Önümüzdeki Hafta Kritik: 4 Altın Analisti Beklentilerini Açıkladı!

Önümüzdeki Hafta Kritik: 4 Altın Analisti Beklentilerini Açıkladı!
Önümüzdeki Hafta Kritik: 4 Altın Analisti Beklentilerini Açıkladı!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Federal Reserve, yazdan önce faiz oranlarını düşürmeye hazır olmayacağı sinyalini verdi. Bu gelişme, beklendiğinden altın yatırımcıları önümüzdeki hafta daha yüksek dalgalanma görebilir.

Altın yatırımcılarının kar almaya devam etmesi mümkün!

Aynı zamanda analistler, yaz aylarında faiz indiriminin masadan kalkmasıyla birlikte, merkez bankasının Kasım ayındaki 2024 ABD seçimlerinden önce gevşeme döngüsüne başlamasının pek olası olmadığını söylüyor. İlk bakışta merkez bankasının tutumu altın için olumsuz olacaktır. Zira yatırımcılar, altın 2.400 doların üzerinde rekor seviyelerde tutunamadıktan sonra kar almaya devam ediyor.

Ancak bazı analistler, keskin düşüşe rağmen birçok yatırımcının hala sağlam kazançlar elde ettiğini söylüyor. Analistler ayrıca son ekonomik verilerin, enflasyonun inatçı bir şekilde yüksek kalması ve büyümenin yavaşlaması nedeniyle merkez bankasını zor durumda bıraktığını belirtiyor. Bunun da altına bir miktar destek sağladığını kaydediyorlar.

Altın Yol Ayrımında: Göstergeler Nereye İşaret Ediyor?

Phillip Streible altın üzerinde yükselişini sürdürüyor, çünkü..

Bu arada ABD ekonomisi muhtemelen stagflasyon dönemine giriyor. Bu yüzden Blue Line Futures Piyasa Stratejisi Başkanı Phillip Streible, altın üzerinde yükselişini sürdürdüğünü söylüyor. Bununla birlikte, yatırımcıların önümüzdeki haftanın verilerine çok dikkat etmeleri gerektiğini de sözlerine ekliyor. Streible, zayıf istihdam artışı ve yüksek ücretler gösteren hayal kırıklığı yaratan bir tarım dışı istihdam raporunun daha da net bir stagflasyon tablosu çizeceğini belirtiyor. Bunun da altın fiyatlarını mevcut konsolidasyonundan çıkarmasının mümkün olduğunu ifade ediyor.

Altını destekleyen başka faktörler de var!

ABD ekonomik verileri ve faiz oranları muhtemelen altın piyasasında kısa vadeli bir dalgalanma yaratacak. Bununla birlikte, analistler bunun değerli metal için ikincil bir faktör olmaya devam ettiğini belirtiyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, hafta başında yaklaşık son iki yılın en kötü günlük düşüşünü gördü. Buna rağmen, altının tüm zamanların en yüksek seviyelerinden düzeltmesi nispeten sığ oldu. Analistler ayrıca ABD hükumetinin artan borcu ve açığı gibi altını destekleyen başka faktörler olduğunu da belirtiyor.

Saxo Bank Emtia Stratejisi Başkanı Ole Hansen, şu ana kadar altındaki fiyat hareketini sağlıklı bir düzeltme olarak tanımlıyor. Bir sonraki ana destek seviyesini 2.255 dolar civarında gördüğünü de sözlerine ekliyor. Analist, “Bu seviyenin üzerinde tutunmak, piyasaya geri çekilmenin güçlü bir yükseliş trendi içinde zayıf bir düzeltmeden başka bir şey olmadığına dair bir sinyal gönderecektir” diyor.

Ünlü Emtia Yatırımcısı Altın İçin Konuştu: Kemerlerinizi Bağlayın!

Robert Minter: 2.400 dolar parlak metal için en yüksek seviye değil!

abrdn Yatırım Stratejisi Direktörü Robert Minter, kurumların ABD hükümetinin artan borcu konusunda endişeleri arttıkça altın fiyatlarının iyi desteklenmeye devam etmesini bekliyor. Minter, bu ortamda merkez bankalarının ABD dolarına bakışlarını değiştirmeyeceğini sözlerine ekliyor. Bu bağlamda analist, şu açıklamayı yapıyor:

Bir noktada, tahvil piyasası kanunsuzları geri dönecek, çünkü hükümet harcamaları kontrolden çıktı. ABD devlet borcunun faiz gideri, ABD savunma harcamalarından daha fazla. ABD Hazine tahvili tutmanın bir alternatifi var, o da altın tutmak. Genel yatırımcılar henüz bunu görmüyor ama bir noktada görecekler. 2.400 dolar altın için kesinlikle en yüksek seviye değil.

Önümüzdeki hafta altın için önemli bir test olacak!”

Forex.com Kıdemli Piyasa Stratejisti James Stanley, Fed’in kısıtlayıcı para politikalarını yaz boyunca sürdürmesi bekliyor. Bununla birlikte, şahin tonlarını yumuşatacağını söylüyor. Stanley, “Temel arka plan Fed’in faiz oranlarını yükseltmek istememesidir; bu yıl faiz indirimleri için kapıyı açık bırakmaya devam edecekler ve bu da altın fiyatlarını destekleyecektir” diyor.

Ancak Stanley, altının temel görünümüyle daha az ilgilendiğini belirtiyor. Ayrıca, daha çok kısa vadeli teknik fiyat hareketiyle ilgilendiğini kaydediyor. Fiyatın ayı 2.300 doların altında kapatması halinde önümüzdeki haftanın altın için önemli bir test olacağını söylüyor. Analist, bu seviyenin önemli bir pivot noktası haline geldiğini ifade ediyor. Bu bağlamda analist, “Altın aylık grafikte aşırı alımlı görünüyor. Hafta ortasında 2.300 doların altında bir kapanış yukarı yönde oldukça büyük bir gölge yaratacaktır. Ayrıca, bazı boğalara sorun çıkarması mümkün” diyor.

Önümüzdeki hafta izlenecek ekonomik veriler:

  • Salı: ABD Tüketici Güveni
  • Çarşamba: ADP tarım dışı istihdam. ISM imalat PMI. JOLTS iş ilanları. Federal Rezerv para politikası kararı.
  • Perşembe: Haftalık işsizlik başvuruları.
  • Cuma: Tarım dışı istihdam. ISM Hizmetler PMI.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Önümüzdeki Hafta Kritik: 4 Altın Analisti Beklentilerini Açıkladı!