İşte 18 Dev İsmin Şaşırtan Bitcoin Yorumları

bit 1
bit 1
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Jamie Dimon, rekor seviyeye geri dönerken Bitcoin “aldatmacasını” satın almayan finans liderlerinden sadece biri. Kriptokoin.com olarak 18 dev ismin Bitcoin yorumları üzerine eğiliyoruz.

Bitcoin yorumları

JPMorgan patronu Jamie Dimon, Bitcoin’e karşı şüpheciliği ile tanınır. Bu, özellikle Bitcoin ve Ethereum’da kripto para birimlerinin yoğun kurumsal olarak benimsenmesine rağmen böyledir. Jerome Powell, Michael Burry ve Jack Ma, onunla aynı fikirde olabilecek finansal liderler arasında. Gittikçe daha fazla Wall Street firması ve bireysel yatırımcısı Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini benimserken, JPMorgan patronu Jamie Dimon kripto çılgınlığına uymuyor. Son zamanlarda dijital varlığı “değersiz” olarak eleştirdi ve arzının aslında 21 milyon ile sınırlandırılıp sınırlandırılamayacağını sorguladı. Daha önce, Bitcoin fiyatı on kat artsa bile umursamayacağını söylemişti.

Bitcoin, 16 Ekim’e kadar olan haftada 60.000 dolar civarında işlem gördü ve 64,863 dolarlık rekor seviyesine yaklaştı ve bu yıl şimdiye kadar %100’den fazla arttı. Bu arada, uzun vadeli yatırımcılar Bitcoin ve Ethereum almaya devam ettikçe, dijital varlıkların kurumsal olarak benimsenmesi güçlendi. Elon Musk, Mark Cuban ve Mike Novogratz gibi birçok etkili teknoloji milyarderi, potansiyelleri nedeniyle kripto para birimlerine övgüler yağdırdı. Finans dünyasında ise durum farklı ve dijital varlıklar hakkında söyleyecek iyi bir söz bulamayan birkaç lider var. İşte aynı zamanda büyük Bitcoin şüphecileri olan 18 büyük finansal oyuncu ve onların Bitcoin yorumları.

Jerome Powell: “Son derece değişkenler – Bitcoin’e bakın – ve bu nedenle bir değer deposu olarak gerçekten kullanışlı değiller ve hiçbir şey tarafından desteklenmiyorlar. Bu, aslında dolardan ziyade altının yerini alan spekülatif bir varlık.”

Michael Burry: “BTC, savunucularının çoğu, tarihin bu noktasında neden alakalı olduğuna dair argümanlarında haklı olmasına rağmen, fırsattan daha fazla risk oluşturan spekülatif bir balon.”

Janet Yellen: “Bitcoin’in bir işlem mekanizması olarak yaygın olarak kullanıldığını düşünmüyorum. İşlemleri yürütmek için son derece verimsiz bir yol ve bu işlemlerin işlenmesinde tüketilen enerji miktarı şaşırtıcı.”

Warren Buffet: “Kripto para birimlerinin temelde hiçbir değeri yok ve hiçbir şey üretmiyorlar. Yeniden üretmiyorlar, size bir çek gönderemiyorlar, hiçbir şey yapamıyorlar. Ve umduğunuz şey, bir başkasının gelip daha sonra onlar için size daha fazla para ödemesidir, ancak o zaman o kişinin sorunu var. Değer açısından: sıfır.”

Neel Kaşkari: “Yaklaşık beş ya da altı yıl önce kripto veya Bitcoin konusunda daha iyimserdim. Şimdiye kadar gördüğüm şey %99 dolandırıcılık, hype, gürültü ve kafa karışıklığı.”

Dikkat çeken başka bir isim Bill Gates

Bill Gates: “Bence, harcayacak fazla parası olmayan insanların bu manyaklara kapıldığını düşünüyorum, bu yüzden Bitcoin konusunda iyimser değilim ve genel düşüncem, eğer Elon’dan daha az paranız varsa, muhtemelen dikkatli olmalısınız. “

Christine Lagarde: “Bitcoin, bazı komik işler ve bazı ilginç ve tamamen kınanması gereken kara para aklama faaliyetleri yürüten son derece spekülatif bir varlıktır.”

Charlie Münger: “Kaçıranlar ve şantajcılar için bu kadar yararlı bir para birimini hoş karşılamam ve yoktan yeni bir finansal ürün icat eden birine fazladan birkaç milyar ve milyarlarca doları kürekle harcamaktan hoşlanmam.”

Peter Thiel: “Kripto yanlısı, Bitcoin yanlısı maksimalist bir insan olmama rağmen, bu noktada Bitcoin’in de kısmen ABD‘ye karşı bir Çin mali silahı olarak düşünülmesi gerekip gerekmediğini merak ediyorum. İtibari parayı tehdit ediyor, ancak özellikle ABD dolarını tehdit ediyor ve Çin onu zayıflatmak için bir şeyler yapmak istiyor.

Ken Griffin’de Bitcoin yorumu

Ken Griffin: “Kriptoya giden tüm bu tutkunun ve enerjinin ABD’yi daha güçlü hale getirmeye yönelik olmasını diliyorum. Bu, dolara için yapmadığımız cihatçı bir çağrı. Bu ne çılgın bir kavram, bir ülke olarak bu kadar çok parlak, genç ve yetenekli insanı rezerv para birimimizin yerine geçecek bir para bulmak için kucaklamamız.”

Gita Gopinath: “Bitcoin, para rolüne hiç hizmet etmeyen bir kripto para birimi örneğidir. Çok spekülatif bir yatırım sınıfıdır. Paranın yerine geçme açısından, yaklaştığını düşünmüyorum.”

Nassim Nicholas Taleb: “Bitcoin’in bir para birimi olma konusundaki toplam başarısızlığı, para birimi değerinin enflasyonu tarafından maskelendi ve çok sayıda insanın söylemlere faydasından çok daha önce girmesi için (kağıt) karlar yarattı.”

Paul Krugman: “Uygun bir değişim aracı değil; istikrarlı bir değer deposu değil; kesinlikle bir hesap birimi değil. Değeri, bu günlerden birinde veya belki de bu yüzyıllardan birinde gelecek olan fiat paranın kaçınılmaz çöküşünden kendinizi korumanın teknolojik olarak sofistike bir yolu olduğu algısına dayanıyor.”

Jeremy Grantham: “Açık bir temel değere sahip olmaması ve büyük ölçüde düzenlenmemiş pazarlara sahip olması, büyüklük sanrılarına elverişli bir hikaye ile birleştiğinde, bunu tarih kitaplarında bulabileceğimiz her şeyden daha fazla bir balonun özü haline getiriyor.”

 Larry Fink: “Muhtemelen daha çok Jamie Dimon kampındayım.” Dimon’un Bitcoin’i “değersiz” olarak adlandırmasına atıfta bulunarak.

Nuriel Roubini: “Temelde Bitcoin bir para birimi değil. Bir hesap birimi değil, ölçeklenebilir bir ödeme aracı değil ve istikrarlı bir değer deposu değil. Onlara kripto para demek yanlış bir isim, onlar varlık bile değiller.”

Jack Ma: “Blockchain teknolojisi dünyamızı insanların hayal ettiğinden daha fazla değiştirebilir. Ancak Bitcoin bir balon olabilir.”

Andrew Bailey: “Varlık değerinin oynaklığı göz önüne alındığında ve onları destekleyen gerçek bir varlığın olmadığı gerçeği göz önüne alındığında… Korkarım onları satın almak istiyorsanız, o zaman lütfen kaybedebileceğinizi anlayın – tüm varlıklarınızı kaybedebilirsiniz.”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

İşte 18 Dev İsmin Şaşırtan Bitcoin Yorumları