Polkadot Fiyat Tahmini 2022: DOT Yatırıma Değer mi?

Hakan Karaca
Hakan Karaca 26 Eylül 2022
15 görüntülenme
Polkadot Fiyat Tahmini 2022: DOT Yatırıma Değer mi?

Polkadot (DOT) şu anda dünyanın en büyük 11 numaralı kripto para birimidir. Bununla birlikte Polkadot’un 7.19 milyar dolarlık piyasa değeri, onu büyük kripto para birimleri arasına sokuyor. Altcoin son zamanlarda bazı olumsuz gelişmeler yaşadı. Bu yüzden doğru bir DOT fiyat tahmini yapmak çok da kolay değil. Tahminde bulunabilmek için geliştiricilerin şuan neyin üzerine için çalıştığını bilmekte fayda var. Ancak o zaman yatırımcılar, yatırım kararlarını yönlendirebilecek bir DOT fiyat tahmini yapmaya başlayabilirler.

Polkadot yeni bir blockchain türü vaat ediyor

Web3 Vakfı, web3’ü destekleyecek altyapıyı oluşturmak için çalışan Ar-Ge ekiplerini finanse eden İsviçreli bir kuruluştur. Amiral gemisi projesi, 2017 yılında başlatılan Polkadot’tur. Kurucu ortaklarından biri olan Dr. Gavin Wood, Ethereum’un yaratılmasında da yer almıştır. Proje, parachain adı verilen özel alt zincirlerden yapılmış yeni bir blockchain ağı oluşturmayı amaçlamaktadır. Polkadot’un yaratıcıları, parachain’leri “eski ağların sınırlamalarını aşan gelişmiş, yeni nesil katman-1 blok zincirleri” olarak tanımlıyor. Uzmanlaşmış ve birbirine bağlı parachain’ler, çevrimiçi bağlantı kurma şeklimizi geliştiren bağımsız platformlar, topluluklar ve ekonomilerden oluşan çeşitli bir ekosistem oluşturuyor.”

polkadot

Polkadot’un birbirine bağlı parachain’lerinin tümü, Röle Zinciri adı verilen tek bir temel platforma bağlanır. Geliştiriciler, Polkadot’u dakikalar içinde uygulamaları veya hizmetleri için özel olarak oluşturulmuş bir blockchain için kullanabilirler. Özel yapım blokchain’leri – veya parachain – Relay Chain’e bağlandığında, geliştiriciler Polkadot ağındaki diğer tüm parachain’lerle güvenli bir şekilde iletişim kurabilir ve çalışabilirler. Polkadot, sadece token’lerin değil, her türlü varlık veya verinin çapraz blockchain transferini sağlar. Her zincir bağımsız olarak kendini yönetir, ancak aynı güvenlik protokollerini izler. Bu çerçeve, Polkadot’a ölçeklenebilirlik kazandırır, ücretlerini düşük tutar ve ağı enerji verimli hale getirir.

DOT üç temel amaca hizmet ediyor

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi, DOT, Polkadot’un yerel token’idir ve platformun temel işlevlerini kolaylaştırmak için kullanılır. Ayrıca üç temel amaca hizmet eder:

  • Ağ yönetişimi: DOT sahipleri, düzeltmeler ve yükseltmeler gibi istisnai olayları yönetmek, ağ ücretlerini belirlemek ve açık artırma dinamiklerini belirlemek, yeni zincirlerin zamanlaması dahil olmak üzere protokol üzerinde tam kontrole sahiptir. Geleneksel blockchain’lerde, bu tür bir yönetişim yalnızca madencilerin özel hakkıdır.
  • Staking: DOT, oyun teorisi staking katılımcılarını dürüst tutmak için izin veren mekanizmadır. İyi aktörler DOT alır ve kötü aktörler hisselerini kaybeder.
  • Bonding: DOT, yeni parachain’ler oluşturmak için token’leri bağlayan ve yararlı olmayan veya modası geçmiş parachain’leri kaldırmak için bağlı token’leri kaldıran bir proof-of-stake sistemini kolaylaştırır.
polkadot

Artık ne olduğunu bildiğinize göre, Polkadot fiyat tahminlerine bir göz atabilirsiniz

Polkadot fiyat tahminleri

Pek çok kripto para birimi gibi, DOT da Kasım 2021’de 54 doları aştığında zirveye ulaştı. Yine diğer birçok altcoin gibi, kısa bir süre sonra kripto kışına teslim oldu. Bugün ise fiyatı 7 doların bile altında kalıyor. Bu gidişat, DOT’un önümüzdeki üç yıl içindeki beklentileri adına iyi bir işaret değil. Ancak bu yörünge değişiyor olabilir. Daria Morgen, DOT’un Eylül ayında 6.62 dolardan işlem göreceğini öngördü. Bu tahmin şuan için gerçekleşmeye yakın görünüyor… Analist fikir birliği, DOT’u Aralık ayında yıl sonuna kadar 7,23 dolardan daha yükseğe koyuyor. Bu yüzde 19’luk bir yatırım getirisi anlamına geliyor. Yıl yıl tahminlere bakıldığında ise:

  • 2023- Changelly’nin 2023 için projeksiyonu, DOT’un çift haneli rakamlara ulaşacağını öngörüyor. Tahminler, yüzde 89’luk bir yatırım getirisi için yılda ortalama 10.14 dolardan işlem göreceği yönünde.
  • 2024- Projeksiyon, DOT’un yüzde 178’lik bir yatırım getirisi sunabileceği yönünde. Tahminlere göre DOT ortalama 15,11 dolardan işlem görecek.
  • 2025- Tahminler, DOT’un 2025 yılında ortalama 22.39 dolarlık bir fiyatla işlem göreceği yönünde.
polkadot

Changelly’nin uzun vadeli Polkadot fiyat tahmini, DOT’un 2029’da ortalama 103,73 dolardan işlem göreceği yönünde. Bununla birlikte, DOT bir yıldan daha kısa bir süre önce 54 doların üzerinde işlem görüyordu. Bu nedenle yedi yıl boyunca 100 dolar özellikle uzak bir projeksiyon değil.

Polkadot yatırım yapmaya değer mi?

Polkadot, web3 oluşturma yarışının galibi olarak ortaya çıkarsa, Trading Education, DOT’un 2030’da 515.80 dolara ulaşacağını tahmin ediyor. Bu, DOT’un mevcut yüksek seviyesinden yüzde 837.81’lik bir artış anlamına geliyor. Burada da, o kadar çok değişken ve o kadar çok bilinmeyen var ki, on yılın sonunda 500 dolara kadar rekabetle körüklenen mücadele, eğitimli bir tahminden biraz daha fazlası.

DOT’a yapılan bir yatırım, Polkadot ağına yapılan bir yatırımdır. Uzak fiyat tahminlerine güvenmek yerine, web3’ün yapı taşları olarak birbirine bağlı parachain kavramına olan inançlarını değerlendirerek daha iyi hizmet edilebilir. Önemli araştırmalar gerektiren karmaşık bir kavramdır, ancak anekdotsal olarak, Polkadot’un vaatlerinin en azından bir kısmının gerçekleşmekte olduğuna dair kanıtlar vardır.

Yeni staking protokolü ve geliştirici etkinliği iyimserliği artırıyor

En umut verici gelişmelerden biri, Polkadot’un DeFi alanındaki genişleyen rolüdür. 18 Eylül’de, Bifrost Finance adlı bir Polkadot parachain, DOT’a olan ilginin yenilenmesini sağlayan bazı rakamları tweetledi. Polkadot’un vDOT adı verilen yeni staking likidite protokolü, lansmandan sonraki ilk 30 saat içinde 121.551 token basmıştı. TVM – toplam para değeri – 840.000 dolarlık bir TVM ile, Bitfrost’un vDOT varlıklarındaki birleşik APR yüzde 60 arttı. Bifrost şüphesiz Polkadot’un altın çocuğudur, ancak zincir parachain ilerlemesini hızlandırmakta yalnız değildir. Aynı gün, Polkadot Insider, Polkadot geliştiricilerinin rekabeti kesinlikle ezdiğini söyledi. Aynı zamanda o haftanın blockchain geliştirme faaliyetleri listelerinde zirveye çıktığını tweetledi.

Polkadot geliştiricileri, 2 numaralı Ethereum için 177.07 ve 3 numaralı Solana için 99.07 ile karşılaştırıldığında 2.658.57 puan almıştı. Polkadot’un arkasında Algorand, Bitcoin, Near, Avalanche, Tron, Fantom ve BNB vardı. Kripto para yazarı Suzuki Shillsalot, bu gelişmelerin yakında DOT’u tekrar çift haneli rakamlara iteceğini öngörüyor.

Polkadot’un karşı karşıya olduğu sert rüzgarlar görmezden gelinmemeli

Polkadot’un son ağ başarıları etkileyici, ancak DOT’a yatırım yaparken gözardı edilmemesi gereken noktalar var.. Kripto kışı herkes için acımasız oldu. Ancak DOT devam eden ayı piyasası sırasında özellikle savunmasız olduğunu kanıtladı. Örneğin, 22 Eylül’de DOT, 6,25 dolara düştüğünde, kripto yazarı Kanav Jain’in “3. çeyreğin çoğunda piyasanın sıcaklığını hisseden yatırımcılar için büyük bir kırmızı alarm” dediği yüzde 12,5’lik büyük bir haftalık kayıp verdi.

Polkadot, kripto para öncüleri tarafından başlatılan heyecan verici ve iyi finanse edilen bir projedir. Bu ve yerel tokeni DOT, web3 vaadini gerçeğe dönüştürme potansiyeline sahiptir. Ama yalnız değil. DOT’a yatırım yapmadan önce, Polkadot projesi hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenmelisiniz. Bununla birlikte, kilit rakiplerini de araştırmalısınız.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Dolar 20 Yılın En Yüksek Seviyelerinde! Bu Bitcoin İçin Ne Demek?
Dolar 20 Yılın En Yüksek Seviyelerinde! Bu Bitcoin İçin Ne Demek? Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi, kripto piyasası, doların artan gücü nedeniyle, Haziran ayındaki düşük seviyelerin üzerinde kalmak için mücadele ediyor. Dolar endeksi (DXY), doların diğer para birimleri sepetine karşı fiyatını ölçen bir finansal araçtır. DXY Cuma günü...
Hakan Karaca 26 Eylül 2022