Reklamı kapat

Bitcoin Madeni Soyguncusu Hapisten Kaçtı

0 görüntülenme

İzlanda yerel haber ajansı Iceland Monitor’un 17 Nisan tarihli haberine göre bu sene başında Bitcoin madenciliği hırsızlığından tutuklu şüpheli hapisten kaçtığı bildirildi.

Sindri Þór Stefánsson isimli şahısın dün gece Sogni hapishanesinden kaçtığı ve İzlanda’dan Stokholm, İsveç’e uçtuğu belirtildi. Firarinin Keflavik Uluslararası Havalimanı’nda başka birinin pasaportuyla uçak bileti ayarladığı belirlendi.

Polisin Stefánsson’ın İsveç’e giden uçağa bindiğini tespit ettiğinde şahıs çoktan İsveç’e inmişti. İzlanda polisi şu anda İsveçli yetkililerle Stefánsson’ın tutuklanması için işbirliği yapıyor. Bu amaçla uluslararası bir tutuklama emri çıkarıldı. Şüphelinin tehlike arz etmediği belirtildi.

Stefánsson İzlanda’nın güneybatı ve kuzeybatısında bulunan ve kriptopara madenciliğinde kullanılan veri merkezlerinden aldığı tespit edilen 600 bilgisayar, 600 grafik kartı, 100 güç kaynağı, 100 ana kart, 100 hafıza kartı ve 100 CPU işlemcisini çalmakla suçlanıyordu ve 2 Şubat’tan bu yana gözaltında tutuluyordu. Soygunların 5 Aralık 2017 ila 16 Ocak 2018 arasında gerçekleştiği tespit edildi.

Çalınan malların toplam değerinin 200 milyon krónur, veya $1,990,000 dolar olduğu belirlendi. Iceland Magazine olayı “İzlanda tarihindeki en büyük ceza davalarından biri” olarak nitelendirdi. Şüphelilerin işbirliği yapmamasından ve yetkililerin henüz çalınan donanımların yerini tespit edememesinden dolayı, yerel haber ajansı Fréttablaðið yerel makamların önümüzdeki haftanın başından itibaren bir iddianameyle ilerleyeceğini düşünüyor.

Bu ayın başlarında Gujarat, Hindistan’daki Suç Araştırmaları Departmanı 10 polisi bir işadamından 200 Bitcoin gasp etmekle suçlamıştı. Sailesh Bhatt darp edildiğini, kaçırıldığını, bir çiftlik evine götürüldüğünü ve orada eski iş ortağına Bitcoin göndermeye zorlandığını iddia etmişti.

CoinTelegraph

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Ripple’ın Önemli Ortaklıkları Sizler için Ripple’ın yakın zamanda ortaklık yaptığı ve yapacağı konuşulan 4 önemli şirketi ve ortaklık nedenini içeren infografik hazırladık. 
Ahmet Yılmaz 18 Nisan 2018