Dikkat: Bitcoin Fiyatını Etkileyecek Tazminat Planı Onaylandı!

shutterstock 678128059
shutterstock 678128059
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mt. Gox vekili Nobuaki Kobayashi’den Çarşamba günü yapılan bir duyuruya göre, kripto para borsasından alacaklılar milyarlarca dolar değerinde kayıp Bitcoin (BTC)’in telafisi için gerçekleştirilecek bir tazminat planını onayladılar.

Mt. Gox vekili, tazminat planının onaylandığını duyurdu

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere , ilk olarak 2010 yılında programcı Jed McCaleb tarafından başlatılan ve daha sonra Karpelès tarafından satın alınan Mt. Gox, kripto para birimlerinin ilk günlerinde dünyanın en büyük borsalarından biriydi. 2011’de gerçekleşen bir hack saldırısı ve ardından, 2014’ün başlarında, borsanın çöküş yaşaması; çoğu kripto para birimi sahipleri olmak üzere yaklaşık 24.000 alacaklıyı etkiledi.

Bitcoin Analistleri Uyardı: Dikkat Edin! Bu Seviyeler Görülebilir

Bu olaylar, o sırada yaklaşık 460 milyon dolar değerindeki 850.000 BTC’nin kaybına neden oldu. Yazım sırasında bu BTC’lerin dolar cinsinden değeri 56 milyar dolara yükselmiş durumda. Ancak Kobayashi’nin kullanıcılara geri dönmek için yalnızca 150.000 BTC’ye sahip olduğu söyleniyor. Böylece, Japonya merkezli kripto para borsasının çöküşünden etkilenen alacaklıların yaklaşık yüzde 99’u, Şubat ayında Tokyo Bölge Mahkemesine sunulan, taslak halindeki ilk kurtarma planını onayladı. Ayrıca, toplam oy haklarının yaklaşık yüzde 83’ünü temsil eden davacılar plan lehinde oy kullandı.

Binlerce Mt. Gox kullanıcısı Bitcoin (BTC)’leri için oy kullandı

Karar, kayıpları milyarlarca dolar olarak tahmin edilen binlerce Mt. Gox kullanıcısının 8 Ekim’de yaptığı oylamanın ardından geldi. Kobayashi, tazminat planı nihai ve bağlayıcı hale geldikten sonra varlıkların dağıtımlarının muhtemelen en az bir ay boyunca başlamayacağını söyledi. Alacaklılar, yakında ödeme almak için banka hesap bilgilerini web sitesine kaydedecekler.

Japon mahkemeleri, borsanın, Haziran 2018’de Mt. Gox’un alacaklıları için tazminat süreci başlatma dilekçesini onayladı. Bu süre, çeşitli nedenlerle defalarca uzatıldı. Yine de, Tokyo Bölge Mahkemesi sonunda Aralık 2020’de mevcut tazminat planı taslağını kabul etti ve Şubat ayında alacaklıların plan üzerinde oy kullanmasına izin veren bir emir yayınladı.

Bu Yatırım Şirketinden Bitcoin Laneti Mt.Gox Adımı

Kayıp BTC’ler sahiplerine ulaşıp piyasaya sürüldüğünde, alacaklılar uzun süredir dezavantajlı bir durumda olduğu için kâr satışı yapıp yapmayacakları merakla bekleniyor. Dün BTC fiyatının tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 64.405 doları aşıp 67.000 doların üzerine çıkmasıyla birlikte, BTC’nin yükselişteki fiyatının nasıl etkileneceği de bir başka merak konusu. Bitcoin (BTC) fiyatını ve detaylı piyasa verilerini buradan görebilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Dikkat: Bitcoin Fiyatını Etkileyecek Tazminat Planı Onaylandı!