Ünlü CEO’dan Ethereum İçin Kıyamet Senaryosu: Bu Yüzden Çökebilir!

Ünlü CEO’dan Ethereum İçin Kıyamet Senaryosu: Bu Yüzden Çökebilir!
Ünlü CEO’dan Ethereum İçin Kıyamet Senaryosu: Bu Yüzden Çökebilir!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para piyasası önde gelen isimlerden Wintermute CEO’su Evgeny Gaevoy, Ethereum (ETH)’un geleceğini tehdit eden faktör olarak teknik yetersizlikleri değil, liderlik çatışmalarını gösteriyor. Bu iddia, özellikle X (eski adıyla Twitter) platformunda alevlenen ateşli tartışmalarla kripto topluluğunu ikiye bölüyor.

Ethereum hakkında korkutucu senaryo

Gaevoy, eleştirilerini Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin’e yöneltti. Özellikle, Buterin’in kapitalizm ve sosyal adalet hakkındaki çelişkili hedeflerine dikkat çekiyor. Gaevoy, Ethereum’un teknik açıdan sorun yaşamasından ziyade, farklı bir şeye dikkat çekti. Zira liderlerin karşıt idealleri benimsemesinin projenin çöküşüne yol açacağını öngörüyor. CEO, X paylaşımında dikkat çekti.”Eğer ETH gelecekte başarısız olursa, sebebi ‘Solana’nın daha hızlı olması’ olmayacak. Nedeni ETH’nin ‘elit kesimi’ hala büyük bir çelişkinin içinde sıkışmış olması’ olacak.” ifadelerini kullandı.

Ethereum ve O Altcoin İçin Kritik İddialar: Neler Oluyor?

Blockchain teknolojisi, özünde kapitalist sistemleri destekler niteliktedir. Ancak Buterin ve Ethereum tabanlı merkeziyetçi borsa Uniswap’ın kurucu ortağı Hayden Adams gibi isimler, kapitalizmin olumsuz yönlerini gidermeye çalışırken aynı zamanda toplumsal fayda sağlamayı amaçlıyorlar. Gaevoy ise, verimliliği nedeniyle kapitalizmi savunmakta. Ayrıca, hem kapitalist hem de sosyalist bir sistemin aynı anda inşa edilemeyeceğini iddia ediyor.

Buterin ile Azalea çekişmesi

Gaevoy’un eleştirileri, Buterin’in yakın zamanda ünlü isimlerin çıkardığı “meme coin”lere yönelik eleştirileriyle örtüşüyor. Buterin, kripto projelerinin kâr amacının ötesinde daha geniş toplumsal hedeflere odaklanması gerektiğini vurguladı. Avustralyalı şarkıcı Iggy Azalea ise bu eleştirilere cevap verdi. Peki, nasıl? Kendi meme coini Mother Iggy’yi (MOTHER) piyasaya sürerek! Tartışmaya dahil olan Hayden Adams, Azalea’yı Buterin’in endişelerini yapıcı bir şekilde ele almak yerine alaycı bir tavırla yanıtlaması nedeniyle eleştirdi. Bu durum, kripto topluluğunda bazı üyelerin taraf tutmasına yol açarak tartışmayı alevlendirdi.

Ethereum Mucidinden Türklerin Sepetindeki Altcoin İçin Tartışmalı Paylaşım!

Bazı topluluk üyeleri, Buterin ve Adams’ın kripto para piyasasının uzun vadede sürdürülebilirliğini ve ilerlemesini sağlamaya odaklandıkları için, vizyonlarının kapitalist ilkelerle çelişmediğini savunuyor. Gaevoy’un görüşlerine ise bir kesim katılırken, diğer kesim Buterin ve Adams’ı savunmakta.  Gaevoy, tepkilerin ardından pozisyonunu netleştirdi:

Benim için asıl önemli olan temel yol gösterici ilke. Eğer temel ilkeniz kapitalizm ise ve onu daha az zararlı hale getirmek için adım atıyorsanız, bunu destekliyorum. Ancak ilkeniz ‘sosyal adalet’ ise ve kapitalizmi sonradan ek düşünce olarak ekliyorsanız, işte buna karşı çıkıyorum.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Ünlü CEO’dan Ethereum İçin Kıyamet Senaryosu: Bu Yüzden Çökebilir!