Kripto Para Balinaları Ne Yapıyor? Hangi Coinler Toplanıyor?

Kripto para balinaları, 1.000 BTC'den fazla veya büyük miktarda başka kripto tutan cüzdan adreslerini ifade eder. Cüzdan sahibi/sahipleri, bireysel veya kurumsal bir yatırımcı olabilir. Büyük cüzdanlarının bir sonucu olarak, piyasayı manipüle edebilirler. Kripto alanının büyük bir parçası olan balinalara, bu yazımızda daha yakından bakacağız. Ayrıca, balinaların odağında şu anda neler olduğuna da göz atacağız.
Kripto para balinaları, 1.000 BTC'den fazla veya büyük miktarda başka kripto tutan cüzdan adreslerini ifade eder. Cüzdan sahibi/sahipleri, bireysel veya kurumsal bir yatırımcı olabilir. Büyük cüzdanlarının bir sonucu olarak, piyasayı manipüle edebilirler. Kripto alanının büyük bir parçası olan balinalara, bu yazımızda daha yakından bakacağız. Ayrıca, balinaların odağında şu anda neler olduğuna da göz atacağız.
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para balinaları, 1.000 BTC’den fazla veya büyük miktarda başka kripto tutan cüzdan adreslerini ifade eder. Cüzdan sahibi/sahipleri, bireysel veya kurumsal bir yatırımcı olabilir. Büyük cüzdanlarının bir sonucu olarak, piyasayı manipüle edebilirler. Kripto alanının büyük bir parçası olan balinalara, bu yazımızda daha yakından bakacağız. Ayrıca, balinaların odağında şu anda neler olduğuna da göz atacağız.

Kripto para balinaları nelerdir?

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi, kripto balinaları büyük miktarda kripto tutan cüzdanlardır. Bu kadar büyük miktarda kripto tuttukları için piyasayı etkileyebilirler. Herhangi birinin size kripto balinası demesi biraz zaman alır. Genel olarak,  alandaki uzmanlara göre, bir kripto cüzdanında yaklaşık 10 milyon dolar olması gerekir. Bu herhangi bir kripto para birimi olabilir. 10 milyon dolara ulaştığınız sürece her şey sayılır.  Aslında, aşağıdaki gibi bir sınıflandırma tablosu var:

 • Karidesler 1 BTC’den az tutar.
 • Yengeçler 1 ila 10 BTC arasında varlık tutar.
 • Ahtapot 10 ila 50 BTC arasında varlık tutar.
 • Bir balık 50 ila 100 BTC arasında varlık tutar.
 • Yunuslar, 100 ile 500 BTC arasında varlık tutar.
 • Köpekbalıkları 500 ila 1000 BTC’ye sahiptir.
 • Okyanustaki en büyük balık olan balinalar minimum 1000 BTC’ye sahiptir.
 • Kambur balinaların ise 5.000’den fazla BTC’si vardır.
Bitcoin Balinaları Bunlara Park Ediyor

Yani, gördüğünüz gibi, alanda bütün bir hiyerarşi var. Ancak, bunlar değişken yönergelerdir. Her kripto para biriminin kendi kriterleri vardır.

Balinalar kripto paraları nasıl etkiler?

Balinaların büyük miktarda kripto tuttuğunu zaten biliyoruz. Sonuç olarak, cüzdanlar arasındaki herhangi bir hareket piyasayı etkileyebilir. Balinalar fonları hareket ettirmeye başladığında fiyat dalgalanmaları görmek yaygındır. Bir de “balina gözlemcileri” vardır. Genellikle balinanın davranışını takip etme eğilimindedirler. Örneğin, bir balina portföyünün büyük bir bölümünü satarsa, gözlemci de aynı şeyi yapabilir. Bu fiyat üzerinde baskı yaratacaktır. Sonuç olarak, bu coinin fiyatı daha da düşebilir.

Ancak, bu aynı zamanda ters yönde de çalışabilir. Elon Musk, Tesla’nın Şubat 2022’de 1,5 milyar dolarlık BTC alacağını duyurdu. Bu, BTC fiyatının yüzde 17 artmasına neden oldu. Ayrıca, varlıklarının büyük bir kısmını da satabilirler. Bu bir fiyat düşüşü ile sonuçlanır. Ardından coinleri daha ucuz bir fiyata geri alabilirler. Aşağıdaki resim, balinaların şu anda satın aldığı popüler küçük boyutlu tokenları göstermektedir.

Balinalar hangi kripto parayı alıyor?

Kripto balinalarının satın aldığı en büyük iki kripto para BTC ve ETH’dir. Ayrıca USDC, USDT ve DAI gibi stablecoin’leri biriktirmeyi de seviyorlar. Şu anda, MATIC balinalar arasında popüler. Ancak, kabataslak bir şekilde bakıldığında, standart portföyleri aşağıdaki şekildedir:

 • stETH
 • SHIB
 • LOCUS
 • MKR
 • LINK
 • BITDAO
 • UNI

Aşağıdaki resim, balinaların neleri elinde tuttuğuna dair iyi bir fikir veriyor. Ancak bu durumun zamanla değişebileceğini belirtmekte fayda var.

En büyük kripto para balinaları kimler?

Tam olarak kimin balina olduğunu bilmek zor. Cüzdanlar takma isimlerden oluşur. Yani, bir cüzdan adresine bağlı bir isim yoktur. Bu yüzden bazen BlueWhale0208 gibi takma adlar alırlar. Ayrıca Whale Stats bir izleme hizmetidir. Bu tür bir takma ad kullanırlar. Whale Alert gibi başka balina izleme hesapları da var. Öte yandan, bilindik bazı balinalar var. Bazıları aşağıdaki şekildedir:

 • Satoshi Nakamato – 1 milyonun üzerinde BTC’ye sahip olduğu söyleniyor.
 • Michael Saylor – Microstrategy’nin CEO’su.
 • Winklevoss ikizleri – Gemini borsasının sahipleri. İddiaya göre 70.000’den fazla BTC’ye sahipler.
 • Sam Bankman-Fried – FTX borsasının sahibi. Alameda Research organizasyonunda 2 milyar fon var.

Mevcut verilere göre 85 BTC cüzdanı, tüm BTC arzının yaklaşık yüzde 14’ünü elinde tutuyor. 2200 cüzdan tüm BTC’nin yüzde 45’ini elinde tutuyor. Tüm DOGE’ların yaklaşık yüzde 28’ini tutan bir cüzdan var.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kripto Para Balinaları Ne Yapıyor? Hangi Coinler Toplanıyor?