Lightning Network Nedir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoine olan ilgi gün geçtikçe artmakta. Yaşanan bu yoğun talep Bitcoin işlemlerinin yapıldığı blockchain ağı üzerinde yoğunluk oluşmasına, bazı işlemlerin doğrulanabilmesi için saatlerce beklememize neden olmakta. Ayrıca transferlerden alınan işlem ücretlerinin gün geçtikçe artıyor olması da bir problem.

Lightning Network tüm bu sorunlara çözüm olabilecek bir teknoloji. Lightning kelime anlamı olarak şimşek şeklinde Türkçe’ye çevrilebilir. Lightning Network anlık işlem yapabilme kapasitesine sahip olduğundan Şimşek hızında ağ olarak da çevirebiliriz.

Küçük miktarlarda Bitcoin göndermek istediğimizde işlem ücreti göndereceğimiz tutarı dahi geçebilmekte. Lightning Network ile transfer yapıldığında ise hiçbir işlem ücreti söz konusu değil.

Avantajları Nelerdir?

Mevcut transferlerde araya miner dediğimiz madenciler giriyor ve doğrulama işlemlerini gerçekleştiriyorlar. Bu doğrulama işlemleri için madenciler çok büyük miktarlarda enerji sarf etmekte ve işlemler uzun sürmekte. Lightning Network ile birlikte iki kullanıcı, yani transferi gönderen ve alan direkt olarak birbirleri arasında bir kanal oluşturur ve işlem anlık olarak gerçekleştirilir. Bu sayede aradaki madenciler de elimine edilmiş olur.

Anlık ödeme gerektiren yerlerde örneğin bir mağazada ya da kafede alışveriş esnasında cihazlar arası anlık işlem yapmak lightning network ile mümkün hale gelecek.

Lightning Network’ün en önemli özelliklerinden biri de işlemlerin blok zinciri üzerine yazılma tarzı üzerinde yaptığı değişiklik. Lightning Network ile birlikte iki kişi kendi aralarında bir transfer yapmak istediklerinde bu iki kişi arasında sadece onların kullanabileceği bir kanal açılır. Bu kanalın ilk açıldığı an bunun bilgisi blok zinciri üzerine yazılır. Sonrasında bu ikili arasında yapılacak işlemler blok zinciri üzerine yazılmazlar. Bu yüzden işlemler çok hızlı, daha doğrusu anlık olarak gerçekleşir. Eğer bu iki kişi ileride bir gün, belki on yıllar sonra aralarındaki kanalı kapatmak isterse o zaman da daha bunun bilgisi blok zinciri üzerine yazılır.Yani blok zinciri sadece kanal açılışında ve kapanışında kullanılır.

Anlaşıldığı üzere Lightning Network hem blok zinciri üzerindeki yoğunluğu azaltmada faydalı bir teknoloji hem de yapılan transferlerin anlık ve ücretsiz olması dolayısıyla ileriki günlerde adından daha çok söz ettireceğe benziyor.

Lightning Network Nedir?

Yorumlar kapalı.