Cardano Kurucusu Duyurdu: ADA İçin Bir İlk Geliyor!

cardano 2
cardano 2
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Cardano (ADA) ekosistemi, hafta sonu gerçekleşen Cardano Zirvesi’nde pek çok entegrasyon ve ortaklık duyurusunda bulundu. Bunların biri de, Cardano’nun yakında ilk stablecoin’ini çıkarması oldu. Djed isimli bu stablecoin, daha ucuz işlemlere yer açarak merkezi olmayan finans (DeFi) projelerini yürütmeyi kolaylaştıracak.

Cardano, yakında ilk stablecoin’ine kavuşacak

Cardano Zirvesi 2021 sırasında, kurucu Charles Hoskinson, COTI’nin Cardano Blockchain’inde Djed isimli stablecoin’leri çıkaracak resmi stablecoin ihraççısı olacağını duyurdu. Hoskinson, bu stablecoin’lerin, özellikle talebin zirvede olduğu ve düzenleyici odağının da en yüksek olduğu bir zamanda stablecoin alanında çığır açabileceğini düşünüyor. Hoskinson, aşağıdaki ifadeleri kullanıyor:

Djed stablecoin’i, endüstrinin halihazırda astronomik bir büyüme yaşadığı bir zamanda tamamen yeni bir kitleye hitap ederek kripto alanında çığır açıcı olabilir. Djed, kripto piyasalarının fiyat volatilitesi ile mücadele etmek için sağlam bir yöntem olduğunu kanıtlayarak resmi doğrulamaya olan bağlılığımızı paylaşıyor. Cardano ekosisteminin uzun süredir ortağı olan COTI’yi bu yeni girişimde görmek harika.

Cardano 2.200'ü Aştı!

Yeni stablecoin Djed nedir?

Birçok stablecoin herhangi bir fiat para birimine, bazen de altın gibi varlıklara 1:1 oranında sabitlenir. Djed durumunda, değer, 1 dolara mümkün olduğunca yakın bir fiyat sağlamak için Cardano Blockchain’inde akıllı sözleşme tasarımından yararlanan algoritmik bir tasarımla sabit tutulur. Bunu başarmak için, Djed, dalgalanmalara karşı koymak amacıyla diğer stabil varlıkları ve yedek coin’leri madencilik ve yakma sırasında bir temel coin rezervi tutar.

Beyaz Saray Stablecoin Raporu Yayınladı: Sınırlama mı Geliyor?

Whitepaper’a göre, Djed’in iki sürümü olacak: öncelikle bir değişim aracı olarak hizmet etmek üzere tasarlanmış minimal bir sürüm ve dış olaylara daha hızlı tepki vermek için akıllı sözleşmesi sürekli bir fiyatlandırma modeli ve dinamik ücretler kullanan genişletilmiş sürüm. DeFi protokolü işlemlerinde gerçekleştirilenler gibi karmaşık işlemler gerçekleştirirken optimum düzeyde rezerv ve daha fazla güvenlik sağlar. COTI Group CEO’su Shahaf Bar-Geffen, DAG protokolü kullanımının, merkezi olmayan yapısı, ölçeklenebilirliği ve güvenliği nedeniyle Cardano’da mevcut piyasada onu ilerletecek yeni bir stablecoin türetmesine yardımcı olabileceğine inanıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Cardano Kurucusu Duyurdu: ADA İçin Bir İlk Geliyor!