Bitcoin Madeni Soyguncusu Hapisten Kaçtı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İzlanda yerel haber ajansı Iceland Monitor’un 17 Nisan tarihli haberine göre bu sene başında Bitcoin madenciliği hırsızlığından tutuklu şüpheli hapisten kaçtığı bildirildi.

Sindri Þór Stefánsson isimli şahısın dün gece Sogni hapishanesinden kaçtığı ve İzlanda’dan Stokholm, İsveç’e uçtuğu belirtildi. Firarinin Keflavik Uluslararası Havalimanı’nda başka birinin pasaportuyla uçak bileti ayarladığı belirlendi.

Polisin Stefánsson’ın İsveç’e giden uçağa bindiğini tespit ettiğinde şahıs çoktan İsveç’e inmişti. İzlanda polisi şu anda İsveçli yetkililerle Stefánsson’ın tutuklanması için işbirliği yapıyor. Bu amaçla uluslararası bir tutuklama emri çıkarıldı. Şüphelinin tehlike arz etmediği belirtildi.

Stefánsson İzlanda’nın güneybatı ve kuzeybatısında bulunan ve kriptopara madenciliğinde kullanılan veri merkezlerinden aldığı tespit edilen 600 bilgisayar, 600 grafik kartı, 100 güç kaynağı, 100 ana kart, 100 hafıza kartı ve 100 CPU işlemcisini çalmakla suçlanıyordu ve 2 Şubat’tan bu yana gözaltında tutuluyordu. Soygunların 5 Aralık 2017 ila 16 Ocak 2018 arasında gerçekleştiği tespit edildi.

Çalınan malların toplam değerinin 200 milyon krónur, veya $1,990,000 dolar olduğu belirlendi. Iceland Magazine olayı “İzlanda tarihindeki en büyük ceza davalarından biri” olarak nitelendirdi. Şüphelilerin işbirliği yapmamasından ve yetkililerin henüz çalınan donanımların yerini tespit edememesinden dolayı, yerel haber ajansı Fréttablaðið yerel makamların önümüzdeki haftanın başından itibaren bir iddianameyle ilerleyeceğini düşünüyor.

Bu ayın başlarında Gujarat, Hindistan’daki Suç Araştırmaları Departmanı 10 polisi bir işadamından 200 Bitcoin gasp etmekle suçlamıştı. Sailesh Bhatt darp edildiğini, kaçırıldığını, bir çiftlik evine götürüldüğünü ve orada eski iş ortağına Bitcoin göndermeye zorlandığını iddia etmişti.

CoinTelegraph

Bitcoin Madeni Soyguncusu Hapisten Kaçtı