Herkes Bu Tahminlere Kilitlendi: Altın Aralık’ta Bu Seviyelerde!

Herkes Bu Tahminlere Kilitlendi: Altın Aralık'ta Bu Seviyelerde!
Herkes Bu Tahminlere Kilitlendi: Altın Aralık'ta Bu Seviyelerde!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Capital Economics son görünümünde, Jerome Powell’ın şahin duruşuna tepki olarak altın fiyatlarının düşeceğini öngörüyor. Bununla birlikte, altının önümüzdeki yıl yolunun kazançlara açık olduğunu belirtiyor. TD Securities stratejistleri, sarı metalde 1.780 dolar civarındaki trend dönüş eşiğini çekici görüyor.

“Altın fiyatı, gelecek yıl 1.700 dolardan işlem görecek”

Capital Economics emtia ekonomisti Edward Gardner, altın fiyatlarının 2023 yılı sonuna kadar 1.700 dolara yükseleceğini tahmin ettiklerini kaydediyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Fed Çarşamba günü yaptığı 75 bps’lik dördüncü artırımı yaptı. Bunun ardından karışık mesajlarla piyasaları karıştırdı. Açıklamada Fed, artık para politikasının ‘kümülatif sıkılaştırılmasını’ ve ‘para politikasının ekonomik aktiviteyi ve enflasyonu etkilediği gecikmeleri’ dikkate alacağını söyledi.

Ayrıca Powell, faiz oranlarının ‘nihai seviyesinin’ muhtemelen önceden düşünülenden daha yüksek olacağı yorumlarıyla devam etti. Ayrıca, yumuşak bir iniş için pencerenin ‘daraldığını’ söyledi. Yine de Capital Economics, Fed’in daha uzun süre şahin kalacağına ikna olmuş değil. Bu bağlamda Edward Gardner, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Altın fiyatları, Başkan Powell’ın dünkü şahin yorumlarının ardından düştü. Ancak ABD faiz oranlarının piyasaların beklediği kadar artmayacağını düşünmekte haklıysak, gelecek yıl altın fiyatlarının artması gerekiyor. Altın fiyatları, Federal Rezerv’in dün politika faizini 75 baz puan artırma kararının ardından başlangıçta yükseldi. Kısaca yatırımcılar güvercin olma kararı aldılar.

Altın

“Katalizörler, ABD dolarının zayıflaması ve merkez bankası alımları olacak”

Gardner’a göre, altın için büyük bir engel teşkil eden ABD doları, gelecek yıl zirveye ulaşacak. Ardından düşüşe geçerek, altının toparlanmasına yardımcı olacak. Buradan hareketle Gardner, şu açıklamayı yapıyor:

Daha güçlü bir dolar, ABD dışında dolar cinsinden fiyatlandırılan altın satın almayı daha pahalı hale getiriyor. Haklıysak ve küresel ekonomik büyümedeki yavaşlama gelecek yılın ortalarında başlayacaktır. O zaman artan risk iştahının doların zayıflamasına yol açacağını düşünüyoruz.

Gardner, fiyatları artıracak son parçanın, özellikle merkez bankası alımları olduğunu kaydediyor. Alımların güçlü olacağını ve altın talebini etkileyeceğini de sözlerine ekliyor. Gardner, merkez bankalarının bu yılın ilk dokuz ayında 673 ton altın satın aldığını belirtiyor. Ayrıca, bunun Ocak-Eylül ayları arasında on yılın en yüksek seviyesi olduğunu kaydediyor.

Altın

Bu hafta Dünya Altın Konseyi, merkez bankalarından altın alımlarının son çeyrekte rekor seviyeye ulaştığını ortaya koyan Altın Talebi Trendleri raporunu yayımladı. Rapor, jeopolitik gerilimler nedeniyle alımların devam etmesinin beklendiğinin altını çizdi.

“Altın fiyatı, önümüzdeki aylarda düşecek, ancak…”

Altın, önümüzdeki çeyrekte yenilenen bir yükseliş trendi ile tutarlı olacak seviyelerin oldukça altında kalmaya devam ediyor. TD Securities’deki stratejistlerin görüşüne göre, sarı metalde 1.780 dolar civarındaki trend dönüş eşiği çekici görünüyor. Stratejistler, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Kıymetli metal fiyatlarındaki düşüş eğiliminin önümüzdeki aylarda devam edeceğinden eminiz. Ancak artan bir piyasa katılımcıları korosu, değerli metallerde keskin bir yeniden fiyatlandırmayı katalize etmek için ufukta nihai bir Fed pivotu için pozisyon almaya çalışıyor.

Altın

“Altında 1.780 dolar civarındaki eğilim dönüş eşiği çekici görünüyor”

Stratejistler, altındaki fiyat hareketinin yalnızca Mart 2023’e kadar 1.830 doların kuzeyindeki bir yükseliş eğilimi ile tutarlı olacağını söylüyor. Ayrıca Fed’in bu zaman diliminde inatla yükselen enflasyonla mücadele ederken politikasını sıkılaştırmaya devam etmesini pek olası görmüyorlar. Bununla birlikte, sürekli bir yükseliş trendinin oluşması için kritik eşiklerin, Eylül 2023’e kadar büyük ölçüde değişmediğini kaydediyorlar. Stratejistler, değerlendirmelerine şu yönde devam ediyorlar:

Yeni yılda ilerledikçe, Fed’de yeni bir gevşeme döngüsü olasılığının artması mümkün. 2023 4.Çeyrekte bir gevşeme döngüsünün başlamasını beklediğimiz göz önüne alındığında, altında 1.780 dolar civarındaki trend tersine çevirme eşikleri çekici görünüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Herkes Bu Tahminlere Kilitlendi: Altın Aralık’ta Bu Seviyelerde!