Piyasalar Çok Can Yakacak!

mmuratoglu
mmuratoglu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya piyasaları bu yılın sonu itibarıyla uzunca bir süreç için “ters mehter formasyonuna” girmek üzere… Bir ileri iki geri… Bir ileri iki geri…

İster kripto paralar olsun ister hisse senetleri… İster tahvil faizleri olsun ister deniz kabukları… Tamamını etkiler Amerika Merkez Bankası Kararları…

Piyasalar merak ettiği iki sorunun cevabını aldı. Amerika varlık alımını, diğer anlamda piyasaya para sürmeyi bırakacak mı? Faizleri artıracak mı?

Küresel piyasalarda aşağı gösteren kırmızı oklar bağıra bağıra geliyor ama para basma makineleri halen bastırıyor sesleri… Susmaya başlayacakları ilan edildi.

Parasal genişlemeyi azaltmaya ne zaman başlayacaklarını tam olarak söylemeseler de ne zaman bitireceklerinin tarihi tam olarak verildi. Gelecek yılın ilk yarısı sona erecek genişleme faslı…

Ya faiz artırımı? “Gelecek yıl siftah yaparız sonraki yıla kadar dükkânı kaparız” dediler… Beni ikna edemediler. Bir ile kalmaz o iş… İki faiz artırımı kesin gibi…

Peki, bu durumu piyasalar görmüyor mu? Herkes trenden son inen olma peşinde… Nitekim düşen borsalar, para kaybeden vatandaşlar Amerikan Hükümeti’nin de işine gelmez.

FED Faiz Kararını Açıkladı! İşte Altın ve Bitcoin Piyasaları

Siyaset ekonomiyi sarsacak

Nitekim Fed Başkanı Powell çıktı, piyasaların kaportasına iki kere vurup devam et dedi… Güne gelen teyze modunda konuştuğu için övdü mü sövdü mü pek anlaşılmadı.

Amerika’da Merkez Bankaları bağımsız ama… Siyaset illa bulaşır köşesine kenarına… Hazine Bakanı Janet Yellen, Fed Başkanı Powell’a; “Tertip, biz seni önümüzdeki Şubat ayında bir kez daha seçmeyi düşünüyoruz. Sen bizi gör, biz seni görelim…” dedi.

Mesajı alındı tabii… Nitekim faiz artırımları piyasaların tadını kaçırır, ekonomiyi durgunlaştırır. Siyaset de bunu asla istemez. Hiç sevmez.

Bakın bizim Merkez Bankası’na… Hiçbir işe yaramayacak 100 baz puanlık faiz indirimi yapıp piyasaları ateşe attı. Bilmiyorlar mıydı? Hata mı?

Herkes şahit… Bile bile, göz göre göre bu karar alındı. Neden? Siyasi baskı yüzünden…

Amerika’da da Merkez Bankası siyasetten etkilenmeye başladıysa neler olabileceğine dair en güzel örnek için bak bizim piyasaya… El alem ne olacağını kestirmeye çalışırken biz bizzat yaşadık yıllarca…

Ekonomistler: Altın Fiyatları İçin Bu Seviyeleri Bekleyin! Bu Tarihlere Dikkat

Para kaybetmemeye oyna!

Geçici yükseliş falan diyorlar ama Amerika’da enflasyonun yüzde 2’ye düşmesi çok zor. Bunu ben biliyorum onlar bilmiyorlar mı?

Müzik durana kadar herkes dans etme peşinde… Zira yılsonu yaklaştı. Hükümetin de desteğiyle fonlar biraz daha para kazanabilirlerse, yöneticilerinin yüklü ikramiye çekleri ceplerinde…

Yüksek enflasyon Amerika’nın işine geliyor. Nedeni basit. Dolar rezerv para… Amerika’nın dışarıda trilyonlarca doları var. Enflasyonu yüzde 3’e çaksalar, doların alım gücü azalınca her yıl dünyaya yüklü miktarda vergi kesmiş olacaklar.

Uluslararası Finans Enstitüsü’nün yayınladığı raporda, küresel borç 18 ayda 30 trilyon dolar arttı… Bu yılsonunda toplamda 290 trilyon dolar borç olacak dünyada… Faizler de yükselince nasıl ödenecek bu para?

Peki, böyle bir ortamda ne yapmalı? Disiplini elden bırakmamalı… Zamanlamayı iyi tutturmalı. Özellikle “satış stratejisini” iyi ayarlamalı. Her an müzik durabilir. 2022 kazanma yılı değil… Kaybetmeme yılı…

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Piyasalar Çok Can Yakacak!