH’nin yüzde 3’ünün altına indiği belirtiliyor.

İngiltere merkezli HSBC, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararlarına ilişkin beklentilerini güncelledi.

Raporda ayrıca TCMB Başkanı Erkan ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek önderliğindeki yeni ekonomi kadrolarının politika yapımında daha rasyonel, şeffaf ve kurallara dayalı ilerleyeceği vurgulanıyor. Ancak, Türkiye’deki dengesizliklerin (enflasyon, döviz kaldıracı, döviz arzı, merkez bankası rezervleri) hala büyük olduğu ve bu sorunların çözümünün zorlu bir uyum süreci gerektireceği ifade ediliyor.

HSBC, Türkiye’nin büyüme beklentilerini 2023 için yüzde 4,4 olarak korurken, 2024 GSYH büyüme tahminini yüzde 4,1’den yüzde 3,0’a düşürdü. Ayrıca, para politikasının biraz daha sıkılaştırılmasını bekleyerek, politika faizinin bu yılın sonunda yüzde 32,5 olacağını öngörüyor. Buna karşın, daha sınırlı bir bütçe açığı ve 2023 ve 2024 yıllarında daha büyük cari işlemler açığı öngörüyor. Ancak yerel seçimlerin ardından resmi harcama tahminlerinin 2024 yılında aşılabileceği düşünülüyor.

HSBC, TCMB Faiz Beklentisini Değiştirdi