SEC, Milyarder Destekli Bitcoin Borsası Hakkında Uyardı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Filipin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), vatandaşları Bitcoin borsası Gemini tarafından sunulan türev alım satım hizmetlerini değerlendirirken dikkatli olmaya çağıran uyarıcı bir tavsiye yayınladı.  Uluslararası medyada yer alan haberlere göre, Gemini’nin türev işlemleri, menkul kıymetler kategorisine girebilir. Yani bu işlemler, SEC’e kayıt gerektirebilir.  Filipin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) yakın zamanda yaptığı bir duyuruda, vatandaşları kripto para borsası Gemini tarafından sunulan türev alım satım hizmetlerini kullanmaktan kaçınmaya çağırdı. Bu uyarıcı tavsiyenin kesin nedenleri yanlış bir dosya bağlantısı nedeniyle doğrulanmamış olsa da, uluslararası medyadan gelen raporlar Gemini’nin türev işlemlerinin menkul kıymetler alanına girdiğini ve SEC’e kayıt yaptırmayı gerektirdiğini gösteriyor.

Bitcoin borsası, Filipinler düzenleyicisinin odağında

SEC, Gemini tarafından geçtiğimiz ayın 21’inde tanıtılan Gemini Foundation platformunu aktif olarak düzenliyor. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Gemini, milyarder iki ismin bir projesi. Zaten varlıklı ailelerden gelen ve BTC yatırımlarıyla milyarder olan ikizler Tyler ve Cameron Winklevoss’un kurduğu bir kripto borsası. ABD dışındaki yatırımcılara hitap etmek üzere geliştirilen Gemini Foundation ise biraz daha farklı. Bu şirket, kripto para türevleri ticaret platformunun küresel bir versiyonudur. Aralarında Japonya, Çin ve Avrupa’nın da bulunduğu bazı ülkelerin bu hizmete erişimi bulunmamakta. Ancak, Filipinler hizmet için hedeflenen ülkeler arasında yer alıyor.

Bomba İddia: Bu Bitcoin Borsasına Soruşturma Açıldı!

Bloomberg’e göre, Gemini düzenlemeleri ihlal ettiği için yargılanırsa, 21 yıla kadar hapis cezası söz konusu. Bunun dışında, yaklaşık 90.000 dolar tutarında para cezası gibi cezalara işaret etmekte. Gemini Vakfı bu ay faaliyetlerine başladı. Ancak buna karşılık Filipin SEC bireylere platforma yatırım yapmamalarını şiddetle tavsiye etti. Hatta mevcut yatırımcıları faaliyetlerini durdurmaya çağırdı. ABD’de kriptoları çevreleyen yerel düzenlemelere ilişkin belirli ayrıntıların belirsizliğini koruması da işin cabası. Bu nedenle ABD, merkezli kripto para birimi borsalarını açık deniz pazarlarını keşfetmeye teşvik ediyordu. Gemini Vakfı’nın tanıtımı da bu eğilimle uyumlu oldu.

Platform, kalıcı vadeli işlem sözleşmeleri sunmakta

Gemini Vakfı’nın resmi web sitesine göre, platform şu anda kalıcı vadeli işlem ticareti sunmakta. Yakın gelecekte düzenli vadeli işlem ve opsiyon ticareti hizmetlerini sunmayı planlıyor. Duyuru Nisan ayında yapıldığında, platformun başlangıçta Bitcoin (BTC) fiziksel ticareti ve maksimum 100 kat kaldıraçla kalıcı vadeli işlem ticareti sağlayacağı ortaya çıktı. Daha sonra Ethereum (ETH) alım satım seçeneklerinin de eklenmesi beklenmekteydi.

3 Efsane Analistten PEPE, LINK, BTC, AVAX, LDO, LTC Tahmini!

Filipin SEC’in Gemini’nin türev ticaret hizmetlerini kullanmaya karşı uyarısı, yatırımcılara dikkatli olmaları ve düzenleyici kurallara uymaları için bir hatırlatma görevi görüyor. Gemini’nin SEC’in uyum çağrısına nasıl yanıt vereceğini zaman gösterecek. Ayrıca platformun Filipinler’deki hedef kitlesine hizmet vermeye devam etmek için gerekli ayarlamaları yapıp yapmayacağını göreceğiz. Gemini için potansiyel düzenleyici sonuçlar, para ve hapis cezası dahil olmak üzere ciddi olabilir. SEC’in uyarısı mevzuata uyumun önemini vurgulamakta ve Gemini’nin Filipinler’deki faaliyetlerinin geleceğine ilişkin soruları gündeme getirmektedir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

SEC, Milyarder Destekli Bitcoin Borsası Hakkında Uyardı!