Dikkat: O Kripto Para Borsası Hacklendi! Bu Altcoinler Çalındı!

Dikkat: O Kripto Para Borsası Hacklendi! Bu Altcoinler Çalındı!
Dikkat: O Kripto Para Borsası Hacklendi! Bu Altcoinler Çalındı!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Britanyalı kripto para borsası Lykke, platformuna gerçekleştirilen siber saldırıda 22 milyon dolarlık varlığın çalınması sonrası tüm işlem hizmetlerini askıya aldı. Bu olay, kripto para borsalarında uygulanan güvenlik önlemlerinin yetersizliği konusunda kripto para topluluğunda endişeye yol açtı. İşte detaylar…

Kripto para borsasında hack şoku

Birleşik Krallık merkezli kripto borsası Lykke, bir hack sonucu gündeme geldi. 22 milyon doların çalındığı anlaşıldıktan sonra alım satım hizmetlerini askıya aldı. Lykke, popüler web araştırmacısı SomaXBT tarafından tespit edilen “yetkisiz erişim” nedeniyle hack saldırısına uğradığını duyurdu. MetaMask geliştiricisi ve kripto savunma analisti Taylor Monahan’ın açıklamasına göre, bu olay şüpheli olarak nitelendirilen 22 milyon dolarlık para çıkışına yol açtı. İlginç bir şekilde, borsalarda yetkisiz erişim belirtilerinin ilk olarak fark edilmesinden birkaç gün sonra bu ihlal gerçekleşti ve Lykke platformdaki tüm işlem faaliyetlerini askıya almak zorunda kaldı.

Blockchain verilerinin vurguladığı gibi, çalınan para birimleri arasında büyük miktarda Bitcoin var. Bunun yanı sıra Ether, Litecoin, Bitcoin Cash ve diğer çeşitli altcoinler de bulunmakta. Hack olayının ardından, çalınan Ether, tipik bir hacker para aklama tekniği gerçekleşti. Zira çeşitli hesaplar üzerinden transfer edilerek DAI isimli stablecoine dönüştü.

Saldırıya yanıt ve tepkiler

Lykke, platformlarının bakım altında olduğunu duyururken hızlı bir şekilde duruma müdahale etti. Aynı zamanda, birçok müşteri hesap bakiyelerinin boş olduğunu bildiriyor. Ancak şirket müşterilerine fonlarının güvenli olduğunu garanti etmeye çalıştı. Lykke CEO’su Richard Olsen müşterilere gönderdiği e-postada olayı kabul etti. Ardından şirketin güvenlik açığını araştırmak için her türlü çabayı gösterdiğini belirtti. Müşterilerini yatıştırmak için Olsen, “Lykke yeterli sermayeye sahip, çeşitli bir işletmedir. Fonlarınız güvendedir.” ifadelerini kullandı.

Dikkat: Bu Kripto Para Platformu Hacklendi, Kayıp Artabilir!

Ancak, kripto para birimi sektörü hackerların hedefi haline gelmekten ilk kez muzdarip olmuyor. Sadece birkaç hafta önce başka bir kripto borsası olan DMM Bitcoin, hack saldırısına uğradığını duyurdu. Borsa, 320 milyon dolarlık kayıp yaşadığını açıkladı. Bu olay, kripto varlık sektörünü tehdit eden güvenlik sorunlarının altını çizdi. Ayrıca, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzeere sadece bir gün önce merkeziyetsiz finans (DeFi) platformu UwU Lend Protocol de hacklendi ve dakikalar içinde 19,3 milyon dolarlık kripto varlık çalındı. Bu olaylar, dijital platformlarda geliştirilmiş güvenlik önlemlerine olan akut ihtiyacın altını çiziyor.

Bu saldırı, kripto para birimi yatırımcıları için güvenlik konusunu yeniden gündeme getirdi. Uzmanlar, kripto para borsalarının daha sıkı güvenlik önlemleri uygulaması ve düzenleyici kurumların bu sektörü daha yakından denetlemesi gerektiği konusunda hemfikir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Dikkat: O Kripto Para Borsası Hacklendi! Bu Altcoinler Çalındı!