Bu Metaverse Coin İçin “Unlock” Endişesi! “Coin Satmayacağım”

Vural Erkan
Vural Erkan 25 Ekim 2022
13 görüntülenme
Bu Metaverse Coin İçin "Unlock" Endişesi! "Coin Satmayacağım"

Popüler metaverse coin projesi Axie Infinity, ‘Unlock’ korkuları arasında hafta boyunca %22 düştü. Bu arada, Axie Infinity ve Sky Mavis COO’su Leonard Larsen bir açıklama yaptı. Larsen, yaklaşan Unlock işleminde Sky Mavis’in token satmayacağını kaydetti.

Axie Infinity (AXS), en fazla kaybedenler kulübüne girdi

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, popüler metaverse coin projesi Axie Infinity (AXS), bugün erken saatlerde 8,58 dolar ile 52 haftanın en düşük seviyesini kaydetti. Haftalık bazda ise AXS değerinin yaklaşık %22’sini kaybetti. Ayrıca, son yedi gün içinde ilk 100 kripto para arasında en büyük kaybeden oldu.

Coinglass verilerine göre, geçen hafta toplam 5,1 milyon dolarlık AXS vadeli işlem pozisyonları tasfiye edildi. Bu tasfiyelerin kabaca %37’si short pozisyonlardı, geri kalanı ise long pozisyonlardan geliyordu.

Metaverse coin
Axie Infinity’den gelen tasfiye verileri / Kaynak: Coinglass.

Haftanın düşüş performansı, AXS’i geçen yıla göre %93,2 aşağı çekti. Ayrıca, Kasım 2021’deki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 164,90 dolarda dan %94,8 aşağı itti. Hasar geçen ay daha da kötüleşti. Metaverse coin değeri son 30 günde yarıya indi.

Metaverse coin projesinin gerilemesinin altın ne yatıyor?

AXS’nin çöküşünün arkasındaki birincil itici güç, muhtemelen, bugünün planlanan ‘Unlock’ olayı. Çünkü, bu dağıtımı takiben özel yatırımcıların varlıklarını satacağından korkuluyor. Token Unlocks verilerine göre, Axie’nin özel yatırımcıları ve danışmanları, 15 saatten daha kısa bir süre içinde 185,7 milyon doların biraz üzerinde yaklaşık 21.543 milyon AXS tokeni (toplam arzın %7.979’u) alacak.

Axie’nin Whitepaper’ına göre, 21.543 milyon AXS’dan özel yatırımcıların 2,16 milyon AXS tokeni alacak. Axie Infinity COO’su ve Sky Mavis COO’su Aleksander Leonard Larsen’e göre bu aynı zamanda son kilit açma olacak.

Larsen, Axie’nin arkasındaki oyun stüdyosu Sky Mavis’in yaklaşmakta olan ‘Unlock’ sırasında “tek bir tokenini bile satmayacağını” sözlerine ekledi. Firma danışmanlık rolüne sahip. Bu yatırımcılar, AXS’i 2020’de 0,08 dolara satın aldı. Bugün satarlarsa, defterlerde %10.650 gibi yüksek bir kazanç elde edecekler.

Metaverse coin

Metaverse coin projesinin kullanıcı sayısı düşüyor

Unlock olayının yanı sıra, düşen kullanıcı büyümesi de muhtemelen AXS’nin son zamanlardaki düşüş eğilimine katkı sağladı. Aktif oyunculardan elde edilen verilere göre, Axie’s büyümek için mücadele ediyor. Ancak, oyuncu sayısı yılın başında 2,78 milyondan bugün 701.447’nin biraz üzerine düştü.

Çoğu kripto projesinin ilk aşamalarında, tokenler yatırımcılara ve danışmanlara tahsis edilir. Ancak lansman sırasında bunların dağıtımı olmaz. Bunun yerine, tokenin satış baskısını azaltmak için kazanılır ve zamana yayılırlar. Mekanizma, bu hak kazanma döneminde, token pazarının olgunlaşması gerektiği ve bu büyük ‘Unlock’ olayının, tokenin fiyatını daha fazla etkilemeyeceği varsayımı altında çalışır. Ne yazık ki, kriptonun favori play-to-earn oyunu Axie Infinity için durum böyle görünmüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Decrypt

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Faceter Nedir? FACE Ne İşe Yarar?
Faceter Nedir? FACE Ne İşe Yarar? Faceter nedir? Faceter (FACE), kameraları akıllı hale getirmeyi amaçlayan, dijital gözetim odaklı merkeziyetsiz bir Blockchain projesidir. Kriptokoin.com olarak bu makalede Faceter nedir, ne sunar, FACE nedir, ne işe yarar, nasıl alınır gibi merak edilen soruları yanıtladık. Gelin...
Emre Borsan 25 Ekim 2022