Altın Yatırımcılarının Gözü Fed’de: Daha Fazla Yükselecek mi?

Altın Yatırımcılarının Gözü Fed'de: Daha Fazla Yükselecek mi?
Altın Yatırımcılarının Gözü Fed'de: Daha Fazla Yükselecek mi?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın fiyatları hafifçe düştü, ancak bir ayın en yüksek seviyesine yakın seyretti. Düşük ABD TÜFE verisi Fed’in Eylül ayında faiz indirimine gideceği spekülasyonlarına yol açtı. Analistler Federal Reserve’in yakın zamanda faiz indirimine gitme olasılığını tartışıyor.

Altın fiyatları bir ayın en yüksek seviyesine yakın seyrediyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere ABD TÜFE verisi beklentilerin altında geldi. Bunun ardından altın fiyatları yükselişe geçti. Parlak metal Perşembe günü erken saatlerde kazançlarının bir kısmını geri verdi. Ancak, bir ayın en yüksek seviyesine yakın seyretmeye devam ediyor. Bu eğilim, beklenenden daha zayıf gelen ABD tüketici enflasyonu verilerinin etkisiyle Hazine getirilerinin düşeceği ve ABD Dolarının zayıflayacağı beklentilerinden kaynaklanıyor.

Çarşamba günü ABD TÜFE Nisan ayında beklenenden daha az bir artış gösterdi. Bu da Federal Reserve’in olası faiz indirimi beklentilerini destekledi. TÜFE, Mart ve Şubat aylarındaki %0,4’lük artışın ardından geçen ay %0,3 arttı. Böylece, enflasyonda soğuma eğilimine işaret etti. Ekonomistler aylık %0,4’lük bir artış bekliyorlardı. Bu veri, doların başlıca para birimlerinden oluşan bir sepet karşısında %0,6 düşmesine yol açtı. Dolayısıyla bu da altının yabancı yatırımcılar için cazibesini artırdı. Ayrıca, gösterge 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisi son bir ayın en düşük seviyesine geriledi.

Kritik Veriler Bekleniyor: Altın Fiyatları Nasıl Tepki Verecek?

Piyasa beklentileri ve analistlerin perspektifleri

CME FedWatch Tool’a göre, yatırımcılar şu anda Eylül ayında ABD’nin faiz indirimine gitme ihtimalini %74 olarak fiyatlıyor. Düşük faiz oranları genellikle altın gibi getirisi olmayan varlıkları elde tutmanın fırsat maliyetini azaltır. Ancak analistler potansiyel faiz indirimlerinin zamanlaması konusunda temkinli davranıyor. Blue Line Futures’ın baş piyasa stratejisti Phillip Streible, enflasyon verilerinin Fed’in yakında bir faiz indirimini değerlendirebileceğini gösterdiğini belirtiyor.

Piyasanın iyimser tepkisine rağmen bazı analistler Fed’in yakın zamanda faiz indirimine gideceği konusunda şüphelerini koruyor. PIMCO’dan Jerome Schneider, düşük enflasyonun bir miktar rahatlama sağlasa da Fed’in uzun vadeli yörüngesinin belirsizliğini koruduğunu söylüyor. Schneider, Fed’in %2’lik hedefine yaklaşması için düşük enflasyon oranlarının devam etmesinin gerekli olduğunu vurguluyor. Aynı zamanda, Antipodes Partners’dan Jacob Mitchell, %0,4’lük artış beklentilerine karşın yatay seyreden zayıf perakende satış verilerinin tüketici harcamalarının ivme kaybettiğine işaret ettiğini vurguluyor. Bu durum Fed’in faiz oranlarını yönetme görevini kolaylaştıracaktır.

Altın fiyatları tahmini: İhtiyatlı boğa!

Piyasa analisti James Hyerczyk, altının kısa vadeli görünümünü ve teknik resmini değerlendiriyor. Mevcut piyasa koşullarını dikkate aldığımızda, altın psikolojik 2.400 dolar seviyesinde dirençle karşılaşacak. Düşen enflasyon ve potansiyel faiz indirimleri altın için destekleyici bir ortam yaratıyor. Ancak, dolar veya Hazine getirilerindeki herhangi bir toparlanmanın zorluk yaratması mümkün. Genel olarak, altın için kısa vadeli görünüm, daha fazla ekonomik veriye ve Fed eylemlerine bağlı olarak ihtiyatlı bir boğa olmaya devam ediyor.

Altın
Altın fiyatı günlük grafik

Altın, daha önceki kazançlarını geri verdikten sonra Perşembe günü düşüşe geçti. Satıcılar devreye girdi ve piyasa minör yüksek 2.417,92 dolar ve 2.431,59 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine yaklaşırken long alıcılar kar rezervasyonu yapmaya karar verdi. Kısa vadeli aralık 2431,59 ila 2277,34 dolar. Altının pivotu 2.354,47 dolar ilk destek ve ardından 2.332,11 dolarda küçük bir dip. 2.283,95 dolardaki 50 günlük hareketli ortalama, 2.277,34 dolardaki salınım dibi ile birlikte ara yükseliş trendini kontrol ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Altın Yatırımcılarının Gözü Fed’de: Daha Fazla Yükselecek mi?