Avustralya Senato Komitesi’nden Kripto Paralar İçin 12 Madde Çıktı!

coins bitcoin australia 1000x600 1
coins bitcoin australia 1000x600 1
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avustralya Senato Komitesi, kripto paralar hakkındaki tavsiyelerinin ülkeyi Singapur ve İngiltere dahil olmak üzere “önde gelen yargı bölgeleri” ile aynı seviyeye getirmesini umuyor.

Avustralya Senatosu kripto paralar hakkında düzenlemeleri gözden geçirecek

Bir Avustralya Senatosu Seçim Komitesi, ülkenin kripto paralar ve Blockchain düzenlemesine yaklaşımının bir yıl boyunca gözden geçirilmesine ilişkin nihai raporunu sunarak, ilk kez yerel kripto para sektörü için net bir çerçeveye rehberlik etmeyi amaçlıyor.

İlk raporunu Kasım 2020’de ve ikinci raporunu bu yılın Nisan ayında sunan “Teknoloji ve Finans Merkezi Olarak Avustralya” komitesi,  Salı günü üçüncü ve nihai raporunu sundu. Belge, önde gelen endüstri katılımcıları tarafından tanımlanan sorunları ana hatlarıyla belirtiyor ve ülkedeki kripto ve Blockchain düzenlemelerinin eksikliğiyle ilgili sorunları ele almak için 12 öneri içeriyor.

Bu Hafta Hangi Kripto Paralar Takip Edilmeli?

Avustralya’daki kripto para birimi ve Blockchain teknolojisi düzenlemesi, on yıllardır devam eden yasaları yeni ortaya çıkan teknolojiye uygulamaya çalışırken, genellikle parçalanmış ve gelişigüzel göründü. Örneğin, kripto para birimlerinin vergilendirilmesi, sermaye kazancı olarak kabul edilirken, Singapur gibi “uygun gelir vergisi yasalarına sahip ve CGT’ye sahip olmayan” rakip yargı bölgelerine kıyasla kripto projelerinin kurulmasını “kaçınılmaz olarak karmaşıklaştırıyor” komite bir tanıktan duydu.

Andrew Bragg: Avusturulya, kripto paralar ve Blockchain teknolojisine yaklaşımında rekabetçi olacak!

Komiteye başkanlık eden ve kripto para inovasyonu ve düzenlemesinin açık sözlü bir destekçisi olan Liberal Parti Senatörü Andrew Bragg, Avustralya’nın kripto paralar ve Blockchain teknolojisine yaklaşımında Singapur, İngiltere ve ABD ile rekabet edeceğini söyledi. Bragg’un ifadeleri şunları oldu:

Avustralya kripto paralarda lider olabilir. Bu, Avustralyalıların yeni seçeneklere ve daha düşük fiyatlara erişebileceği anlamına geliyor. Bu, Avustralyalıların sonsuz aracılara bağımlı olmak yerine mali kaderleri üzerinde daha fazla kontrole sahip olabileceği anlamına geliyor.

Yeni Düzenleme: ABD Bu Kripto Paraları Yasadışı Hale Getirebilir!

Öneriler mevcut, ancak henüz yasa değil

Öneriler, kripto borsaları için bir lisans rejiminin uygulanmasından, Hazine portföyü altında minimum standartlara sahip kripto paralar için bir saklama veya saklama rejimi oluşturmaya kadar uzanmaktadır. Komite ayrıca Avustralya hükümetine yeni bir Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon (DAO) şirket yapısı kurmasını tavsiye ediyor. Komite, DAO’larla ilgili raporunda şunları söyledi:

AML/CTF düzenlemeleri ve Mali Eylem Görev Gücü yönergelerinin, seyahat kuralını meşru kripto paralar işletmelerinin işleyişini baltalayacak şekilde uygulamadan, riskleri uygun şekilde yönetme arasında bir denge kurması gerekiyor.

Kripto Paralar ve Fintech Şirketleri Yükselirken Banka Hisseleri Çöküyor: Dijital Çağ Geldi mi?

Şu anda büyük bankalar tarafından yerel kripto işletmeleri ile karşı karşıya olan debanking sorunu da gözden geçirildi ve bireylerin ve işletmelerin sorunlarını halka açarak karşılaştıkları zorluğu anladığını ve komitenin geçen ay duyduğu gibi, onları diğer bankalara karşı kara listeye aldığını söyledi. Geçen ay komite, ülkenin en büyük bankalarından bazıları da dahil olmak üzere büyük finans kurumlarının yerel kripto para birimi ve havale işletmelerine verilen hizmetleri reddeden veya sonlandıran birkaç şikayeti duydu.

Heyet bu şikayetlerden, “bankadan arındırma” için çok az sebep verildiğini veya hiçbir gerekçe gösterilmediğini ve bankaların “rekabet karşıtı” olduklarını çünkü “Bitcoin ve diğer kripto para birimleri aracılığıyla gelen bu rekabetten hoşlanmadıklarını” sonucunu çıkardı. Komite ayrıca, özel bankacılık sektörüne olan bağımlılığı azaltmak için Hazine’nin ülkede bireysel Merkez Bankası Kripto Para Biriminin uygulanabilirliğine ilişkin bir “politika incelemesi” yürütmesini tavsiye ediyor.

Komite tarafından masaya yatırılan tavsiyeler, şimdi Senato’da eyleme tabi tutulacak ve tartışmalar, hem alt hem de üst meclislerde oylanacak bir yasa tasarısı üretene kadar tartışılacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Avustralya Senato Komitesi’nden Kripto Paralar İçin 12 Madde Çıktı!