Dev Şirketlerden Korkutan Bitcoin Raporu: ETF Etkili Olamayacak!

Dev Şirketlerden Korkutan Bitcoin Raporu: ETF Etkili Olamayacak!
Dev Şirketlerden Korkutan Bitcoin Raporu: ETF Etkili Olamayacak!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

JPMorgan analistleri yeni raporda, ETF başvurularının beklentilerin aksine oyun değiştirici olamayacağını söyledi. ARK Investments ise kurumsal güven kazanan Bitcoin için daha olumlu bir görünüm sunuyor.

JPMorgan, Bitcoin ETF hamlelerinin etkili olmayacağını söylüyor

JPMorgan tarafından Perşembe günü yayınlanan bir rapor, bir Bitcoin borsa yatırım fonunun (ETF) kripto piyasası için oyunun kurallarını değiştirmeyeceğini öne sürdü. Son haftalarda BlackRock, Wisdom Tree, Invesco ve Fidelity Investments bir Bitcoin spot ETF’si için başvurdu. SEC şimdiye kadar başvurulara izin vermedi. Ancak gözlemciler hala nihai olarak kabul edilmesini bekliyor. Kriptokoin.com olarak aktardığımız Santiment raporu, Haziran ayındaki başvuruların piyasa üzerinde etkili olduğunu göstermişti.

Bununla birlikte, JPMorgan Genel Müdürü Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki analistler, Kanada ve Avrupa’da spot Bitcoin ETF’lerinin bir süredir var olduğunu yazdı. Uzmanlar, ETF’in önemli miktarda yatırımcı ilgisini çekmediğini belirttiler. Fakat, tarihsel veriler bunun tam tersini gösteriyor.

2012’de bir Business Insider makalesinde yer aldığı üzere, Oppenheimer Asset Management’taki analistler, Kasım 2004’te bir altın ETF’nin piyasaya sürülmesinin değerli metalin değerinde nasıl önemli bir artışa neden olduğunu açıkladılar.

John Stoltzfus ve Matthew Naidorf, 18 Kasım 2004’te ABD’de işlem gören altın ETF’nin (GLD) piyasaya sürülmesinin, önümüzdeki sekiz yıldaki performansında belirleyici bir rol oynadığına inanıyor. ETF öncesi altında fiyatları sekiz yılda %16,84 arttı. On yıllık faizler ise %33,55 geriledi. ETF’nin işlem görmeye başlamasından bu yana geçen sekiz yılda altın fiyatları %286. 90 artarken, on yıllık oranlar %61,65 düştü.

Ark Invest Raporu, daha olumlu bir görünüm ortaya koydu

JPMorgan analistleri ETF haberlerinin etkisiz olacağını öngörürken, Ark Invest tarafında artan kurumsal ilgiye dikkat çekildi. Yeni bir raporda şirket, BTC’nin 2023’ün ilk yarısında neredeyse tüm geleneksel varlıkları geride bıraktığını vurguladı. Buna göre Bitcoin, üstün performansıyla ABD doları karşısında %80’den fazla değer kazandı.

Rapor, Blackrock spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başvurusunun ardından kurumsal ilgideki son artışı vurguluyor. Ark’ın araştırmacıları ayrıca, “kurumsal faaliyet için bir vekil olan OTC’lerin BTC dengesinin bir yılın en yüksek seviyesine ulaştığını” açıklıyor.

Rapor, Grayscale’in değerindeki GBTC artışının, duyarlılıkta potansiyel bir değişime işaret ettiğini öne sürüyor. Ark, “OTC masalarındaki artan bakiyelerin, kurumların ve diğer büyük sermaye dağıtıcıların giderek daha fazla Bitcoin’e odaklandığını gösterdiğini” belirtiyor.

Rapora göre Bitcoin’in yatırımcı tabanı güçleriyor

Araştırmacılar, “Dolaşımdaki 19,4 milyon Bitcoin’in yaklaşık %70’i en az bir yıldır hareket etmedi. Bu da güçlenen bir sahip tabanını doğruluyor” diye açıklıyor. Makroekonomik olaylara da değinen rapor, Bitcoin için yükseliş işaretlerinin sıkılaştırma döngüsünde ortaya çıktığını belirtiyor.

Örneğin, Ark’ın raporu, yeni imalat siparişlerindeki daralmanın yaklaşmakta olan bir durgunluğa işaret ettiğini söylüyor. Makroekonomik belirsizliğe rağmen BTC, Ark’ın raporunda vurgulandığı gibi güçlü bir performans sergiledi. Bu süreçte, “200 haftalık hareketli ortalamasında güçlü teknik destek bularak ayı %14 üzerinde kapattı.”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin. Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Dev Şirketlerden Korkutan Bitcoin Raporu: ETF Etkili Olamayacak!