Kripto Milyarderinden Bitcoin Tahmini: Yükseliş Eğilimi Bitti mi?

Kripto Milyarderinden Bitcoin Tahmini: Yükseliş Eğilimi Bitti mi?
Kripto Milyarderinden Bitcoin Tahmini: Yükseliş Eğilimi Bitti mi?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para piyasası, Bitcoin fiyatındaki önemli düşüşün ardından bu hafta sarsıntı yaşadı. Bu dalgalanma Orta Doğu’da artan gerilimlerle aynı zamana denk geldi. Üstelik Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz gibi sektör figürlerinin iyimser tahminlerine gölge düşürdü. Gelişmelerin ardından, milyarder Novogratz, Bitcoin tahmini yaptı. İşte detaylar…

Düşüş ile birlikte Bitcoin tahmini geldi

İran’ın İsrail’e füze ve drone saldırısına atfedilen fiyat düşüşü, kritikti. Zira kripto pazarının jeopolitik risklere karşı duyarlılığını bir kez daha gösterdi. Novogratz barışçıl bir çözüm umudunu dile getirirken, çatışmayı çevreleyen belirsizlik, önem taşıyor. Zira zaten istikrarsız olan ekonomik manzaraya yeni bir karmaşıklık katmanı daha ekliyor. Bu son düzeltme, Novogratz’ın Bitcoin’in 2024 sonuna kadar 100.000 dolar sınırını aşacağını tahmin ederek yükseliş duruşunu yinelemesinden birkaç hafta sonra geldi. Kendisi iyimserliğini Bitcoin borsada işlem gören fonların (ETF’ler) artan popülaritesineve varlığa yönelik artan kurumsal iştaha dayandırdı.

Ek olarak Novogratz, daha önce ABD Merkez Bankası’nın bu yıl faiz indirimi yapmasını bekliyordu. Bu gelişmenin kripto para piyasası için uygun mikroekonomik koşullar yaratacağına inanmakta. Ancak son dönemde enflasyonda yaşanan artış ile Orta Doğu’daki gerginlikler birleşiyor. Bu durumda Novogratz’ın faiz indirimi öngörüsü sorguya açık hale geliyor. Bu hafta başında beklentileri aşan temel Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), yatırımcıları daha da korkuttu. Zira Bitcoin fiyat düşüşüne katkı sağladı.

Kripto para piyasası, bazen kırılgan hareket ediyor

Novogratz kendinden emin olmaya devam ederken, Bitcoin ETF’leri gibi olumlu gelişmelere işaret ediyor. Ancak, piyasanın jeopolitik çatışmalar ve enflasyon gibi dış faktörlere karşı kırılganlığı endişe kaynağı. Son piyasa düzeltmesi, kripto para birimi alanının doğasında var olan volatilitenin hatırlatıcısı olarak hizmet ediyor. Novogratz’ın iyimserliği, Bitcoin’in uzun vadeli potansiyeline olan hararetli inancın simgesi. Ancak yatırımcıların, Bitcoin’in kısa vadeli fiyat hareketlerini etkileyecek çok sayıda faktörün farkında olmaları gerekiyor.

Önümüzdeki Hafta Kripto Paraları Ne Bekliyor? İşte Kritik 5 Gelişme!

Orta Doğu’da devam eden çatışma, jeopolitik gerilimlerin piyasa duyarlılığını nasıl bozabileceğinin önemli bir örneğini oluşturuyor. Şiddetin tırmanmasından çekinen yatırımcılar, varlıklarını güvenli liman olarak algılanan yerlere taşımaya daha yatkın olabilir ve bu da Bitcoin fiyatını aşağı çekebilir. FED’in para politikası kararları da kripto para piyasasının şekillenmesinde önemli bir rol oynuyor. Novogratz’ın teorik olarak likiditeyi artıracak ve yatırımı teşvik edecek faiz indirimi beklentisinin yanlış bir hesaplama olduğu ortaya çıkabilir. Enflasyonist baskılar, Novogratz’ın öngördüğü yükseliş senaryosunun tersine, Fed’i faiz oranlarını korumaya, hatta artırmaya zorlayabilir.

2024 yılında Bitcoin pazarının gelecekteki gidişatı belirsizliğini koruyor. Novogratz’ın güveni sarsılmazken, jeopolitik gerilimler, enflasyon ve merkez bankası politikalarının karşılıklı etkileşimi, önde gelen kripto para biriminin fiyat performansını önemli ölçüde etkileyecek. Yatırımcılar, yatırım kararları vermeden önce kripto ekosistemindeki temel gelişmelerin yanı sıra bu faktörleri de dikkatle değerlendirmelidir.

Hafta Sonu, O 24 Altcoin İçin Yoğun: İşte Olacakların Listesi!

Uzun vadede durum nedir?

Son dönemdeki piyasa düzeltmesine rağmen, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Bitcoin’in benimsenmesini sağlayan temel temeller güçlü kalıyor. Artan kurumsal ilgi, blockchain altyapısının devam eden gelişimiyle birleştiğinde, uzun vadeli bir büyüme potansiyeli olduğunu gösteriyor.   Önümüzdeki aylar Novogratz’ın yükseliş tahminlerinin doğruluğunun belirlenmesi açısından kritik önem taşıyor. Bitcoin’in jeopolitik ve ekonomik belirsizliklerin fırtınasını atlatıp atamayacağı ve nihayetinde imrenilen 100.000 dolar seviyesine ulaşıp ulaşamayacağı henüz bilinmiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın. 

Kripto Milyarderinden Bitcoin Tahmini: Yükseliş Eğilimi Bitti mi?