4 Uzmandan Altın Yorumları: Nelere Hazır Olmalısınız?

5f7495360ab50d00184ad3ec scaled
5f7495360ab50d00184ad3ec scaled
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın, günlük ortalama 183 milyar dolarlık işlem hacmiyle dünyanın en büyük finansal varlıklarından biridir ve değeri son yıllarda patlayıcı bir büyüme göstermiştir. 2000 yılının başında altın, enflasyona göre ayarlandığında ons başına sadece 460 dolardan fiyatlanıyordu. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Ağustos 2021’e kadar, bu sayı ons başına kabaca 1.815 dolara yükseldi.

“Altın, uzun vadede yatırım yapılması zor bir varlık”

Ancak tüm yatırımcılar altına aşık değil. Warren Buffett, şüphelerini defalarca dile getirerek, onu “faydasız” bir varlık olarak nitelendirdi. Odyssey Capital Advisors baş yatırım sorumlusu Jason Snipe, “Hiçbir şey üretmiyor ve bu nedenle uzun vadeli bir bakış açısıyla yatırım yapılması zor bir varlık. Belki küçük bir miktara sahip olmak ihtiyatlı bir portföy yönetimidir, ancak uzun vadeli getiri arıyorsanız, yoğun bir şekilde yatırım yapmış olmak isteyeceğiniz bir varlık değildir,” dedi.

"Büyük Fırtına Yaklaşıyor" 4 Analist, Altın Fiyatları Beklentilerini Verdi!

2011’den bu yana S&P 500, yıllık bazda %16’dan fazla getiri sağladı. 10 yıllık Hazine notunun yıllık getirisi, o zaman diliminde %2’nin biraz üzerindeydi. Bu arada altın, son 10 yılda biraz düştü. Snipe, “Önce, altın gibi emtialardan güçlü performans, güçlü getiri veya getiri görürsünüz. Genel olarak, farklı bir döngüye girerken altın, normalleştirilmiş bir ortama geçtiğimiz kadar iyi bir performans göstermiyor” dedi.

Standard Chartered analisti: Enflasyona karşı stratejik bir koruma olabilir

Altının piyasa volatilitesine karşı etkili bir korunma olup olmadığı da uzmanlar arasında geniş çapta tartışılıyor. Standard Chartered Bank’ın değerli metaller araştırma direktörü Suki Cooper’a göre, “Altın, enflasyona karşı mükemmel bir koruma sağlamayabilir, ancak enflasyona karşı stratejik bir koruma olabilir” dedi.

Ünlü Ekonomist Açıkladı: Altın’a Girilir Mi? Yükseliş Ne Zaman?

Cooper, “Çeşitli araştırmalar, altının enflasyon yükselmeden önce 12 ila 18 ay tutulması ve daha sonra enflasyon yükselirken 12 ila 18 ay daha tutulması halinde, bunun iyi bir enflasyondan korunma varlığı olabileceğini gösterdi. Ancak kısa bir süreliğine, diyelim ki bir aylığına satın alındıysa, etkili bir enflasyon riskinden korunma olmadığı görülebilir,” dedi.

Çin’in Evergrande krizinin rolü

Analist Peter Fertig’e göre, Evergrande’nin olası bir çöküşüne ilişkin Çin’in yerel yetkililere yaptığı uyarı “riskin devamına yönelik hatırlatıcı” olarak hizmet ediyor, bu sırada altın da zayıf dolardan destek alıyor. Ancak Fertig, birkaç merkez bankasından faiz artırımı beklentilerinin “altın için olumsuz bir karışım” olduğunu da sözlerine ekledi. FXTM analisti Lukman Otunuga ise belirsizliğin güvenli varlıklara kaçışını hızlandırabilirken, yatırımcıların altın pahasına dolara yönelebileceğini söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

4 Uzmandan Altın Yorumları: Nelere Hazır Olmalısınız?