Reklamı kapat

Weiss Ratings’ten Bitcoin ve Bitcoin Cash Yorumu

mcgregor
mcgregor 25 Nisan 2018
0 görüntülenme

Bitcoin Harika Olduğu Kadar Kusurlu Da

Kripto paraların çatallanması ile blockchainler çeşitli yönlere evriliyorlar. Bu evrilmeler en çok da Bitcoin ile gündeme geliyor. Bitcoin Cash, Bitcoin’den çatallaşan ilk kripto para olarak öne çıkarken onu sırasıyla Bitcoin Gold, Bitcoin Diamond gibi ayrılıklar takip ettiler. Bu kripto paraların temeldeki çıkış amacı ise Bitcoin’in eksiklerini kapatacak gelişmelere gitmek.

Ne var ki, Weiss Ratings’in kripto para derecelendirme kurumu Bitcoin’in kusurlarının bu çatallanan kriptolarda halen geçerli olduğunu öne sürüyor. Bu kuruma göre Bitcoin Cash de, Bitcoin Gold da, Bitcoin Private da, Bitcoin Diamond da çeşitli sebeplerden ötürlü kusursuz değiller, hepsinin ayrı zayıf yanları var.

Buna ek olarak Weiss, Bitcoin’in de muhteşem olmadığını düşünüyor. Bitcoin’in geliştirmeler sırasında yaşadığı sorunlar, işlemlerin yavaşlığı ve yoğun talep olduğunda yükselen işlem ücretleri Bitcoin’in zayıflıkları arasında öne çıkanlar. Bitcoin’in klonları ise Bitcoin’in bütün sorunları ile benzer sorunlara sahipler.

Bitcoin Artık Global Bir Marka

 Weiss’ten Bitcoin’in pozitif yanları ile ilgili ise bu yorum geliyor;

 

“Bitcoin’in en önemli avantajını açıklıyoruz; bütün zayıf yanlarına rağmen Bitcoin diğer kripto paraların sahip olmadığı büyük bir güce sahip, global marka bilinirliği. Dünyadaki neredeyse herkes artık Bitcoin’i biliyor ve ona olumlu yaklaşıyor.”

Bitcoin’in klonlarının yaratılma amacı da tamamen bu; Bitcoin’in marka adını kullanarak kendi marka değerini büyütmek. Bu kripto paralar Bitcoin’in kusurlarını çözmeye çalışsalar da, hala onun sorunlarını içeriyorlar.

“Yavaş işlemler, düşük ölçeklenebilirlik, enerji verimsizliği, gizlilik yetersizliği, Bitcoin’in klonlarının sorunlarından bazıları. Bitcoin Cash, Bitcoin’e göre 8 kat daha hızlı ve daha merkezsiz bir madencilik yapısına sahip, sadece 2 sorunu çözmek ise diğer sorunların çözüldüğü anlamına gelmiyor. Buna ek olarak, Bitcoin Cash, sıkıntılı modeli kendi bloklarına da uyguluyor ve ileride başarılı olma ihtimalini de azaltıyor.

Konuyla ilgili yorum yapan kripto para tutkunu Eric Stone da şu sözleri ekliyor;

“Bu değerlendirmeler eğer doğru ise Bitcoin’in çatallanmasının arkasında yatan bütün nedenler işe yaramaz nedenlere dönüşüyor.”

AmbCrypto

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Dünyanın En Eski Bitcoin Borsası FIFA’nın Geliştiricisine Satılıyor Güney Koreli oyun şirketi, dünyanın en eski Bitcoin borsası Bitstamp’i alma yolunda. Aylar süren dedikodular sonunda biraz daha netleşti. Lüksemburg merkezli kripto para borsası Bitstamp, Business Insider’da raporlandığı üzere video oyunu geliştiricisi Nexon’a satılıyor. Bitcoin borsasının Nexon’a...
Serkan Eser 25 Nisan 2018