Weiss Ratings’ten Bitcoin ve Bitcoin Cash Yorumu

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin Harika Olduğu Kadar Kusurlu Da

Kripto paraların çatallanması ile blockchainler çeşitli yönlere evriliyorlar. Bu evrilmeler en çok da Bitcoin ile gündeme geliyor. Bitcoin Cash, Bitcoin’den çatallaşan ilk kripto para olarak öne çıkarken onu sırasıyla Bitcoin Gold, Bitcoin Diamond gibi ayrılıklar takip ettiler. Bu kripto paraların temeldeki çıkış amacı ise Bitcoin’in eksiklerini kapatacak gelişmelere gitmek.

Ne var ki, Weiss Ratings’in kripto para derecelendirme kurumu Bitcoin’in kusurlarının bu çatallanan kriptolarda halen geçerli olduğunu öne sürüyor. Bu kuruma göre Bitcoin Cash de, Bitcoin Gold da, Bitcoin Private da, Bitcoin Diamond da çeşitli sebeplerden ötürlü kusursuz değiller, hepsinin ayrı zayıf yanları var.

Buna ek olarak Weiss, Bitcoin’in de muhteşem olmadığını düşünüyor. Bitcoin’in geliştirmeler sırasında yaşadığı sorunlar, işlemlerin yavaşlığı ve yoğun talep olduğunda yükselen işlem ücretleri Bitcoin’in zayıflıkları arasında öne çıkanlar. Bitcoin’in klonları ise Bitcoin’in bütün sorunları ile benzer sorunlara sahipler.

Bitcoin Artık Global Bir Marka

 Weiss’ten Bitcoin’in pozitif yanları ile ilgili ise bu yorum geliyor;

 

“Bitcoin’in en önemli avantajını açıklıyoruz; bütün zayıf yanlarına rağmen Bitcoin diğer kripto paraların sahip olmadığı büyük bir güce sahip, global marka bilinirliği. Dünyadaki neredeyse herkes artık Bitcoin’i biliyor ve ona olumlu yaklaşıyor.”

Bitcoin’in klonlarının yaratılma amacı da tamamen bu; Bitcoin’in marka adını kullanarak kendi marka değerini büyütmek. Bu kripto paralar Bitcoin’in kusurlarını çözmeye çalışsalar da, hala onun sorunlarını içeriyorlar.

“Yavaş işlemler, düşük ölçeklenebilirlik, enerji verimsizliği, gizlilik yetersizliği, Bitcoin’in klonlarının sorunlarından bazıları. Bitcoin Cash, Bitcoin’e göre 8 kat daha hızlı ve daha merkezsiz bir madencilik yapısına sahip, sadece 2 sorunu çözmek ise diğer sorunların çözüldüğü anlamına gelmiyor. Buna ek olarak, Bitcoin Cash, sıkıntılı modeli kendi bloklarına da uyguluyor ve ileride başarılı olma ihtimalini de azaltıyor.

Konuyla ilgili yorum yapan kripto para tutkunu Eric Stone da şu sözleri ekliyor;

“Bu değerlendirmeler eğer doğru ise Bitcoin’in çatallanmasının arkasında yatan bütün nedenler işe yaramaz nedenlere dönüşüyor.”

AmbCrypto

Weiss Ratings’ten Bitcoin ve Bitcoin Cash Yorumu